Blog Grid

سواد اطلاعاتی در اقتصاد اطلاعات

سواد اطلاعاتی در اقتصاد اطلاعات

چگونه می‌توان از سواد اطلاعاتی در اقتصاد اطلاعات بهره برد؟ آیا سواد اطلاعاتی در رشد اقتصادی تاثیر گذار است؟ کارآفرینان چگونه می‌توانند از سواد اطلاعاتی بهره‌مند شوند؟ اقتصاد اطلاعاتی شیوه زندگی و کار ما را متحول می‌کند. با پیشرفت فناوری تبادل سریع اطلاعات فراهم شد. با شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات اینترنتی فوری، اقتصاد اطلاعات به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شد.

می‌خواهم از اقتصادی صحبت کنم که مبتنی بر اطلاعاتی از محصول، قیمت‌ها و مشتریان در سراسر جهان است. بله درست حدس زده‌اید اقتصاد اطلاعاتی را می‌گویم. در اقتصاد اطلاعاتی مصرف‌کننده به اطلاعات و قیمت محصولات از چندیدن فروشنده دسترسی دارد. نمونه‌ای از اقتصاد اطلاعاتی سیستم‌های رزرو اینترنتی می‌باشد که به صورت آنلاین می‌توانید قیمت‌هتل‌ها، بلیط هواپیما و یا حتی اجاره خودرو را به شما ارائه می‌دهند. خب در این صورت است که انتخاب بهترین محصول بر اساس نیازها و قیمت‌ها برای مصرف‌کننده آسان می‌کند. با من همراه باشید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فهرست مطالب:

بهره‌برداری از سواد اطلاعاتی در اقتصاد اطلاعات

اقتصاد به عنوان یک علم، معین می‌کند که چگونه این تصمیمات اتخاذ شود و کدام بدیل بیشترین منفعت را به گروههای مختلف دخیل در موقعیت- مردم یا گروههای تاثیر گذار یا تاثیر پذیر از تصمیم- می‌رساند.(کینگما، 1380، ص9)

آنچه که روزنامه همشهری در یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 در مورد ویژگی اقتصادی جامعه اطلاعاتی بیان کردند این است که اقتصاد اطلاعات نشان می‌دهد که تولید اطلاعات و فن‌آوری‌های اطلاعاتی سهم مهمی از تولید ناخالص ملی یک جامعه که صرف فعالیت‌های اطلاعاتی می‌شود، نسبت به سایر فعالیت‌های اقتصادی بیشتر باشد آن جامعه را می‌توان “جامعه اطلاعاتی” نامید.

در دهه 1960، انتقال تدریجی اقتصاد کالایی به اقتصاد اطلاعات آغاز گردید و اطلاعات و تشکیلات آن، تبدیل به مهم‌ترین منبع تولید ثروت جوامع شد، به گونه‌ای که برخی اقتصاددانان، اقتصاد را به  بخش‌های اطلاعات اولیه، اطلاعات ثانویه، و غیر اطلاعاتی تقسیم کردند.

در محیط غنی اطلاعاتی، استفاده کنندگان از اطلاعات باید بیاموزند که چگونه بر تشویق ناشی از این رویارویی، بر اطلاعات وسیع غلبه کنند و با هرج و مرج اطلاعاتی، نامرتب بودن، برخورد نمایند تا بتوانند به هضم، تفسیر و تجهیز اطلاعات جهت تصمیم‌گیری آگاهانه بپردازند، چگونه با فوران اطلاعات، چیزهایی را که لازم دارند، برداشت نمایند.

بهره‌برداری از سواد اطلاعاتی در اقتصاد اطلاعات

باید الگوهای جدید را یافت. مهارت‌های ذهنی را به کار بست و با ابزارهای نیرومندتر کار کرد. تا بشود هم به اطلاعات دست یافت و هم به دگرگونی لازم و تغییرات اساسی را در آن پدید آورد.(صیامیان، شهرابی،1383، ص430)

آموزش سواد اطلاعاتی مهم‌ترین راه برای انتقال مهارت لازم در استفاده از اطلاعات و توانمندسازی افراد جامعه برای زندگی در جامعه اطلاعاتی است. بدون آموزش افراد انرژی و وقت زیادی را از دست می‌دهند، مساله‌ای که در جهان پر شتاب و رقابتی امروز جایی ندارد.( پریرخ، 1386، ص19)  

یکی از این دلایل را از کتاب اقتصاد اطلاعات از بروس آر. کینگما ذکر می‌کنیم غالبا، بازارهای کالاها و خدمات اطلاعاتی یا از نارسایی بازار رنج می‌برد و یا برای اصلاح ناکارائیها که در برخی بازارها موجود است، ایجاد شده‌اند.

نامشابه با سایر کالاها، دیگران می‌توانند در مالکیت یا مصرف اطلاعات شریک باشند، اطلاعات می‌تواند بطور اشتراکی مصرف شود و می‌تواند فراهم آورنده منافع و هزینه‌ها برای کسانی باشد که مستقیما مصرف‌کننده و یا تولید کننده آن نمی‌باشند.

فقدان اطلاعات صحیح درباره کیفیت مراقبتهای پزشکی، مراقبت خودکار، ارزش موجودی و سایر کالاها و خدمات است که اغلب به نارسایی در بازارها منجر می‌شود و این نارسایی است که ایجاد بازاری برای ارائه اطلاعات را ضروری می‌سازد.(کینگما، 1380، ص74)

اهمیت سواد اطلاعاتی در رشد اقتصاد

برای درک اهمیت سواد اطلاعاتی به رشد اقتصادی ضروری است که بین توزیع معمول اطلاعات و استفاده از اطلاعات برای ایجاد دانش تفکیک شود. توزیع اطلاعات به مردم بستگی به زیر ساخت دارد، و هنگامی که این اطلاعات در محل قرار دارد، اطلاعات اغلب می‌تواند در هزینه اضافی کم توزیع شود.

با این حال، هنگامی که اطلاعات برای نوآوری و ایجاد محصولات یا فرآیندهای جدید که به  صورت خصوصی و تحت حفاظت از حق ثبت اختراعات قرار دارند، دانش جدید می‌تواند هزینه‌های زیادی برای رقابت با مشتریان باشد. توزیع اطلاعات از زمان بسیار قدیم منبع رشد و رفاه انسان بوده است.

اهمیت سواد اطلاعاتی در اقتصاد اطلاعاتی

با این حال، مقدار اطلاعات موجود در حال حاضر چالش‌های استفاده از اطلاعات را تغییر داده است. به عنوان مثال، کشورهای ثروتمند تصاویر ماهواره‌ای را برای نظارت بر اقدامات در سراسر جهان به دست بیاورند، اما حجم وسیع موجود باعث می‌شود که اطلاعات متمایز بسیار پیچیده‌تر باشد.

علاوه بر این اطلاعات را می‌توان یک  کالا توسط کشورهای ثروتمند برای تجارت با کشورهای فقیرتر مورد استفاده قرار داد.(Catts & Lau, 2008) با توجه به آنچه گفته شد، همه به فراگیری سواد اطلاعاتی نیازمندند زیرا با توجه به تحولات سریع محیط اطلاعاتی، نیاز به دانستن برخی مهارتها ضروری است.

چنان چه بپذیریم که تک تک افراد جامعه در رشد و سعادت آن نقش دارند، بنابراین می‌توان استدلال کرد که برای آن هر یک از اعضای جامعه بتواند از اطلاعات در زندگی حرفه‌ای و شخصی خود بهره‌مند شود، کسب سواد اطلاعاتی یک نیاز اساسی برای همه است.(پریرخ، 1386، ص18)

رابطه سواد اطلاعاتی در استفاده از شبکه‌های اجتماعی

محققان معتقدند در کارکرد فرهنگی شبکه‌های اجتماعی مجازی، دولت‌ها سعی می‌کنند از طریق رسانه‌ها و ابزارهای فرهنگی در بلند مدت الگوهای رفتاری و شیوه  تفکر و زندگی ملت‌های مورد نظر خود را در جهتی که تامین کننده منافع و خواست‌های آنان باشد دگرگون سازند.

رد و بدل و تبادل دو طرفه فکر، عقیده و نظر در شبکه‌های اجتماعی مجازی، در بسیاری از مواقع این اشتراک‌گذاری باعث همسو شدن افکار و عقاید می‌شود. اشتراک‌گذاری افکار یعنی، گفتگو، بحث، مشورت، توزیع و انتشار و اشترا‌گذاری دانش، افکار، تجربیات و عقاید افراد با یکدیگر است.(رحمانزاده، حقیقی، 1392)

در این صورت ما باید به کیفیت اطلاعات در شبکه اجتماعی باید توجه کنیم که چه اطلاعاتی را ردوبدل میکنیم در این مورد جان دسامبر معتقد است، کیفیت به عنوان یک هدف در اطلاعات مستلزم یک فرآیند مستمر برنامه‌ریزی، تحلیل، طراحی، اجرا و توسعه است، تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات موجود، نیاز را برآورده ساخته است.(تابنده، 1383، ص186)

رابطه سواد اطلاعاتی در استفاده از شبکه اجتماعی

 محبوبیت رو به رشد شبکه‌های اجتماعی به دلیل توانایی انتشار مطالب به مخاطبان بزرگ و هدفمند، اشتراک‌گذاری و کشف اطلاعات را آسان‌تر کرده است. (Canini, Suh & Pirolli, 2011) علاوه بر این سایت‌های شبکه‌های اجتماعی توانایی تغییر روابط پنهان (به عنوان مثال، روابطی که از لحاظ فنی امکان پذیر است، اما تا کنون فعال نشده است؛ هیثورنتوایت، 2005) به روابط ضعیف یا حتی قوی را دارد.(verduyn)

تکنولوژی‌های موجود، اطلاعات را از راه‌های جدیدی ارائه می‌دهند یعنی از طریق تقسیم ایده‌ها، لینک شدن به منابع، قلب یا تغییر معنای زمان و مکان و محو کردن خطوط بین فضاهای واقعی و مجازی و خطوط بین متن و تصویر. افرادی که سواد اطلاعاتی دارند باید از این تغییرات اساسی در انواع مختجلف سند و رسانه‌های مختلف برای توسعه ایده‌های خود در این آگاهی داشته باشند. ( Mackey, Jacobson, 2011)

به عنوان تولیدکنندگان اسناد دیجیتال، افراد با سواد اطلاعاتی باید تصمیمات انتقادی در مورد فرمت رسانه‌ای دقیق برای بیان ایده‌ها و سایت یا ابزار آنلاین برای انجام این کار انتخاب کنند.

این  ممکن است شامل سایت‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فییس‌بوک، ویکی‌های مبتنی بر جامعه، وبلاگ‌هایی مانند Blogger یا WordPress، میکروبلاگ‌ها مانند توئیتر، دنیای مجازی Second Life یا ارتباطات از طریق برنامه‌های موبایل می‌باشد.(Mackey, Jacobson, 2011)

تاثیر سواد اطلاعاتی در تولید محتوای کارآفرینان در شبکه‌های اجتماعی

اگر کارآفرینان بخواهند در شبکه‌های اجتماعی به تولید محتوا بپردازند باید نوع آن شبکه اجتماعی و کارایی آن را بشناسند، و در صورتی به موفقیت می‌انجامد که فرد کارآفرین در سواد اطلاعاتی مهارت کافی را داشته باشد و یا آموزش لازم را ببیند.

هوانگ (2015) بیان می‌کند که، شبکه اجتماعی ابزاری هستند که شرکت می‌توانند از آنها برای تقویت و تکمیل تکنیک‌هاو فرآیندهای تحقیقات بازاریابی استفاده و حتی می‌توانند آن را جایگزین شیوه‌ها و فرآیندهای سنتی و قدیمی نمایند. این شبکه‌ها محیطی هوشمند با گستره‌ای از ارتباطات بی‌شمار و ظریفیت مشارکت بی‌نهایت گسترده را به وجود آورده‌اند.(مهرابی‌دهدزی، حجازی، 1396)

سواد اطلاعاتی و تاثیر بر تولید محتوای کارآفرینان

رقابت اقتصادی جهانی در سراسر اقتصادهای مبتنی بر افزایش بهره‌وری از اطلاعات و ارتباطات است. دنیای کار در تحول اساسی است. در حقیقت، این  بستر اجتماعی است که بسیاری از تغییرات در فناوری اطلاعات و ارتباطات و سوادآموزی را تجربه می‌کند که باعث استفاده موثر از فناوری‌های اینترنتی می‌شود که جزء مبانی برنامه درسی سوادآموزی است..(Leu and et al., 2017)

امروزه، رقابت اقتصاد جهانی نیازمند سازمان‌هایی است که از این ساختارهای فرماندهی و کنترل سنتی خودداری کنند تا همه سرمایه فکری خود را به کار گیرند، کارآمدتر عمل کنند و رقابتی‌تر شوند. استفاده موثر از اطلاعات برای حل مشکلات اجازه می‌دهد تا در محل سازمان یافته به صورت افقی تبدیل شود که بسیار پر بار و رقابتی است. این تغییر تاثیر بنیادی بر ماهیت سواد در سازمانها داشته است. در سطح گسترده‌ای، اعضای این تیم‌ها باید:

 • به سرعت مشکلات مهم خود را در کار خود شناسایی کنید
 • اطلاعات مفید مربوط به مشکلات را شناسایی و تعیین کنید
 • اطلاعاتی را که پیدا می‌کنند، به طور انتقادی ارزیابی می‌کنند
 • برای تعیین یک راه حل، چندین منبع اطلاعات را با هم ترکیب کنید
 • راه حل را به سرعت به دیگران انتقال دهید تا همه در یک سازمان مطلع شوند
 • نظارت و ارزیابی نتایج راه حل‌ها و تصمیمات آنها را تغییر داده و آنها را به صورت مورد نیاز تغییر دهید

درآمد حاصل از بهره‌وری و ادغام اینترنت در محل کار

چگونه تیم‌ها این کار را انجام می‌دهند؟ اغلب آنها بر اینترنت متکی هستند. بسیاری از اقتصاددانان به این نتیجه رسیده‌اند که درآمد حاصل از بهره‌وری چند دهه گذشته به دلیل ادغام  سریع اینترنت به محل کار بوده است، واحدهایی به منظور به اشتراک گذاری اطلاعات، برقراری ارتباط و حل مشکلات، امکان‌پذیر است. برای مثال، استفاده از اینترنت در محل کار ایالت متحده، در طول یک سال(2002) تقریبا 60 درصد در میان تمام کارگران 25 ساله و بالاتر افزایش یافته است.(Leu and et at., 20117)

درآمد حاصل از بهره‌وری و ادغام اینترنت در محل کار

آشنایی کارآفرینان با شبکه‌های اجتماعی مختلف و کارکردهای آن باعث پیشرفت در کارشان می‌شوند. به عنوان مثال، توئیتر در حال حاضر حدود 200 میلیون کاربر ثبت شده دارد و فقط یک مکانیسم ساده جستجو متنی است که لیستی از جدیدترین توئیت‌ها (ارسال وضعیت پیام‌ها) حاوی عبارت جستجو را به نمایش می‌گذارد(Canini & Suh & Pirolli, 2011)

یکی از دلایل استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر، اطلاعات جالب و جذاب در رابطه با نمودارهای اجتماعی پویا و همچنین محتوای متنی که در امتداد نمودارها به اشتراک گذاشته می‌شود، اطلاعات را در اختیارتان قرار می‌دهد. تنوع غنی از اطلاعات در مورد کاربران شبکه اجتماعی به ما این امکان را می‌دهد تا درک بهتری از عواملی که بیشتر با قضاوت‌های مرتبط بودن و اعتبار ارتباط دارند داشته باشیم.(Canini & Suh & Pirolli, 2011)

چرا به سواد اطلاعاتی نیازمندیم

حال آنکه چرا به سواد اطلاعاتی نیازمندیم دراکر در این مورد بیان می‌کند. دراکر(1992) در مورد نیاز سازمان به تبدیل شدن به سواد اطلاعاتی بحث می‌کند. او پیشنهاد می‌کند که شرکت‌ها باید یاد بگیرند که سوالاتی مانند: چه اطلاعاتی در این شرکت نیاز داریم؟ در چه فرمی؟ چگونه می‌توانیم آن را دریافت کنیم؟ و سپس سوالات بیشتری در مورد تاثیر اطلاعات شده بپرسید.

واضح است که اطلاعات مورد نیاز می‌تواند از هر کجا یا از هر فردی باشد و می‌تواند در هر رسانه‌ای ظاهر شود. سواد اطلاعاتی در مورد توانایی افراد در کارآمدی در یک جامعه اطلاعاتی است. این شامل تفکر انتقادی، آگاهی از اخلاق شخصی و حرفه‌ای، ارزیابی اطلاعات، معلوم سازی نیازهای اطلاعات، سازماندهی اطلاعات، تعامل با متخصصین اطلاعات و استفاده حرفه‌ای از اطلاعات در حل مسئله، تصمیم‌گیری و تحقیق است.(Bruce, 1999)

چرا به سواد اطلاعاتی نیازمندیم

آن چه بیان کردیم این است که سواد اطلاعاتی در مورد توانایی افراد در کارآمدی در یک جامعه اطلاعاتی است، اگر کارآفرین به این توانایی در مورد شبکه‌های اجتماعی و میزان ارتباط آن‌ها با فعالیتشان برسند و از این طریق بتوانند نیازها را از انبوه اطلاعاتی که وجود دارد شناسایی کرده و برای برطرف کردن این نیازها ایده مناسبی را خلق کنند، نایبی در کتاب خود به نام”تعریف بعضی از عوامل کارآفرینی ” می‌گوید:

فرد کارآفرین می‌بایست بعد از کشف فرصت‌های نهفته در بازار، ایده‌های مناسب را استخراج نماید. بدین معنی که از بین سرنخ‌های متعددی که باعث کشف این فرصت شده است پس از بررسی یکی از آنها را انتخاب نماید و سپس ایده انتخابی را به ظهور برساند و به آن نمود عینی بدهد.(نایبی، 1389، ص16)

لطفاً نظرات خود را به اشتراک بگذارید.

سواد اطلاعاتی

سواد اطلاعاتی چیست

سواد اطلاعاتی چیست؟ چند نمونه مدل‌ سواد اطلاعاتی داریم؟ انواع سواد اطلاعاتی کدام است؟ آیا سواد اطلاعاتی از استانداردهای خاصی برخوردار است؟ امروزه اندیشمندان بر این اعتقادند که اطلاعات، قدرت است و چنانچه جامعه‌ای که در مسیر توسعه خود به ابزار لازم برای مواجهه با مشکلاتی متکی باشد، باید از قدرت اطلاعات واقف بوده، متخصصان را به آن مجهز می‌کند.

شرط اساسی استفاده از قدرت اطلاعات بهره‌مندی از سواد اطلاعاتی است. در واقع اگر از اطلاعات تصور صحیحی نداشته باشید، به ارزش آن پی نخواهید برد یا از توانایی‌های لازم برای بازیابی، تفسیر، ارزیابی برخوردار نمی‌باشید با این شرایطی که اطلاعات را به آسانی می‌توان از شبکه اجتماعی بدست آورد نیاز است که بیشتر در مورد سواد اطلاعاتی بدانیم.

فهرست مطالب:

سواد اطلاعاتی چیست

سواد اطلاعاتی مجموعه‌ای از مهارت‌هایی است که به توان اجرایی نیاز دارد و در عین حال در برگیرنده اندیشیدن و انجام دادن است؛ این مهارت‌ها عبارت از:

1. شناسایی نیاز اطلاعاتی؛

2. دانستن چگونگی ارزیابی اطلاعات؛

3. درک چگونگی ترکیب اطلاعات؛

5. توانایی انتقال اطلاعات. با توجه به توسعه رایانه در جهان، در حال حاضر سواد اطلاعاتی در برگیرنده دانش رایانه است، شخصی که از علم رایانه برخوردار است، قادر به استفاده از ابزارهای الکترونیکی حاوی اطلاعات می‌باشد.( صمیعی، 1383، ص 461)

سواد اطلاعاتی جست

بر اساس بیانیه اسکندریه(2005) و آنچه در پروژه یونسکو تحت عنوان « اطلاعات برای همه» به تصویب رسیده است، سواد اطلاعاتی عبارتست از توانایی افراد در:

شناسایی نیازهای اطلاعاتی خویش؛

تشخیص موقعیت و ارزیابی کیفیت اطلاعات؛

ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات؛

استفاده موثر و اخلاقی از اطلاعات؛

کاربرد اطلاعات در راستای خلق و انتقال دانش.(کتس، 1393، ص21).

به طور خلاصه می‌توان اذعان داشت سواد اطلاعاتی عبارت از مجموعه مهارت‌هایی است که جستجو، بازیابی و تحلیل اطلاعات و همچنین تشخیص اطلاعات معتبر را امکان پذیر سازد، و فرد با سواد اطلاعاتی کسی است که از توانایی‌های لازم برای کسب و تحلیل به موقع این اطلاعات برخوردار بوده و قادر به استفاده از این اطلاعات در حل مشکلات شخصی و اجتماعی و تصمیم‌گیری‌های درست باشد.(نوروزی چاکلی،1383، ص39)

تعریف سواد اطلاعاتی

سواد اطلاعاتی مفهومی است که در نتیجه تحولات و تغییرات سریع در فناوری‌های اطلاعاتی پیدا شده است. به مهارت‌هایی که فرد به منظور ادامه حیات در جامعه اطلاعاتی به آنها نیازمند است، سواد اطلاعاتی گفته می‌شود.(کینن، 1378، ص241)

بروس (1996)، سواد اطلاعاتی را توان کارکرد موثر افراد در یک جامعه اطلاعاتی تعریف می‌کند این تعریف در بر گیرنده تفکر انقادی، اخلاق شخصی و حرفه‌ای، تعامل با متخصصان اطلاعات و استفاده موثر از اطلاعات در حل مسائل، تصمیم‌گیری و پژوهش را نیز دربر میی‌گیرد.(میرحسینی، شعبانی، 1393، ص8)

مدل‌های سواد اطلاعاتی

مدل‌های سواد اطلاعاتی از دهه هشتاد میلادی مورد تفسیر و تبیین بوده‌اند. نخستین مدل‌ها رویکردی سنت‌گرایانه داشته‌اند.(میرحسینی، شعبانی، 1393، ص51) و در این بخش چهار مدل سواد اطلاعاتی را بیان می‌کنیم.

مدل های سواد اطلاعاتی

مدل بروس

در زمینه سواد اطلاعاتی و با سواد اطلاعاتی شدن مدل «بروس»، مدلی است که بیشترین ارجاعات را به خود اختصاصص داده است. « بروس» با بهره‌گیری از «روش پدیده  شناختی» با مصاحبه‌های عمیق و تمرکز بر پرسشهای کلیدی به شناسایی هفت  مسیر مختلف آزمودن سواد اطلاعاتی با عنوان «وجوه هفتگانه سواد اطلاعاتی» پرداخته  است.(نظری، 1384، ص33)

دیدگاه کریستین  بروس از چگونگی دستیابی به اطلاعات از مسیرهای متفاوت است. این رویکرد بر گرفته از علوم شناختی می‌باشد و بر این باور است که تفکر افرادی که در جهان دست به محمل زده‌اند، مبحث غالب پژوهش‌های اطلاع‌یابی، بازیابی اطلاعات و استفاده از آن است.(میرحسینی، شعبانی، 1393، ص43)

مدل ویلسون-کریکلاس یا جست‌وجوی اطلاعات

این مدل در واقع مدل متداول دهه 1980 است که ارتباط میان مفاهیم کاربر و رفتار کاربر را ترسیم می‌کند و برگرفته از دو مدل یعنی «ویلسون» موسوم به «روابط بینابینی میان حوزه‌ها در حوزه مطالعاتی کابر» و «مدل رفتار اطلاع‌یابی «کریکلاس» است.(نظری، 1384، ص40) چهارچوب این مدل مبتنی بر مقوله‌های اساسی  و عوامل علی نیاز اطلاعاتی، به انضمام موانع جست‌وجوی اطلاعات برای فرد پدیدآمده است.

رویکرد مدل رفتار اطلاع‌یابی ویلسون، مشتمل بر زمینه‌هایی سه‌گانه برای جست‌وجوی اطلاعات است:

 • بافت جست‌وجوگر؛
 • سیستم و نظام فعالیت کاربری( که مبتنی بر سیستم دستی یا  ماشینی شکل گرفته و احتمال دارد که میانجی به فعالیت جست‌وجو مبادرت کند)؛
 • منابع اطلاعاتی قابل دسترس

در مقابل، کریکلاس به  منظور بررسی انواع مختلف اهداف موثر بر رفتار اطلاع‌یابی، فعالیت‌هایی را در جنبه‌های بنیادین مدل خود برگزید. پیش از آن وی نیاز اطلاعاتی را در چهارچوب عدم  قطعیت توسط فرد مورد نیاز اطلاعاتی را در چهارچوب عدم قطعیت توسط فرد مورد ارزیابی قرار دارد، لیکن مفهوم آن را به جد گسترش داده این موارد عبارت بود از:

1- گردآوری اطلاعات: نیاز بر حسب این دیدگاه متشکل از نیازهای آنی و نیازهای معوقه است و گردآوری اطلاعات با نیازهای معوقه مرتبط است.

2- اطلاع‌یابی: پاسخی است به آنچه فرد به عنوان یک نیاز آنی درک می‌کند؛ در حالی که این نیاز فرد ممکن است بستر به ماهیت مسئله‌ای که با آن درگیر است، رفتارهای اطلاع‌یابی کاملا متفاوتی را در بربگیرد.

3- اطلاع‌دهی: در نهایت اینکه تحلیل رفتار اطلاعاتی، با  جنبه‌های گردآوری و اطلاع‌دهی همراه است که به اطلاع‌دهی، به عنوان اشاعه پیام نیز می‌شود نگریست. (میرحسینی، شعبانی، 1393، ص45)

مدل کولثااو یا مدل اطلاعات

این مدل تا حدودی به راهبردهای جست‌وجوی اطلاعات آیزنبرگ و بر کویتز شباهت دارد و به نوعی از رفتار جست‌وجوی اطلاعاتی دانش‌آموزان دبیرستانی اخذ شده است.(میرحسینی،شعبانی،1393، ص46) مدل وی مشتمل بر رشد پیشرفت تفکرات در خصوص یک موضوع پژوهشی به همراه فرایند کاوش، عملیات جستجو و استفاده از منابع اطلاعات است.(نظری، 1384، ص38)

مدل رویکرد حل مسئله: شش مهارت بزرگ

رویکرد شش مهارت بزرگ  سواد اطلاعاتی را آیزنبرگ و برکویتز(1990) توسعه دادند که از مدل‌های مشهور و متداول در زمینه آموزش، مهارت و حل مشکلات اطلاعاتی است.

ویژگی عمده فرایند شش مهارت بزرگ، انعطاف‌پذیری آن در جنبه‌های بهره‌جویی دانشجویان در تمامی سطح تحصیلی، فراهم‌آوری مهارت‌های فناوری و اطلاعاتی یکپارچه، استفاده از تفکر انتقادی به منزله حل مسئله و بهره‌جویی از عناصر ضروری برای حل مسئله و تکمیل و دستیابی به کار تلقی می‌شود.(میرحسینی، شعبانی، 1393، ص46)

هر چند تقدم و تاخر این مراحل ششگانه بسته به هر مورد جستجو ممکن است تغییر کند، لیکن برای موفقیت در تحلیل و حل موفق یک مسئله پشت  سر گذاشتن این مراحل ضروری است: تعریف مسئله. استراتژیهای جستجوی اطلاعات. جایابی و دسترسی. استفاده از اطلاعات. ترکیب. ارزیابی.(نظری، 1384، ص35)

استانداردهای سواد اطلاعاتی

کمیته استانداردهای انجمن کتابخانه‌های دانشکده‌ای و پژوهشی آمریکا (ACRL) متن استانداردهای سواد اطلاعاتی ویژه دانشجویان را با نام “استاندارد توانمندیهای سواد اطلاعاتی برای آموزش عالی” در سال 2000 منتشر کرد.

استاندارد یک

دانشجویان با سواد اطلاعاتی می‌تواند ماهیت ومیزان اطلاعات مورد نیازخود را تعیین می‌کند.

شاخصهای عملکردی این استاندارد:

 1. دانشجوی با سواد اطلاعاتی می‌تواند ماهیت و میزان اطلاعات مورد نیاز خود را تعیین  می‌کند.

استاندارد دوم

دانشجوی با سواد اطلاعاتی می‌توان اطلاعات مورد نیاز خود را به طور مفید و موثر به دست آورد.

شاخصهای عملکردی

 1. دانشجوی با سواد اطلاعاتی قادر است مناسب‌ترین روشها پژوهشی و نظامهای بازیابی اطلاعات را برای دسترسی به اطلاعات مورد نیاز انتخاب کند.

استاندارد سوم

دانشجوی با سواد اطلاعاتی، اطلاعات و منابع اطلاعاتی را نقادانه ارزیابی و اطلاعات برگزیده را با در شالوده دانشی و نظام ارزشی خود تلفیق می‌کند.

شاخصهای عملکردی

 1. دانشجوی با سواد اطلاعاتی ایده‌های اساسی بر گرفته از اطلاعات گردآوری شده را تلخیص می‌کند.

استاندارد چهارم

دانشجوی با سواد اطلاعاتی چه به صورت انفرادی و چه به منزله عضوی از گروه به شکل موثر از اطلاعات برای انجام یک هدف خاص استفاده می‌کند.

شاخصهای عملکردی

 1. دانشجوی با سواد طلاعاتی از اطلاعات جدید و پیشین برای برنامه ریزی و تولید یک اثر یا  انجام یک فعالیت خاص استفاده می‌کند

استاندارد پنجم

دانشجوی با سواد اطلاعاتی بسیاری از مباحث اقتصادی، حقوقی و اجتماعی مرتبط با کاربرد اطلاعات و استفاده از آن را از جنبه‌های اخلاقی و حقوقی مورد قرار می‌دهد.

شاخصهای عملکردی

 1. دانشجوی با سواد اطلاعاتی بسیاری از مباحث اخلاقی، حقوقی، اجتماعی- اقتصادی مرتبط با کاربرد اطلاعات را درک می‌کند.(پریرخ، 1386، ص28)

  تاثیر سواد اطلاعاتی در جامعه اطلاعاتی

اگر انتظار داریم که جامعه ما هم در صحنه رقابت‌های علمی و بین‌المللی، هماهنگ و پیشتاز باشد، باید آحاد جامعه به سواد اطلاعاتی مسلط باشند و به عبارتی با سواد اطلاعاتی شوند.لازمه زندگی در جامعه اطلاعاتی، دسترسی آسان و جهانی به اطلاعات است که امروز در انقلاب فناوری اطلاعات و جامعه‌ای که در حال توسعه است مطرح می‌گردد.(صیامیان، شهرابی، 1383، ص431).

علیرقم این واقعیت که سرعت انتشار اطلاعات در عصر ما سریع، حضور آن همه‌جایی، و دسترسی به آن بالنسبه کم‌هزینه است، شاید جالب باشد که این گلایه شنیده می‌شود  که همگان از اطلاعات اشباع شده‌اند و فراوانی اطلاعات به وجود آوردنده کمبود توجه است.

تاثیر سواد اطلاعاتی در حامعه اطلاعاتی

گاه در عصر ما مسئله پیش از آنکه با دسترسی به اطلاعات مربوط باشد با اظهار به « اطلاعات زدگی» همراه است، و به این جهت امروزه یکی از قابلیت‌های اساسی عرضه‌کنندگان اطلاعات قدرت آنها در تمرکز بخشیدن، فیلترگذاری، و بالاخره انتقال اطلاعاتی است که می‌تواند برای مصرف‌کنندگان مهم باشد. (محسنی، 1386، ص190).

  یکی از پژوهشگران معروف فرانسوی یعنی فیلیپ بروتون (p. Breton) با اشاره به گروه کثیری از افرادی که همه روزه ساعت‌ها از وقت خود را در گشت‌وگذار در اینترنت می‌گذرانند با کنایه معتقد است که «اینترنت کلیسای کسانی است که به اطلاعات احترام می‌گذارند». (محسنی، 1386، ص11).

یک فرد با سواد اطلاعاتی قادر به ایجاد دانش است، و ایجاد دانش لازم است برای آنکه ابتکار عمل در نظر گرفته شود.Raish, Rimland, 2016)) ماهیت جهانی تعامل انسان، دسترسی و استفاده از اطلاعات را مهم می‌سازد.

ظرفیت تغییر به میزان زیادی توسط توانایی ما برای بازیابی، پردازش و استفاده از اطلاعات مربوطه در بین مقادیر زیادی داده‌ها تعیین می‌شود. گفته شده است که مهارت‌های اساسی برای همه برای سنین سوادآموزی، توانایی خواندن و نوشتن است.

امروزه ما به عصر اطلاعات حرکت می‌کنیم این توانایی به همان اندازه مهم است، اما دیگر کافی نیست. سواد اطلاعاتی در عصر اطلاعات همچنین نیاز به مهارت در شناسایی نیاز به اطلاعات، جستجو و قرار دادن اطلاعات مورد نیاز، ارزیابی اطلاعات موجود، سازماندهی و استفاده از آن به طور موثر و عاقلانه است.(Lantz, 1999)

سواد اطلاعاتی از چهار اجزای مرتبط به هم تشکیل گردیده است که عبارتند از:

 1. دانش استفاده از منابع اطلاعاتی و اطلاع از نحوه پژوهش
 2. داشتن مهارت لازم برای یافتن، ارزشیابی، به کار گیری و ارتباط موثر با اطلاعات
 3. عمومی سازی دانش و مهارت در انواع مراکز به صورت کاربردی. با این قید که نگرش‌ها به منابع اطلاعاتی نو ظهور و جدید با دید مثبت باشد.
 4. ایجاد مفهوم اجتماعی برای استفاده از اطلاعات- دسترسی یکسان به اطلاعات و اشاعه دانش.(صیامیان، شهرابی، 1383، ص431).

ویژگی جامعه اطلاعاتی

انسان همواره در طول زندگی خود بدنبال تعالی بوده و در این دوران به تکامل دست یافته است. با توجه به مطالعات تاریخی، دوره تکامل بشری به دوره تقسیم‌بندی شده است: 1- دوران سنتی 2- دوران صنعتی 3- دوران فرا صنعتی یا اطلاعاتی

در دوران اطلاعات یا فراصنعتی که در حال حاضر در آن به سر میبریم سرعت تغییر و تحولات به گونه‌ای است که در آن  به عنوان شگفتی‌های سرعت و تحولات نام می‌برند. در این دوره از اهمیت کار یدی کاسته شده و به جای آن، نیروی انسانی کیفی که توان خلاقیت و نوآوری، پایه کارگیری فکر و انیشه دارد، اهمیت پیدا کرده است.

ویژگی جامعه اطلاعاتی

در چنین  فضایی که تفکر و اندیشه عامل تمایز و برتری است. جوامعی می‌توانند توسعه یابند که از منبع انسانی فکر و ایده است و حیاتی‌ترین عامل تولید محسوب می‌شود، حداکثر بهره‌برداری را کنند.(نایبی، 1389، ص16)

گران‌بهاترین کالا در جامعه اطلاعاتی، «اطلاعات» است. این جامعه بر تولید اطلاعات و باورها و تصورات متکی است و در آن شبکه منسجم ارتباطات جهانی، نقشی بسیار مهم دارد.

اساسی‌ترین بعد جامعه اطلاعاتی آن است که شهروندان بتوانند در توزیع، تولید و استفاده ا اطلاعات مفید وارزشمند، آزاد باشند و توانایی مبادله الکترونیکی اطلاعات را داشته باشند و علاوه بر آن بتوانند توانایی‌ها و مهارت‌های خود را به کار گرفته و آن را توسعه دهند.(اکبری‌تبار، اسکندری‌پور، 1392)                                                                     

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید.

شبکه اجتماعی چیست؟ و چگونه از آن استفاده کنیم

سواد اطلاعاتی در شبکه اجتماعی

شبکه اجتماعی چیست؟ چرا به شبکه اجتماعی نیازمندیم؟ شبکه اجتماعی چه تاثیری در عملکرد کسب و کار دارد؟ چه نوع شبکه اجتماعی را برای کسب و کارمان انتخاب کنیم؟

این سوالات ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد. وقتی که می‌خواهید کسب و کارتان را شروع کنید از شبکه اجتماعی غافل نشوید.هر چه یک پزشک اطلاعات بیشتری درباره بیماری بیمار داشته باشد احتمال بیشتری برای تشخیص و درمان درست وجود دارد و این هم برای کارآفرینان صدق می‌کند که هر چه کارآفرین شناخت بیشتری نسبت به شبکه‌های اجتماعی مختلف داشته باشد در اجرا و گسترش کسب‌وکار خود موفق‌تر خواهد بود. آیا نمی‌خواهید خلاقیت خود را از طریق شبکه اجتماعی افزایش دهیدبا من همراه باشید تا جواب این سوالات را بدست آورید.

فهرست مطالب:

دسته بندی شبکه اجتماعی از نظر عملکرد

طبق نظریه شبکه اجتماعی، کارآفرینی فرآیندی است که در شبکه متغییری از روابط اجتماعی واقع شده است و این ارتباط اجتماعی می‌تواند روابط کارآفرین را با منابع و فرصت‌ها، محدود یا تسهیل کند. شبکه‌های اجتماعی، از نظر عملکرد، به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند؛ ملاقات، دوست‌یابی، موضوعی خاص و شبکه دانشگاهی/ تجاری.

پژوهشگران عقیده دارند که امکان اشتراک دانش و تعاملات بین افراد در تماس انواع شبکه‌های اجتماعی وجود دارد، به ویژه در دو مورد اخیر بیشتر زمینه لازم برای تبادلات دانش در جامعه به ویژه سازمان‌ها و دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی فراهم سازد. (حریری، عنبری، 1390)

شبکه احتماعی از نظر عملکرد

کارآفرینی نیز از عرصه‌هایی است که شبکه‌های اجتماعی تاثیر پذیرفته چرا که تحقیقاتی که در این مورد انجام گرفته شده است، برای نمونه پژوهشی در مورد نقش شبکه اجتماعی در تشخیص فرصت‌های کارآفرینی انجام گرفته شده است.

به این منظورشبکه‌ی اجتماعی با چهار بعد شامل: ساختار روابط اجتماعی، منابع اجتماعی اطلاعات، محتوای روابط اجتماعی و شیوه‌های انتقال اطلاعات به عنوان متغیرهای مستقل و متغیر تشخیص فرصت با دو بعد شامل: تعداد فرصت‌ها به عنوان متغیر وابسته بررسی شده‌اند.

نتایج تحقیق نشان می‌دهد شبکه اجتماعی کارآفرینان با تشخیص فرصت‌ها رابطه‌ی مثبت دارد و از بین ابعاد شبکه‌ی اجتماعی، محتوای روابط اجتماعی بیش‌ترین اثر گذاری را بر تشخیص فرصت کارآفرینی دارد.( محمدی الیاسی، رکنی، طیبی، 1390)

شبکه اجتماعی

 شبکه‌های اجتماعی( به طرق مختلف) کارآفرینان را به طیف وسیعی از منابع ارزشمند که قبلا در اختیار آنها نیست و به آنها در رسیدن به اهدافشان دست می‌یابند.

از منابع شبکه‌ای که می‌توان ارائه داد عبارتند از: اطلاعات(معقول و غیر معقول، متنوع و غیر متنوع)، دسترسی به امور مالی دسترسی به مهارت، دانش و مشاوره(همه کمک‌ها به صلاحیت)، مشروعیت اجتماعی، شهرت و اعتبار است.

در طی این دهه، سه گزاره بیان شده است(الف) شبکه‌های اجتماعی بر نتیجه اقدامات سازمانی تاثیر می‌گذارد؛ (ب) ماهیت منابع به دست آمده از شبکه‌های اجتماعی تحت تاثیر موقعیت اصلی مردم قرار می‌گیرد و (ج) ماهیت حاصل از شبکه‌های اجتماعی از قدرت تاثیر می‌پذیرند(Klyver, Hindle and Meyer, 2007).

مزیت شبکه‌های اجتماعی آنلاین این است ک مناطق مختلف زمانی و مکان‌های جغرافیایی کمتر قابل توجه است زیرا قادر به ارائه پشتیبانی، اطلاعات و راه‌حل‌ها از مکان‌های مختلف در طول یک دوره کوتاه از زمان هستند(kin, 2015)

چگونه از شبکه اجتماعی استفاده کنیم

شبکه‌های اجتماعی در اینترنت، یکی از منابع مهم برای کسب درآمد از راه تبلیغات به شمار می‌آیند؛ چرا که اعضای شبکه‌های اجتماعی در صفحات مربوط به خود درباره علایق خود صحبت می‌کنند و این شرکت‌های تبلیغاتی اجازه می‌دهد که بر اساس همین علایق، برای آنها آگاهی بفرستند.

علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌ها با ایجاد حساب کاربری و صفحات شخصی در شبکه‌های معروف، با سایر کاربران و مشتریان خود و نیز سایر شرکت‌ها ارتباط برقرار نموده و امور تجاری خود را پیش می‌برند.(سلیمانی‌پور، 1389)

از ضرورت، امروزه B2C یا B2B فروش یا بازاریابی حرفه‌ای است که باید مهارت در “فروش اجتماعی” را داشته باشند. مخاطبان فعلی رسانه‌های اجتماعی از 4.48 میلیارد مصرف کننده همچنان روزانه رشد می‌یابد.

اگر می‌توانید با یک دهم درصد از این مخاطب ارتباط برقرار کنید، به یک میلیون مصرف کننده با حداقل هزینه برسید، زیرا می‌توانید از اکثر رسانه‌های اجتماعی به صورت رایگان استفاده کنید (Below, 2014)

چگونه از شبکه اجتماعی استفاده کنیم

همان‌طور که سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی را انتخاب می‌کنید که در آن شما می‌خواهید حضور آنلاین ایجاد کنید، باید نقاط قوت و ضعف‌های هر یک را یاد بگیرید. لینکداین این شبکه اجتماعی 200 میلیون نفری برای حرفه‌ای‌ها به سرعت در حال رشد است و روزانه 173000 “پروفایل عضو جدید ” ایجاد می‌کند.

با ارسال دعوتنامه‌های لینکداین به تمام مخاطبین خود، شبکه خود را بسازید. لینکداین می‌تواند برای ایجاد آگاهی از محصولات شما مفید باشد و می‌تواند به اطلاع مشتریان بالقوه در طی مراحل ارزیابی فرایند فروش کمک کند.(Below, 2014) “گفتگو” را به طرز تفکر مخاطبان خاص خود اضافه کنید. شبکه‌های اجتماعی اجازه می‌دهد که شما اطلاعات را به اشتراک بگذارید، بنابراین از این فرصت استفاه کنید تا “مفید باشد” (Below, 2014)

نقش شبکه اجتماعی در توسعه کسب و کار

چگونه می‌توان از شبکه‌های اجتماعی در جهت توسعه کسب‌و‌کار خود استفاده کنیم. در دنیای پرشتاب اطلاعات  امروزی برای سبقت از رقیبان کاری فرصت زیادی نیست، به همین دلیل به بررسی برخی مزایای استفاده از شبکه‌های اجتماعی پر مخاطب می‌پردازیم.

شبکه‌های اجتماعی این روزها حرف اول را در محیط مجازی می‌زند، شبکه‌هایی که حتی میزان بازدید و جذب کاربران جهانی ار آنها به قدری زیاد است که کشورهای مختلف مجبور به وضع قوانینی برای استفاده کنندگان ار این شبکه‌ها شده‌اند.

نقش شبکه اجتماعی در شبکه اجتماعی

وفادار سازی مشتری:

توجه داشته باشید که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نوعی از بازاریابی است که تمرکز بر روی مخاطبان و برقراری ارتباط با آنها اولویت دارند نه بر روی فروش مستقیم محصولات و خدمات، شرکتها باید از شبکه‌های اجتماعی به عنوان ابزاری قدرتمند برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده کند و این یعنی وفادار سازی مشتریان.

برندسازی:

یکی دیگر از کاربردهای شبکه اجتماعی برندسازی است یکی از مهم‌ترین اهداف شرکت‌ها برای برند سازی دیده شدن است. این مورد به این معناست که برندها اخبار، محتوا و صدای برندشان را از طریق رسانه‌ها به سمع و نظر مخاطبانشان برساند. در قدیم که شبکه‌های اجتماعی وجود نداشت این امر از طریق رسانه‌های جمعی مثل تلویزیون و نشریات چاپی انجام می‌گرفت.

شبکه اجتماعی در توسعه کسب و کار

حال با رشد اینترنت اضافه شدن شبکه اجتماعی متعدد و حضور اقشار مختلف مخاطبان با عقاید و علاقمندی‌های متفاوت در آنها، برندها را به حضور در این شبکه‌ها بیش از پیش ترغیب کرده است.

فرصت‌های بیشتر:

ایجاد فرصت‌های تجاری بیشتر، موردی است که هیچ کس نمی‌تواند از آن چشم پوشی کند، هر عکس، فیلم یا کامنتی که در شبکه اجتماعی منتشر می‌کنید، این شانس را ایجاد می‌کنید که از طرف یکی از مخاطبانتان واکنشی داشته باشید و هر واکنش ممکن است به بازدید از وب سایت شما و در نهایت به عقد قراردادهای تجاری و یا فرصت‌های همکاری تبدیل شوند.

با افزایش انتشار پست‌های حرفه‌ای و مناسب، افزایش فرصت‌های تجاری و در نهایت افزایش احتمال همکاری  فروش را برای کسب‌و‌کارتان شاهد خواهید بود.

بهبود رتبه وب سایت شما:

بهبود رتبه در موتورهای جستجو از دیگر نتیجه‌هایی است که می‌توانید از آن بهره‌مند شوید. پارامترهای گوگل به صفحات وب جهت رتبه‌بندی بیش از 200 مورد است که یکی از این پارامترها که تاثیری غیر مستقیم در افزایش رنکینگ وب سایت است با انتشار لینک‌های مطالب و شبکه‌های اجتماعی و جذب بازدیدکننده تاثیر غیر مستقیم بر روی افزایش رتبه‌بندی وب سایتشان در گوگل خواهد داشت.(یامی، 1394)

حیطه و عمق شبکه‌های اجتماعی هر فرد بر شناخت فرصت‌ها که  تاثیر می‌گذارد. افرادی که شبکه‌های گسترده اجتماعی و روابط حرفه‌ای دارند نسبت به اشخاص که شبکه‌های کم و پراکنده برای خود درست می‌کنند، با ایده‌ها و فرصت‌های بیشتری روبرو می‌شود. این رویارویی می‌تواند به کسب‌وکاری جدید منجر شود.(بارینگر، 1388،ص66)

چرا یک شبکه اجتماعی خوب یک منبع مفید برای شرکت‌ها است

یک شبکه اجتماعی خوب به عنوان یک منبع مفید برای شرکت‌ها محسوب می‌شود. در کارآفرینی شبکه‌های اجتماعی به عنوان  یک ابزار مهم برای کسب‌وکار مورد توجه قرار می‌گیرد.

برای کارآفرین، شبکه ممکن است از عضویت در انجمن های تجاری، شبکه‌های کسب‌وکار یا در واقع دوستی با افراد کسب‌وکار باشد که به کارآفرین در ارائه دسترسی به اطلاعات کمک می‌کند.(Zafar, Yasin& Ijaz, 2012)

آندرسون و همکاران (2005) شبکه‌های اجتماعی ترکیبی از ارتباطات حرفه‌ای و اجتماعی هستند که همه آنها بوسیله اعتماد و وفاداری محدود می‌شوند. سایت‌های شبکه‌های اجتماعی بهترین مکان برای ایجاد سرمایه‌گذاری جدید برای شروع کسب‌وکار خود هستند.

خرید آنلاین از طریق رسانه‌ها ساده‌تر می‌شود، در حال حاضر افراد می‌توانند آنچه را که می‌خواهند دریافت کنند و همچنین وقت خود را صرفه‌جویی کنند(Zafar, Yasin& Ijaz, 2012)

شبکه اجتماعی مفید برای کسب و کار

یکی از موارد استفاده‌ از شبکه‌های اجتماعی در توسعه کسب‌وکار بحث در مورد بازاریابی می‌باشد. مزایای بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی بسیار متعدد و اکثرا کم هزینه می‌باشند.

افزایش آگاهی از محصول و برند، افزایش تعداد بازدیدکنندگان از وب سایت، بهبود جایگاه شرکت در موتورهای جستجوگر، افزایش وفاداری مشتری، افزایش موفقیت در عرضه محصول جدید، افزایش تعداد مخاطبین هدف  می‌باشد. (جلیلیان، میجانی، 1390)

تولید محتوا در شبکه اجتماعی

شناخت رو به رشدی وجود دارد که شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی در استراتژیک شرکت‌ها ایفا می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی به افراد این اجازه را می‌دهند که سرمایه اجتماعی را که از لحاظ اقتصادی ارزشمند است، ایجاد کنند. استدلال اصلی این است که روابط شبکه و ساختار جریان اطلاعات را تسهیل می‌کند و اعتماد و همکاری متقابل ایجاد می‌کند(Lim, Cu, 2010).

استفاده از اینترنت با افزایش مشارکت و تعامل کاربران اینترنتی که از آن برای برقراری ارتباط و بیان خودشان استفاده می‌کنند مشخص می‌شود.

پرسش‌های مطرح شده عبارتند از:

 • محتوای ایجاد شده توسط کاربر چیست؟
 • محرک‌های اصلی آن، گستره آن و اشکال مختلف آن چیست؟
 • زنجیره‌های ارزش جدید و مدل‌های کسب‌وکار کدامند؟
تولید محتوا در شبکه اجتماعی

ایجاد محتوا توسط کاربران اغلب به عنوان داشتن مفاهیم اجتماعی مهم تلقی می‌شود. اینترنت به عنوان یک خروجی خلاقانه جدید اقتصاد تولید اطلاعات را تغییر داده و منجر به برقراری دموکراسی در تولید رسانه‌ها و تغییرات در ماهیت ارتباطات و روابط اجتماعی می‌شود (گاهی به عنوان ترقی و بازگشت- اشاره می‌شود).

تغییرات در روش تولید، توزیع، دسترسی و استفاده مجدد از اطلاعات، دانش و سرگرمی به طور بالقوه باعث افزایش استقلال کاربر، افزایش مشارکت و افزایش تنوع می‌گردد.

این امر ممکن است منجر به موانع ورود کم‌تر، هزینه‌های توزیع و هزینه‌های کاربر و تنوع بیشتر آثار به عنوان فضای حافظه دیجیتالی شود. مشارکت خلاق گسترده در توسعه محتوای دیجیتال، برگرفته از دسترسی پهنای باند وسیع و ابزارهای نرم‌افزاری جدید، ویژگی جدیدی از جامعه و اقتصاد است.(wunsch-vincent, vickery, 2007)

شبکه‌های اجتماعی، ارسال بازخورد از سوی مخاطب و همکاری و همگانی کاربران با همدیگر را تسهیل کرده و آنها را به مشارکت در بحث‌ها تشویق می‌کنند. این شبکه‌ها مرز خط‌کشی بین رسانه و مخاطب را از بین برده‌اند. اغلب شبکه‌های اجتماعی برای مشارکت اعضا و دریافت بازخورد، باز هستند. آنها رای دادن، کامنت گذاشتن و به اشتراک‌گذاری اطلاعات را تشویق می‌کنند.

تولید محتوا در شبکه اجتماعی

به ندرت مانعی برای تولید و دسترسی به محتوا در این وب‌سایت‌ها وجود دارد. رسانه‌های سنتی عمل انتشار را انجام می‌دادند و محتوا را برای گفتگو و محاوره دو طرفه وجود دارد و جریان ارتباطی از حالت یک سویه به دو سویه تغییر پیدا کرده است. (سلیمانی‌پور، 1389)

در بسیاری از مواقع صاحبان کسب‌و‌کار تمایل به شناسایی رفتار مخاطبان و نیاز آنها دارند، شبکه‌های اجتماعی به آنها این فرصت را می‌دهند تا در مورد اینکه مخاطبانشان به چیزی علاقمند هستند و چگونه رفتار، اطلاعات ارزشمندی به دست می‌آورند و حتی اگر محصول یا خدمات آنها شکلی داشته باشد.

قطعا ترجیح می‌دهند خیلی سریع به این شکل پی ببرید بازخوردی که در فرآیند بازاریابی رسانه‌های اجتماعی می‌کنند، اولین نفری خواهند بود که می‌دانند چه زمانی مشکلی پیش آمده و سریع اقدامات برای حل آن انجام می‌دهند.

مطالعات یکی پس از دیگری نشان داده که مصرف کنندگان، قدردان شرکت‌هایی هستند که به شکایت‌های مشتری پاسخ می‌دهند. همواه شرکت‌ها و صاحبان مشاغل که بدرستی از پتانسیل شبکه‌های اجتماعی در جهت پیشبرد اهداف خود استفاده کرده‌اند نتایج قابل قبولی را دریافت کرده‌اند که موجب دلگرم شدن آنها نسبت به ادامه مسیر شغلی خود شده است. (یامی، 1394)

کاربردها و مزیت‌های شبکه‌های اجتماعی

 • تقویت خرد جمعی در شبکه
 • مطالعه خروجی سایر شبکه(رصد وبلاگ)
 • کسب هویت مجازی
 • گزینش همکار و تشکیل تیم
 • انتقال فرهنگ‌ها
 • ایجاد اعتماد و صمیمیت
 • جلب نظر و پشتیبانی
 • تبلیغات، آگهی، تجارت، بازاریابی و کارآفرینی
 • ارائه خدمات چت، وبلاگ‌نویسی، ایمیل، پیام‌های فوری، ویدئو، اشتراک‌گذاری فایل، اشتراک‌گذاری عکس و غیره
 • ساخت یک پایگاه داده از کاربران که باعث می‌شود تا کاربران دوستان خود بیابند؛ در عین  حال اجتماعات و گروه‌های مختلفی هم شکل می‌گیرند
 • به اشتراک گذاری علاقه‌مندی‌ها (دیدگاه‌های سیاسی و یا فعالیت‌های تجاری، مذهبی، ملیت و یا مبتنی بر هویت و غیره
 • ترکیب‌سازی‌های جدید برای گرفتن اطلاعات و ارتباطات، از قبیل اتصال به تلفن همراه
 • اضافه کردن ویژگی‌های جدید بر اساس نظرات کاربران
 • اجاره دادن به کاربران برای دسترسی و تنظیم قوانین و حفظ حریم خصوصی
 • فراهم کردن زمینه‌ای برای ملاقات با افراد غریبه یا کسانی که زمینه‌های مختلف مورد نظر افراد نزدیک هستند.(رمضانی، قاسمی، 1392، ص226(

تهدیدها و معایب شبکه‌های اجتماعی

 • شکل‌گیری و ترویج سریع شایعات و اخبار کذب
 • تبلیغات ضد دینی القای شبهات
 • نقص اعتماد و صداقت و اخلاقیات
 • نقص حریم خصوصی افراد
 • انزوا و دور ماندن از محیط‌های واقعی اجتماع
 • تاثیر منفی رفتاری: فرد با عضویت در هر شبکه اجتماعی درگیر نوع خاصی از فرهنگ ارتباطی ویژه آن  شبکه اجتماعی می‌شود. این فرهنگ مواردی چون یک تیکه کلام، استفاده از واژه خاص، رفتار، تیپ ظاهری و شخصیتی و … است. بدیهی است افراد تاثیر پذیری متفاوتی از این محیط‌ها دارند(شهسواری، 1393)

عوامل موثر بر موفقیت شبکه اجتماعی

یک پدیده جدید در اقتصادهای مدرن، ظهور متقابل شبکه‌های جهانی است که با تعاملات و ارتباطات جهانی امکان پذیر است، فرآیندی که از طریق آن مناطق بازار ممکن است پوشش جهانی را بدست آورند. راه برای کسب‌وکار جهانی آسان نیست؛ هیچ دستورالعمل واحد وجود ندارد، به طوری که استراتژی‌های یادگیری اهمیت زیادی در اینجا دارد.(Nijkamp, 2011)

با توجه به اینکه شرکت‌ها با مشکل عدم تقارن اطلاعات در بازار مواجه هستند، چگونه اطلاعات بیشتری به دست می‌آورند و در نتیجه فرصت‌های جدید را کشف می‌کند؟ .(Soh, 2003)

عوامل موثر بر شبکه اجتماعی

در سال‌های اخیر اینترنت باعث تغییراتی در نحوه دسترسی افراد به اطلاعات در سازمان شده است. پیشرفت‌های اینترنت در سال‌های اخیر سیستم‌های جدیدی بری کسب‌وکار ایجاد کرده‌اند. دسترسی عمومی به اینترنت به افراد فرصت استفاده از رسانه‌های اجتماعی داده شده و بدون نیاز به جلسات فیزیکی تعامل می‌کنند.( Seroka-stolka, Tomski, 2015)

شبکه‌های اجتماعی به افراد اجازه می‌دهند که سرمایه اجتماعی را که از لحاظ اقتصادی ارزشمند است، ایجاد کنند.Idrich and Zimmer (1986) معتقدند که ساختار شبکه‌های اجتماعی کارآفرینان مشتاق می‌توانند کشف فرصت‌های جدید را تحت تاثیر قرار دهد.  (Soh, 2003)

انتخاب شبکه اجتماعی کارآمد، مناسب با اهداف فعالیت کارآفرین

کارآفرینان ایده‌هایی برای آزمایش و برخی دانش و مهارت برای اجرای کسب‌وکار را دارند، اما آنها همچنین نیاز به منابع مکمل برای تولید و  تحویل کالا و خدمات دارند(Greve, 2003)

به این ترتیب یک سوال جالب مطرح می‌شود: عوامل موثر بر تصمیم یک کارآفرین برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی چیست؟ این تصمیم برای استفاده از شبکه از لحاظ استراتژیک مهم است، زیرا تعیین میزان، کیفیت، سرعت و هزینه دریافت مالیات و در نهایت بقا و رشد فعالیت اقتصادی جدید را تعیین می‌کند.( ZHANGy and WONGz, 2008)

شبکه‌های اجتماعی ثابت نیستند آنها بستر اجتماعی کسب‌وکار هستند و می‌توانند با توجه به نیازهای مختلف فعال شوند.(Greve, 2003) تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که شبکه‌های کارآفرینی کانال‌های حیاتی برای کسب ‌و انتشار دانش جدید است، که مطابق با رومر (1986) برای نوآوری و رشد اقتصادی یک عامل مهم است(Hayter, 2015).

انتخاب شبکه اجتماعی متاسب با اهداف کارآفرین

شبکه‌های اجتماعی منبع اصلی برای ایجاد هر شرکت یا کسب‌وکار کوچک هستند. این شبکه‌ها به دسترسی به منابع مانند اطلاعات، نوآوری‌ها، شرایط بازار جدید و غیره را کمک می‌کند.

فرناندز و همکاران(2009) می‌گویند بهترین سایت‌های شبکه مانند توئیتر، فیس‌بوک، اسکایپ نقش مهمی در انگیزه دادن به افراد برای شروع کسب‌وکار خود دارند، زیرا این منبع عالی برای شبکه‌های اجتماعی است(Zafar, Yasin & Ijaz, 2012)

برای اینکه کارآفرین فعالیت خود را در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد باید شناخت کافی بر شبکه‌ها داشته تا این تصمیم را بگیرد کدام شبکه برای فعالیت آنها مناسب است.

Emily ChamleeWright(2008) بیان کردند که فرد باید علاقه به بدست آوردن و دسترسی به طیف وسیعی از منابع مختلف اطلاعات باشد که به توسعه تاکتیک‌های تجاری کمک کند(Zafar, Yasin & Ijaz, 2012).

برای آشنایی بیشتر به چند نمونه از شبکه‌های اجتماعی اشاره می‌کنیم:

فیس‌بوک: اعضای فیس‌بوک می‌توانند تصاویر دیجیتال را به آلبوم عکس مجازی آپلود کنند یک کاربر می‌تواند در این تصاویر”برچسب” شود، به طوری که نام او در عنوان مانند یک لینک یا پروفایل او نمایش داده می‌شود. فیس‌بوک چندین گزینه برای ارتباط با دیگران پیشنهاد می‌کند. کاربران می‌توانند با ارسال پیام‌های خصوصی، مانند ایمیل، ارتباط برقرار کنند.( Pempek, Yermolayeva & Calvert, 2009)

توئیتر: این وب سایت بسیار محبوب “میکروبلاگینگ” 400 میلیون توئیت- حداکثر 140 پیام- هر روز ثبت می‌کند. توئیتر یک پلتفرم موثر برای معرفی خود به یک جامعه آنلاین گسترده است.(Belew, 2014)

آشنایی با شبکه اجتماعی

تلگرام: یک سرویس متن باز چندسکویی مبتنی بر رایانش ابری است. کاربران تلگرام می‌توانند پیام‌ها، تصاویر، ویدئوها و اسناد (همه انواع پرونده‌ها پشتیبانی می‌شود) خودویرانگر و رمزنگاری شده تبادل کنند. باید بگوییم تلگرام در ارسال و دریافت پیام همان طور که موسسان آن می‌گویند، بسیار سریع است و همین سرعت بالا موجب شده است روزبه‌روز بر تعداد کاربران این برنامه افزوده شود.(خانیکی، کیا، میر، 1395)

لطفا نظرتان را در مورد این مطلب به اشتراک بگذارید

ملال چیست؟ چگونه یک کارمند درگیر ملال می‌شود؟

ملال چیست؟ چه عاملی باعت بروز ملال می‌شود؟ ملال چه نوع پبامی برایتان دارد؟

تا الان برای شما این اتفاق افتاده وقتی که بی‌حوصله هستید یک نفر به شما بگوید از این حال بیرون بیا و بعد بگوید: کتاب بخوان، ورزش کن، فیلم ببین و یا اینکه با دوستت تلفنی حرف بزن. مثل اینکه به کسی که در حال غرق شدن است و شنا بلد نیست بگوییم: فقط تا ساحل شنا کن. مگر خودش این‌ها رو نمی‌داند تا خود را مشغول کند. البته کسی که این پیشنهادها رو می‌دهد از ملال و علت بوجود آمدن این بی‌حوصلگی خبر ندارد.

شمایی که این مطلب را برای مطالعه انتخاب کردید، با شما هستم، فردی که کسل است خودش می‌داند با چه کارهایی می‌تواند خودش را مشغول کند ققط نمی‌تواند خودش را با هیچ یک از کارهایی که می‌داند مشغول کند. اگر می‌توانست حتماً این کار را می‌کرد. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را بخوانید.

فهرست مطالب:

ملال چیست

ملال چیست؟ ملال ناشی از فقدان رغبت به انجام دادن امور تکراری روزمره است.

ملال یک احساس منفی است و حس بی‌هدف بودن دارد و کاری می‌کند که زندگی پوچ به نظر برسد.

وقتی که احساس ملال کنیم در ذهن ما چه اتفاقی می‌افتد؟

واقعاً وقتی که احساس ملال می‌کنیم در ذهن ما چه اتفاقی می‌افتد؟

ملال چیست

ما می‌خواهیم کاری انجام بدهیم ولی در آن لحظه ما نمی‌توانیم میل به انجام دادن کاری را در خودمان ایجاد کنیم. ممکن است آرزوی داشتن شرایط متفاوتی را داشته باشیم و به همین دلیل ناامید می‌شویم.

ما در صورتی کسل می‌شویم که میل به انجام دادن کاری در لحظه را نداریم و نمی‌توانیم این میل را در آن لحظه در خودمان به وجود بیاوریم.

وقتی که از لحاظ ذهنی ما بیکار هستیم در واقع از ظرفیت‌های ذهنی، مهارت‌ها و استعدادهایمان به کار گرفته نمی‌شود ما کسل می‌شویم.

چهار نشانه‌ای که خبر از بروز ملال می‌دهند

اولین نشانه ملال که همه ما چنین موقعیتی را درک کردیم این است که وقتی بی‌حوصله هستیم، زمان طولانی می‌شود.

بیایید شما را به موقعیتی ببرم که ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد. می‌خواهید گواهی‌نامه رانندگی‌تان را تمدید کنید و منتظر این هستید که شماره‌تان اعلام کنند. روی یک صندلی نامناسب و در کنار آدم‌های غریبه‌ای که مثل شما منتظر اعلام شماره هستند نشسته‌اید. هوا هم گرم و کولر هم خوب کار نمی‌کند و شما هم کاری ندارید جز نگاه کردن به ساعت که گذشت زمان را نشان می‌دهد. زمان هم به کندی سپری می‌شود.

نشانه دوم ملال، تلاش برای تمرکز کردن است. خب مثال تمدید گواهی‌نامه را بیاد بیاورید که شما را با یکنواختی روبه‌رو می‌کند در این صورت تمرکزتان کم می‌شود، و در این مواقع ملال ظاهر می‌شود.

چهار نشانه بروز ملال

سومین نشانه ملال این است که در هنگام ملال هر کاری که مشغول انجام دادنش هستیم، بی‌فایده به نظر می‌رسد.

چهارمین نشانه ملال با ترکیبی از رخوت و بی‌قراری همراه است. وقتی بی‌حوصله هستیم ممکن است انرژی‌مان در هر سطحی باشد. شاید شما در چنین شرایطی قرار گرفته‌اید که یک لحظه روی تخت دراز می‌کشید و حتی قادر نیستید کوچکترین تکانی به خود بدهید.

لحظه بعد با عجله دور اتاق پذیرایی قدم می‌زنید و دوست دارید که کاری انجام بدهید. هیچ‌کاری نمی‌تواند این بی‌قراری را آرام کند. آن وقت به هر چه نگاه می‌کنید، با خودتان می‌گویید« نه، ارزشش را ندارد.»

چهار عامل بیرونی بروز ملال

چهار عامل بیرونی مهم وجود دارد که منجر به بروز ملال می‌شود.

 1. یکنواختی
 2. نداشتن هدف
 3. محدودیت
 4. تعادل اندک بین مهارت‌های ما و چالش موجود
عامل بیرونی بروز ملال

دی. ایستوود در کتاب روانشناسی ملال می‌گوید: وقتی زندگی معنا هدف داشته باشد، گزینه‌ها برای فعالیت و مشغولیت مشهود و قانع کننده می‌شوند.

در مقابل اگر زندگی فاقد معنا و هدف باشد، ارزش یا اهمیت کارها کم‌کم بی‌رنگ می‌شود. یافتن دلیل برای انجام دادن یک کار به جای کاری دیگر دشوار می‌شود، به خصوص وقتی که هیچ دلیل خاصی برای انجام دادن یک کار وجود ندارد. معنا به ما می‌گوید فلان کار را انجام بدهیم، چون آن کار مهم است.بدون معنای زندگی سرگردانیم و از پی آن نیز ملال می‌آید.

چگونه یک کارمند درگیر ملال می‌شود؟

در این مورد می‌خواهم تحقیقات هوگو مونستربرگ یکی از طلایه‌داران روان‌شناسی صنعتی و سازمانی را بازگو کنم. تا بیشتر در مورد ملال در یک محیط کاری اطلاعات کسب کنیم.

ممکن است موقعیتی که برای یک فرد یکنواخت است، برای فرد دیگر متنوع به نظر برسد. مونستربرگ یک فرد استثنایی را توصیف می‌کند که در روز 34000 حرکت یک شکل را انجام می‌داد.

او به مدت چهارده سال هر روز کاری، یک نوار فلزی را به آرامی و در عین‌حال با سرعت و زاویه‌ای مناسب وارد یک دریل اتوماتیک می‌کرد تا در فواصل منظم روی نوار سوراخ‌هایی یکسان ایجاد شود. وقتی که با این فرد صحبت کرده بود چون از بیرون نظاره‌گر بود فکر می‌کرد که این کار باید بینهایت کسل کننده باشد.

اما برخلاف انتظار او آن مرد گفت به هیچ‌وجه کسل نمی‌شود. در واقع این کار از نظرش جذاب و برانگیزنده بود. حتی ادعا می‌کرد هر روز می‌گذرد از کار لذت بیشتری می‌برد. مونستربرگ حیرت‌زده بود: من تصور می‌کردم که این حرکت پیچیده به تدریج خودکار شده است و به او اجازه می‌دهد تا آن را مثل یک حرکت غیرارادی انجام دهد و بتواند حین انجام دادن آن به موضوعات دیگر فکر کند.

اما توضیح داد که هنوز ملزم است افکارش را متوجه کاری بکند که مشغولش است( تا بتواند دستمزدش را متناسب با تعداد سوراخ‌های ایجاد شده روی فلز افزایش دهد، اما)… این تنها دستمزد نبود که او را راضی می‌کرد، بلکه او از انجام دادن خود آن کار نیز لذت زیادی می‌برد.

ملال چیست و چگونه یک کارمند درگیر ملال می‌شود؟

برای کارگر مذکور، این فعالیت یکنواخت هم ارزش درونی داشت و هم ارزش بیرونی و همین امر باعث می‌شد که این کار به نظرش متفاوت باشد. اما، همه قادر نیستند در یک رفتار تکراری هدفی پیدا کنند. این مسئله ما را به دومین عامل بیرونی ملال، یعنی فعالیت بدون هدف هدایت می‌کند؛ رفتار تکراری فی‌النفسه نمی‌تواند باعث ملال شود، مگر اینکه فاقد هر گونه ارزش ادراک شده باشد.

در این مورد، کارگر نامبرده قادر بود کاملاً جذب کاری شود که در ظاهر فرصت کمی به او می‌داد تا در رویاهایش غرق شود. هر چه بیشتر روی کارش تمرکز می‌کرد، مشغولیتش بیشتر می‌شد. وقتی تمرکز می‌کنیم، به موراد جزئی پی می‌بریم. وقتی متوجه چیزهای کوچک‌تر می‌شویم، می‌خواهیم دوباره نگاهی به آن‌ها بیندازیم.

باید این را در نظر گرفت که یکنواختی محرک قدرتمندی برای بروز ملال می‌شود. پس ما می‌توانیم شرایط یکنواخت را به شرایط ارزشمند تبدیل کنیم، به این شرط که برای این کار دلیلی داشته باشیم. محرک قدرتمند برای کارگر مورد نظر پول و فراهم آوردن شرایط بهتر برای خانواده‌اش بود.

پس این انگیزه را به راحتی می‌توان ایجاد کرد، فقط باید افراد را متقاعد کنیم کاری که انجام می‌دهند برای سلامتی‌شان خوب است، یا باعث عملکرد بهتر در امتحانات یا گرفتن ترفیع شغلی در زندگی‌شان می‌شود.

ملال چه نوع پیامی برای یک روز معمول کارمند ساده دارد؟

یک روز از زندگی یک کارمند ساده‌ای را تصور کنید. شاید روزش را با اشتیاق شروع کند. بعد خود را مشغول کارهایی می‌کند که در دست انجام دارد. اما اینکه تمرکز خود را در تمام ساعت کار حفظ کند کاری بسی دشوار در پیش دارد. بنابراین باید با تمام عوامل حواس‌پرتی مبارزه کند.

ملال چه نوع پیامی دارد

گاهی وقت‌ها هم تلاش برای حفظ تمرکز در تمام مدت کار به شکست منتهی می‌شود. با گذشت زمان شروع به بی‌قراری می‌کند به نظر شما وقتی که امور طولانی‌تر از حد انتظار برسد چه رفتارهایی ممکن است از خود نشان دهد. کمی در این مورد فکر کنید. حالا ادامه مطلب بخوانید.

اولین رفتار صندلی‌اش رو از پشت میز به عقب می‌کشد، کش‌وقوسی به بدنش می‌دهد. بعد نگاه کوتاهی به بیرون پنجره اتاق می‌کند و به یک رویای پنج دقیقه‌ای فرو می‌رود. اگر چنین رفتارهایی در محیط کار داشته باشید بدانید که ملال در کمین است.

بیکار و ناراضی شبکه اجتماعی را بررسی می‌کند. به همین راحتی وارد اطلاعات سرگرم‌کننده می‌شود از صفحه ورزشی تا به آخرین صحبت یک سیاستمدار می‌رسد. در هر مرحله گیج‌تر و ناراضی‌تر می‌شود. پیام ملال برای او این است: این فعالیت رضایت بخش نیست؛ کار دیگر انجام بده.

اما پیام بعدی این است که با گذشت زمان، وقتی زمان انجام دادن کارها بیش از حد طولانی می‌شود، کارها جذابیتشان را از دست می‌دهند یا اینکه مجبور باشی کاری را که دوست نداری انجام دهدی آن وقت زنگ هشدار ملال را به صدا در می‌آوری.

مطالب مرتبط:

آیا تا به حال سرگرمی تا این حد آماده و در دسترس بوده است؟ وقتی که می‌توانیم در شبکه‌های اجتماعی به ویدئوهای آموزشی و سرگرم کننده دست یافت آیا کسی می‌تواند بگوید که کسل می‌شود؟ شاید واقعاً ما داریم از اضافه بار اطلاعاتی رنج می‌بریم. این مطلب را بخوانید تا دچار عواقب آن در کسب و کار خود نشوید.

آیا ما وقتی روابط عالی در محیط کار داشته باشیم امکان دارد که در محیط کار گرفتار ملال شویم؟ مهارت ارتباطی چیست؟ آیا وقت آن نرسیده که مهارت ارتباطی خود را ارتقاء دهید؟

لطفاً در مورد این مطلب با من صحبت کنید و نظرات خود را با من به اشتراک بگذارید.

داستان کارآفرینی و ایده‎‌های کارآفرینی

آیا تا به الان داستان کارآفرینی جینی کیم را شنیدید؟ یا اینکه داستان کارآفرین شدن پدید آورنده گوگل کروم که چه مراحل سختی را پشت‌سر گذاشت؟ آیا می‌دانستید صاحب برند شیرین عسل یکبار کارخانه‌ او دچار آتش‌سوزی شد؟ می‌خواهم بدانید که چطور داستان کارآفرینی خود را در سختی‌های دوران جنگ تحمیلی آغاز کرد.

اگر شما داستان های کارآفرینی تمام کارآفرینان را بخوانید به این نتیجه می‌رسید که غلبه بر شرایط سخت به چیزی بیش از شانس نیاز دارد. باید تیمی متمرکز، همسو و متعهد داشته باشید و از زمان خردمندانه استفاده کنید. با من همراه باشید تا بیشتر با داستان کارآفرینی یونس ژائله که با فراز و نشیبی که در مسیر کارآفرینی خودش داشت آشنا شوید و همچنین با ایده‌های جذاب کارآفرینان دیگر که با پشتکار و علاقه یک داستان کارآفرینی زیبایی را خلق کردند. می‌خواهم داستان کارآفرینی حینی کیم و سوندار پیچار را برایتان بازگو کنم.

فهرست مطالب:

نونا داستان کارآفرینی جینی کیم

می‌خواهیم بدانیم جینی کیم چطور داستان کارآفرینی خود را شروع کرد.با من همراه باشید.

زمانی که برادرم کیمونگ دو ساله بود، مبتلا به اوتیسم شدید تشخیص داده شد. چند سال بعد اولین حمله تشنجی او در دیزنی‌لند اتفاق افتاد. یک لحظه قبل خوب بود، لحظه‌ای دیگر روی زمین افتاده بود و سختی نفس می‌کشید. همچون مهاجران کره‌ای که پول کم و انگلیسی ضعیفی داشته باشند، والدین ما نیز بیچاره به نظر می‌رسیدند. بدون منابع پشتیبانی، خانواده‌ام قطعاً ورشکسته می‌شدند.

وظیفه عضو کردنمان در برنامه خدمات درمانی در سن نه سالگی به فکر من افتاد. زمانی که در سال 2004 به گوگل پیوستم، یعنی اولین شغل من پس از دانشگاه بود. اولین محصولی که روی آن کار کردم، یعنی گوگل هلث، اهمیت داده برای بهبود خدمات درمانی را به من یاد داد. همین‌طور یاد گرفتم که دسترسی به داده‌های خدمات درمانی، مربوط به یک نفر چقدر سخت است. در سال 2010 این تجربه، من را بنیان گذاشتن نونا سوق داد.

در ابتدا نونا هیچ پول و مشتری نداشت. من به صورت تمام‌وقت و بقیه به صورت پاره‌وقت کار می‌کردند، اما هیچ‌کس حقوق نمی‌گرفت. یک نمونه اولیه طراحی کردیم و با تعدادی ازکارمندان خود-بیمه‌گذار صحبت کردیم. در سال اول هیچ سفارشی دریافت نکردیم و درستش هم همین بود. فکر می‌کردیم چیزی که بازار احتیاج داشت را می‌دانیم اما حتی مشتریانمان را انقدر به خوبی درک نمی‌کردیم که به طور مؤثر از محصول دفاع کنیم.

داستان کارآفرینی جینی کیم

زمانی که هنوز هیچ سفارشی در طی دو سال نداشتیم، می‌دانستیم که زمان آن است که آموزش ببینیم. مسئولان واقعاً به چه چیزی اهمیت می‌دادند؟ نوآوری در بازار خدمات درمانی واقعاً چه شکلی است؟ لباس پوشیدم و به چند کنفرانس منابع انسانی رفتم تا بفهمم. در سال 2012 چیزهایی که یاد گرفته‌بودم به ما کمک کرد که با بعضی از 500 شرکت برتر فوچون به عنوان مشتری قرارداد امضا کنیم.

بیش از دو سال مخالفت، ناامیدی و شام‌های فقیرانه که نمی‌توانم بشمارم بالاخره منجر به تناسب محصول و بازار نونا شده بود. اما در یک استارتاپ تنها چیز ثابت، تغییر است و نونا در حال تجربه یکی از بزرگترین‌هایش بود. بزرگ کردن نونا تعهدی بزرگ با سه جنبه بود. اولین مورد خود کسب و کار بود، تا انطباق، امنیت و حریم خصوصی را ارتقا دهیم. دومین زیر ساخت‌های پلتفرم‌های داده بود. سومین مورد تعداد کارمندانمان بود از پانزده نفر به هفتاد نفر.

می‌بایست پایگاه داده‌ای تاریخی می‌ساختیم در حالی که هنوز کسب‌وکار کارمندی خود را داشتیم، و باید در طی یک‌سال آن را به سرانجام می‌رساندیم. برای رسیدن به آن به تمرکز و تعهد بیشتر از هر زمانی احتیاج داشتیم. داستان کارآفرینی جینی کیم به اینجا ختم می‌شود که: شما در اولین بار قرار نیست سیستم را کاملاً پیاده‌سازی کنید. حتی دومین یا سومین بار نیز کامل نخواهد بود. اما نامید نشوید. ثابت قدم بمانید. باید با آن منطبق شوید و مال خود کنید. تعهد خودش، خودش را تغذیه می‌کند.

نونا پلتفرم داده‌ای امن و انعطاف‌پذیر برای نگه‌داری اطلاعات خصوصی خدمات درمانی برای بیش از 74 میلیون آمریکایی ایجاد کرده است. اما اشتیاق داریم بیش از این انجام دهیم. می‌خواهیم پلتفرم ما سیاست‌گذاران را آگاه کند، زمانی که با مخارج سیستم خدمات‌درمانی پرهزینه و پیچیده دست به گریبان هستند. می‌خواهیم که باعث تجزیه‌وتحلیل داده‌ها شود، تا مشکلات آینده را پیش‌بینی و از آن جلوگیری کنند. بیشتر از همه می‌خواهیم نقش بزرگی در بهبود سلامت عمومی و خدمات درمانی جامعه ایفا کنیم.

سوندار پیچار چگونه داستان کارآفرینی خود را شروع کرد؟

خب نوبت به داستان کارآفرینی سوندار پیچار رسیده تا این را بدانیم موفقیت شانسی نیست. در سال 2008 سوندار پیچای معاون توسعه محصول گوگل بود. زمانی که سوندار و تیمش گوگل کروم را وارد بازار کردند، تقریباً از نو شروع کرده بودند. کروم اکنون محبوب‌ترین مرورگر وب هم در پلتفرم موبایل و هم پلتفرم دسکتاپ است.

داستان کارآفرینی مایک لی

لری پیج می‌گوید: اگر یک هدف بلندپروازانه و احمقانه تنظیم کنید و به آن نرسید، هنوز هم به چیز قابل توجهی دست پیدا خواهید کرد.

در اکتبر 2015 در چهل‌وسه سالگی، سوندار پیچای تبدیل به سومین مدیرعامل گوگل شد.

حال نیم نگاهی به زندگی سوندار پیچای بیندازیم و او چه کسی بود؟

دسترسی اندکی به تکنولوژی مانند چیزی که امروزه می‌بینیم در جنوب هند جایی که در دهه 1980 بزرگ شدم داشتم. اما تأثیر شگرفی روی زندگی من داشتند. پدر من مهندس برق در چنای بود، یک کلانشهر، اما زندگی متوسطی داشتیم. زمانی انتظار برای یک تلفن سه تا چهار سال بود. دوازده ساله بودم که خانواده‌ام یکی خرید. اتفاق بزرگی بود. همسایه‌ها می‌آمدند و از آن استفاده می‌کردند. زندگی‌ام را قبل از تلفن و بعد از تلفن به خاطر می‌آورم؛ آن یک دستگاه خیلی چیزها را تغییر داد.

قبل از تلفن مادرم می‌گفت: « می‌توانی ببینی آزمایش خون در بیمارستان آماده شده است؟» با اتوبوس به بیمارستان می‌رفتم و در صف منتظر می‌ماندم و اغلب می‌گفتند نه، آماده نشده است، فردا بیا. زمانی که با اتوبوس به خانه می‌رسیدم سفری سه ساعته را پشت‌سر گذاشته بودم. بعد از تلفن، به راحتی با بیمارستان تماس می‌گرفتم و نتیجه را می‌پرسیدم. حالا قدر تکنولوژی را می‌دانستیم و هر روز بهتر می‌شد.

من هر کتابی که در زمینه کامپیوتر و نیمه‌رساناها پیدا می‌کردم را می‌خواندم. آرزو داشتم که به معنی وارد شدن به استنفورد بود این هدف من بود، به عنوان بخشی از تغییراتی که در آنجا اتفاق می‌افتاد باشم. قدرت تخیل من را به جلو می‌راند.

داستان کارآفرینی سوندار پیچار

من در سال 2004 به عنوان مدیر محصول به گوگل ملحق شدم. زمانی که شرکت هنوز در اطراف جستو می‌چرخید. اولین تکلیف من گسترش استفاده و توزیع Google toolbar بود که می‌توانست به هر مرورگری اضافه شود تا Google Search را در اختیار آن‌ها دهد. پروژه‌ای درست در زمان درست بود. فقط در چند سال، استفاده‌کنندگان از تولبار را 10 برابر کردیم.

تا سال 2006 شروع به دوباره فکر کردن درباره مرورگر به عنوان پلتفرمی محاسبه‌گر بسیار شبیه به سیستم عامل کرده بودیم تا افراد بتوانند اپلیکیشن را روی خود وب بنویسند. آن دید بنیادین منجر به ظهور کروم شد. می‌دانستم به یک معماری چندفرایندی احتیاج داریم تا هر زبانه فرایند خودش را داشته باشد و از جیمیل کاربر، اگر اپلیکیشن با خطای جدی مواجه شد مراقبت کند. و می‌دانستیم باید سرعت کار جاوا اسکریپ را بیشتر کنیم. اما ما وظیفه ساختن بهترین مرورگر را داشتیم.

اریک اشمیت مدیرعامل ما می‌دانست ساختن یک مرورگر از ابتدا چقدر است: «اگر می‌خواهی انجامش دهی باید در موردش جدی باشی.» اگر کروم قرار نبود خیلی متفاوت و بهتر و سریع‌تر از مرورگرهای مرسوم بازار باشد، دلیلی برای پیش رفتن وجود ندارد.

برای پروژه کروم هدف این بود که اپلیکیشن‌های وب به اندازه دسکتاپ روان کار کنند. یک هدف بلندپروازانه بهبود 10 برابری تنظیم کردیم و اسم پروژه را « وی 8» گذاشتیم، به خاطر موتور عملکرد بالای خودرو. همیشه این را در نظر بگیرید که موفقیت به یکباره بدست نیامد.

اما در سال 2009 هدفی تنظیم کردند تا 50 میلیون کاربر فعال هفتگی داشته باشند ولی دوباره شکست خوردند و سال را با 38 میلیون کاربر به پایان رساندند. ولی این پایان ماجرا نبود برای سال 2010 بدون ترس هدف را به 100 میلیون کاربر رساندند. و این تلا‌ش‌ها ادامه داشت تا اینکه به 111 میلیون کاربر فعال هفتگی رسیدند و به هدفشان دست پیدا کرده بودند.

امروزه فقط در موبایل، بیش از یک میلیارد کاربر فعال کروم وجود دارد. بدون اهداف و نتایج کلیدی نمی‌توانستیم به اینجا برسیم. تا اینجا با داستان کارآفرین شدن دو نفر آشنا شدید ولی حالا می‌خواهیم با داستان کارآفرینی یک ایرانی آشنا شویم که در قدم اول موفقیت کارخانه آتش گرفت ولی باز هم به تلاش خود ادامه داد و الان به 70 کشور در جهان محصول خود را صادر می‌کند.

داستان یک کارآفرین ایرانی

این داستان در مورد کارآفرینی آقای یونس ژائله صاحب مجموعه شیرین عسل می‌باشد. خب داستان کارآفرینی یونس ژائله چطور شروع شد و چه فراز و نشیب‌هایی را پشت‌سر گذاشت.

داستان یک کارآفرین ایرانی

متولد شهر تبریز هستند و در اواخر سال 1358 پدرشان را از دست دادند، ایشان می‌گویند: جوانی بودم که تازه دیپلم گرفته بودم و دانشگاه‌ها سال 1359 با تعطیلی مواجه شد و کار آزاد را شروع کردم ولی سرمایه نداشتم یک فرش کوچک در اتاق خودم داشتم و آن را در بازار فرش‌فروشان تبریز فروختم یعنی حدود 8 هزار تومن و این شد سرمایه کار. بعد با یک سری مشکلاتی مواجه شدم یعنی آن زمان جنگ هشت سال تحمیلی در اوج خود بود، رفتم خدمت سربازی و وقتی از سربازی برگشتم وارد دانشگاه شدم.

کار بیزینس آقای ژائله با دفتر کوچکی که برای پخش اجاره کرده‌ بودند شروع شد. ایشان می‌گویند: آن زمان که دوران جنگ بود با کمبود روغن و شکر و… مواجه بودیم از ترکیه جنس را وارد می‌کردم و بعد توزیع می‌کردیم، و یک وضعیت خوب در بازار پیدا کردیم و اعتماد عموم را جلب کردیم. ما سفارش به تولیدکنندگان می‌دادیم و یا حتی کالایی را که از خارج می‌آوردیم به تولیدکنندگان می‌گفتیم که به این شکل تولید کنند، و خیلی از این کارخانه‌ها را کمک کردیم که در بازار داخلی مشتری پیدا کنند.

وقتی که سفارش می‌دادیم به تولیدکننده، دیگر آن تعهد قبلی را نداشت و می‌گفتند که چرا به شما بدهیم ما خودمان بازاریابی را انجام می‌دهیم، و من هم نمی‌خواستم که بین مشتریان خودم بدقول باشم برای همین در سال 1370 تصمیم گرفتم یک کارخانه بیسکوئیت سازی تأسیس کنم. اولین ماشین بیسکوئیت سازی را توسط یک آهنگر که در دروازه تهران بودند شروع کردیم به ساختن و اولین بیسکوئیت را وارد بازار کردیم. حدود سال 1386 آتش‌سوزی وسیعی در کارخانه اتفاق افتاد زمانی که می‌خواستیم بیسکوئیت را در بازارهای بین‌المللی عرضه کنیم کارخانه از بین رفت.

این آخر ماجرا نیست داستان کارآفرینی آقای ژائله ادامه دارد با اراده همان افرادی که در کارخانه بودند دوباره کارخانه ساخته شد. بهتر از روز اول و مدرن‌تر و امروز هم در حال فعالیت است و در نوع خود بی‌نظیر می‌باشد. و الان هم بالغ به 15 هزار نفر مشغول به کار هستند و به 70 کشور دنیا هم صادرات انجام می‌شود. ایشان می‌گویند که ما با صدق نیت با پشتکار و تلاش دنبال کار هستیم و خدا با ماست.

مطالب مرتبط:

شاید شما ایده‌ای داشته باشید و بخواهید مثل بقیه داستان کارآفرینی خود را شروع کنید و در این مسیر دانستن اینکه چطور دیگران را متقاعد کنید در ادامه دادن مسیر به شما کمک می‌کند. پس با خواندن این مطلب هنر متقاعد سازی خود را افزایش دهید.

آیا نمی‌خواهید در مورد مدل ذهنی اطلاعاتی کسب کنید بلکه در مسیر کارآفرین شدن تأثیری مثبتی در روند یادگیری شما داشته باشد؟ داستان کارآفرین شدن خود را با درک مدل ذهنی شروع کنید.

این را بدانید که در داستان کارآفرین شدن خود، نیاز به تفکر انتقادی و حل مسئله دارید. یک متفکر انتقادی می‌تواند از آنچه که می‌داند، پیامدهایی را استنباط کند و می‌داند چگونه از اطلاعات برای حل مشکلات استفاده کند، و به دنبال منابع اطلاعاتی مناسب برای اطلاع‌رسانی خود باشد. این مطلب را بخوانید تا داستان کارآفرین شدن خود را خوب شروع کنید.

برای من از داستان کارآفرینی خود بنویسید که چه فراز و نشیب‌هایی را پشت‌سر گذاشتید.

هنر متقاعد سازی و تکنیک‌های آن

چرا مهارت های متقاعد سازی را باید آموزش دید؟ چگونه مهارت های متقاعد سازی برای شغل شما مفید می‌باشد؟ چطور باید از مهارت متقاعد سازی استفاده کرد؟ تکنیک های زیادی برای متقاعد سازی وجود دارد کدام تکنیک در شرایط خاص استفاده کنیم؟ ممکن است صدتا از این مدل سوال‌ از خود بپرسید. با من همراه باشید تا اندکی از این مهارت را کسب کنیم.

قبل از اینکه وارد مبحث متقاعد سازی شویم باید این را در نظر بگیریم که در متقاعد سازی باید بتوانیم از این مهارت ها برای نفوذ به مخاطب استفاده کنیم؛ بنابراین باید شناخت کاملی از مخاطب خود داشته باشیم. هر مخاطبی یک مدل ذهنی دارد.

آیا می‌توانیم از همان آموزش متقاعد سازی که برای یک خانم جوان 18 ساله استفاده می‌کنیم برای آقای مسن 60 ساله استفاده کنیم؟ مدل ذهنی این دو نفر کاملاً متفاوت است. متقاعد سازی، هنر ظریف انتخاب تکنیک مناسب، در زمان مناسب است. با من همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید.

فهرست مطالب:

متقاعد سازی

متقاعد سازی یعنی تأثیر بر طرف مقابل و تغییر تصمیم او. برای این کار باید بدانیم که فرد چگونه تصمیم‌گیری می‌کند. انسان‌ها همه به یک شکل تصمیم‌گیری نمی‌کنند. حتی یک فرد در موارد مختلف، به یک روش تصمیم‌گیری نمی‌کند. هر فرد با توجه به خصوصیات ویژه خود، شرایط موجود و تصمیمی که قرار است بگیرد، به شیوه متفاوتی عمل می‌کند.

متقاعد سازی

برای اینکه بتوانیم در متقاعد سازی دیگران موفق شویم نیاز است تا مهارت های لازم برای متقاعد سازی را نیز آموزش ببینیم، در ادامه مطلب با این مهارت ها بیشتر آشنا می‌شویم.

مهارت متقاعد سازی

قبل از اینکه در مورد مهارت متقاعد سازی توضیح دهم با یک سوال شروع می کنم.

آیا شما دوست دارید با یک خروار اطلاعات بمباران شوید؟ قطعا نه.

مهارت متقاعد سازی

یکی از روش‌های متقاعد سازی این است که:

 • شما می‌توانید با ساده کردن و نظم بخشیدن به اطلاعات خود تا درک آن آسان‌تر شود، دیگران را تحت تاثیر قرار دهید و متقاعدشان کنید.

ممکن است از خود بپرسید با این روش چطور دیگران را متقاعد کرد؟ اگر فروشنده هستید، در قبال مشتری باید انتخاب او را به دو قلم کالا یا خدمات محدود کنید. درست است که اطلاعات دقیق برای کسب اعتبار مهم است ولی نباید بمباران اطلاعات شود.

 • مردم آنچه را نیاز دارند نمی‌خرند، بلکه آنچه را دلشان می‌خواهند می‌خرند.

تصور کنید به تازگی یک آگهی تبلیغاتی در مورد یک تلفن هوشمند جدید و خارق‌العاده‌ای دیده‌اید. حتی با اینکه همین حالا هم یک گوشی عالی دارید، ممکن است مثل همه ما باز هم احساس کنید که بدجور دلت می‌خواهد آن را بخرید. چرا؟

واقعیت این است که حتی اگر بتوانی به خودت بقبولانی که از تلفنت راضی هستی، بسیاری از مردم صرف‌نظر از اینکه به یک گوشی جدید نیاز دارند یا نه، آن را می‌خرند. بیشتر فروشنده‌ها سعی می‌کنند به طریقی آنچه را مشتری به آن نیاز دارند، به او عرضه کنند. در حالی که به‌جای نیاز مشتری بر خواسته او تمرکز کنند، موثرتر واقع می‌شود.

به‌جای اینکه دلایلی منطقی و مستدل برای مشتری بیاوری که چرا باید محصول تو را بخرد، دلایلی تحویلش بده که علاقه‌اش را تحریک کند. یکی از راه‌های ایجاد علاقه در مشتری این است که دیدگاهش را تغییر بدهید. وقتی دیدگاه کسی را تغییر بدهید، مخصوصاً نگرش را که در مورد خودش دارد، می‌توانی طرز فکر و رفتارش را هم عوض کنید.

 • وقتی می‌خواهید کسی را متقاعد کنید، در برابر مقاومتش ایستادگی و بگومگو نکنید؛ از آن به نفع خودت استفاده کنید.

فرض کنید که فروشنده خودرو هستید. به راستی خیلی سخت است که بخواهید تمام افکار منفی مشتری‌ها را در مورد کالایی عرضه می‌کنید را از ذهن‌شان پاک کنید. پس چرا از آن به نفع خودت استفاده نکنید؟ اولین کاری که باید بکنید این است که با دغدغه و نگرانی مشتری موافقت کنید. شاید از نظر او خودرویی که تو پیشنهاد می‌کنید زیادی کوچک است.

اگر در این مورد طرفِ او را بگیرید شگفت‌زده می‌شود و کم‌کم به تو اعتماد می‌کند. حتی بعد از اینکه همه موارد را مدنظر قرار دادید، با اثبات اینکه چرا خودروی پیشنهادی تو عالی و بی‌نظیر است، بر افکار منفی‌اش غلبه کنید. مثلاً شاید بد نباشد به این نکته اشاره کنید که چون این خودرو کوچک است، خیلی راحت‌تر می‌شود آن را پارک کرد.

آموزش متقاعد سازی

در متقاعد سازی ایتدا باید اقدام به کسب اطلاعات لازم از مخاطب کرد. اولین اقدام پیش از متقاعد کردن مخاطب باید او را شناخت، باید کسب اطلاعات لازم از مخاطب کرد. سؤالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند و ممکن است با خود بگویید چطور باید مخاطب را شناخت؟ در اینجا به چهار مورد اساسی و لازم جهت شناخت مخاطب که در متقاعد سازی مؤثر است می‌پردازم.

این چهار مورد عبارت‌اند از:

 • نیازهای مخاطب
 • ترس‌های مخاطب
 • ادراک مخاطب
 • رؤیاهای مخاطب

اولین قدم که بخواهیم در متقاعد سازی موفق شویم باید نسبت به نیازهای مخاطب و اولویت‌های آن‌ها شناخت کافی داشته باشیم. همه انسان‌ها دارای پنج نیاز اساسی هستند.

این پنج نیاز عبارت‌اند از:

نیاز به بقا، نیاز به قدرت و پیشرفت، نیاز به آزادی، نیاز به تفریح، نیاز به تعلق

آموزش متقاعد سازی

میزان هر یک از این نیازها در هر انسان متفاوت است. به این معنی که ما همه این نیازها را داریم، اما برخی از نیازها در برخی از انسان‌ها خیلی بزرگ‌تر و قوی‌تر و برخی کوچک‌تر هستند. مثلاً ممکن است در یک نفر به تفریح در او خیلی کم باشد، یا کسی نیاز به تعلق خیلی بالایی داشته باشد اما نیاز به آزادی او خیلی کم باشد.شاید کسانی را دیده باشید که در زندگی خود، تمام انتخاب‌ها را به همسر خود می‌دهند و اتفاقاً خیلی هم راضی هستند و هیچ مشکلی ندارند.

این افراد آزادی خیلی کمی دارند در حالی که نیاز به تعلق آن‌ها خیلی زیاد است، بنابراین ترجیح می‌دهند که خود را متعلق به همسر خود بدانند و انتخاب‌های مختلف را به او بسپارند. در حالی که ممکن است شخص دیگری روی تک‌تک انتخاب‌های زندگی حساس باشد و به دلیل نیاز به آزادی بالا برای او مهم باشد که هر چیز کوچک را خودش انتخاب کند یا درباره آن نظر بدهد. خب دانستن این موارد یا نیازها چه کمکی به ما می‌کند.

با این توضیحات سؤالی که باید از خود بپرسیم این است: چطور بفهمیم که کدام نیاز در فرد بیشتر است؟ چطور نیازهای اساسی مخاطب را تشخیص دهیم؟

اگر مخاطب ما از نزدیکان و یا آشنایان ماست و او را می‌شناسیم می‌توان با توجه به انتخاب‌ها و طرز فکر او نیازهای او را تشخیص داد؛ اما اگر مشتری است که تا به حال ندیده‌ایم و یا کسی که هیچ آشنایی با او نداریم، بهترین کار برای شناخت او، توجه کردن و سؤال پرسیدن است. منظور این نیست که از او بپرسیم که کدام نیاز تو بیشتر است؛ اما اگر به حرف‌‌های او توجه کنیم، می‌توانیم به این مورد پی ببریم.

مواردی که از آن‌ها سؤال می‌کند، چیزهایی که بیشتر به آن‌ها اهمیت می‌دهد و روش بیان مطالب توسط او، می‌تواند ما را برای تشخیص نیازهای مهم‌تر او کمک کند. البته در ابتدا این کار خیلی سخت است، اما با تمرین و به مرور می‌توان در این کار مهارت پیدا کرد.

دانستن نیاز در متقاعد سازی چه کمکی به ما می‌کند؟

با دانستن نیاز اصلی یک فرد، می‌توانید محصول، پیشنهاد، نظر و یا آنچه را سعی در متقاعد کردن آن دارید، به آن نیاز ارتباط دهید. آیا حاضرید با یک مثال بیشتر متوجه اهمیت این موضوع شویم؟ پس با من همراه باشید.

تکنیک متقاعد سازی

مثلاً در فروش بیمه با توجه به نیاز اصلی مخاطب می‌توان توضیحات و دلایل متفاوتی ارائه کرد. اگر مخاطب شما دارای نیاز به بقای بالایی است، از ضرری که در صورت نداشتن بیمه ممکن است برای او ایجاد شود حرف بزنید. از این که در موقعیت فعلی نداشتن بیمه برای او می‌تواند یک ریسک بزرگ باشد، در حالی که با پرداخت مبلغ مناسبی می‌تواند این ریسک را کاهش دهد.

همین‌طور اگر بیمه عمر می‌فروشید احتمالاً با اشاره سرمایه‌گذاری خوبی که این بیمه پس از سال‌ها برای او خواهد بود می‌توانید او را متقاعد کنید. اگر مخاطب شما دارای نیاز به تعلق بالایی باشد، می‌توان به این اشاره کرد که خرید این بیمه می‌تواند چه لطف بزرگی در حق خانواده او باشد. این که کسانی که دوستشان دارد با خرید این بیمه می‌توانند چقدر مطمئن‌‌تر و کم ریسک‌تر زندگی کنند.

اگر دارای نیاز به آزادی بالایی است می‌توانیم از تنوع بیمه‌های موجود بگوییم. مهم‌تر از آن درباره این که با داشتن این بیمه می‌تواند بدون نگرانی به فعالیت بپردازد و با خیال او از بابت مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید کاملاً راحت است. مهم این است که پیشنهاد خرید محصول، خدمت، و یا هر چه که قصد متقاعد کردن مخاطب به آن را داریم بررسی کنیم. پیش از انجام متقاعد سازی خود را برای ارائه نکات و دلایل خوب مربوط به هر نیاز آماده کنیم.

حتی تمرین کنیم تا در زمان انجام متقاعد سازی با اطمینان و اعتمادبه‌نفس بالا و کاملاً آماده، بتوانیم بعد از کشف نیاز فرد نکات مربوطه را به او ارائه دهیم.

پیشنهاد می‌کنم خواندن این دو کتاب را از دست ندهید. هنر متقاعد سازی به ظرافت جراحی قلب: سید محمد وفایی. هنر تأثیرگذاری و متقاعد کردن دیگران: نویسنده نایل کسیدی.

مطالب مرتبط:

اگر می‌خواهید هنر متقاعد سازی خود را به نمایش بگذارید نیاز است در حل مسئله نیز مهارت داشته باشید. پیشنهاد من این است که برای خواندن این مطلب کمی وقت بگذارید.

برای اینکه در متقاعد سازی موفق شویم نیاز داریم تا ارتباطی خوبی را با دیگران برقرار کنیم، و این نیاز به داشتن مهارت ارتباطی مؤثر است. برای داشتن مهارت ارتباطی خواندن این مطلب را از دست ندهید.

آیا وقت آن نرسیده که در متقاعد کردن افراد زمان را نیز در نظر بگیریم؟ داشتن مهارت مدیریت زمان شما را در کسب مهارت متقاعد سازی موفق می‌کند. با خواندن این مطلب دانش خود را در زمینه مدیریت زمان افزایش دهید.

لطفاً در صورت تمایل نظراتتان را به اشتراک بگذارید.

مدل ذهنی مدیران موفق

مدل ذهنی مدیریت

مدل ذهنی مدیران موفق چیست؟ آیا در موقعیتی که با آن مواجه شده‌اید، می‌دانستید کار درست چیست، اما به روش دیگری عمل می‌کنید؟ یا خیلی مطمئن هستید که چه چیزی برای بدست آوردن نتایج نیاز دارید و در گذشته از آن استفاده کرده‌اید و از آن نتیجه گرفته‌اید، اما همین اقدامات اکنون نتیجه نمی‌دهد. پس مدیران موفق از چه مدل های ذهنی نباید استفاده کنند یا اینکه این مدل های ذهنی را تغییر بدهند.

مدل‌های ذهنی قرار نیست کسب‌وکار شما را اصلاح کنند. اما آنها کاملاً می‌توانند به فرایندهای فکری و تصمیم‌گیری روزانه شما کمک کنند. هر چه مدیران بتوانند مدل‌های ذهنی بیشتری بسازند و به شبکه خود اضافه کنند، پایه و اساس شما برای تصمیم‌گیری آگاهانه و اجرایی بهتر می‌شود. مدل‌های ذهنی چارچوب‌هایی هستند که می‌توانند به شما کمک کند تا متفاوت فکر کنید. با من همراه شوید تا با داستان‌های جالبی از مدل ذهنی بیشتر آشنا شوید.

فهرست مطلب:

مدل های ذهنی مدیران موفق

مدلهای ذهنی بازنمایی‌های شناختی واقعیت هستند که با نحوه شناخت ادراک، تصمیم‌گیری و رفتار ما در زمینه مختلف مرتبط است. در یک زمینه مدیریتی، مدل های ذهنی نشان‌دهنده درک مدیران از محیط کسب‌وکار است و به انتخاب‌های استراتژیک آنها تاثیر می‌گذارد. ازاین‌رو، مدلهای ذهنی دقیق‌تر مدیران منجر به اکتشافی با کیفیت بالاتر و عملکرد بهتر می‌شود.

مدل ذهنی مدیران موفق

آیا مدل ذهنی فعلی شما در مرحله تصمیم‌گیری واقعاً کار می‌کند یا اینکه اشتباهی مرتکب نمی‌شوید؟ شاید شما جزء آن دسته مدیرانی باشید که تازه سفر کارآفرینی خود را شروع کرده‌اید و می‌خواهید چیزهای زیادی را یاد بگیرید، خیلی هم ذوق‌وشوق دارید. دوست دارید خودتان طراحی کامل از وب‌سایتتان داشته باشید و یک روش بی‌نظیر داشته باشید یا اینکه بهترین تبلیغات را ارائه کنید.

به نظر شما انجام تمام این کارها وقت‌گیر نیست یا اینکه بهتر بگویم شما دارید زمان زیادی را صرف دوباره‌کاری می‌کنید. کار تیمی و همکاری یک ارزش اولیه است. امروزه بازارهای پویا به سرعت در حال تغییر هستند. اگر شما یک کارآفرین هستید و یا اینکه مدیریت یک سازمان را بر عهده دارید، این را در نظر بگیرید که به احتمال بسیار زیاد همه چیزهایی که برای ما کارآمد هستند، دوباره در آینده به ما خدمت نخواهند کرد.

صرفاً به این دلیل که ما آنچه را که مدل های ذهنی‌مان به ما اجازه می‌دهند ببینیم، می‌بینیم و فقط می‌توانیم کارهایی را انجام دهیم که مدل های ذهنی به ما اجازه می‌دهند. آلبرت انیشتین می‌گوید: دیوانگی این است که بارها و بارها یک کار را انجام دهید و انتظار نتایج متفاوتی داشته باشید. در ادامه به چند مورد از مدل ذهنی که باید آن را توسعه دهیم آشنا می‌شویم.

مدل ذهنی که باید آن را توسعه دهیم

یکی از مدلهای ذهنی که مدیران موفق باید آن را توسعه بدهند انجام هر کاری به تنهایی می‌باشد. این یک مدل دهنی است که هر کسی چنین مدلی را می‌تواند داشته باشد و به نتیجه مطلوب برسد. آیا برای مدیریت یک پروژه پیچیده با انجام هر کاری به تنهایی می‌توان موفق شد؟ مسلماً نه.

با شروع مدیریت پروژه‌های پیچیده و مستلزم داشتن تخصص‌های متعدد، این امر با شکست مواجه می‌شود. در نتیجه مدل ذهنی مورد نیاز اکنون اعتماد به دیگران، ایجاد یک تیم قوی و تکیه بر کار گروهی است.

دومین مدل ذهنی که باید آن را توسعه داد با درک کامل، کار کردن می‌باشد. موفقیت‌های گذشته ما در مدارس، دانشگاه‌ها، حتی روزهای اولیه کاری به دانش کامل ما متکی بود. اما در کار امروزی راهی برای دانستن همه چیز وجود ندارد. مانع ذهنی دانستن همه‌چیز به تنهایی باید برطرف شود و فرد باید یاد بگیرد که بر دیگران تکیه کند و بر قانون 80:20 (اصل پارتو) مسلط شود.

سومین مدل ذهنی که ممکن است همه ما درگیر باشیم این است که، کار طولانی‌تر نتایج بهتری را به همراه دارد. بدون شک وقتی برای امتحان آماده می‌شوید، هر کسی که تلاش بیشتری کند یا بیشتر کار کند پاداش بهتری دریافت می‌کند. اما در رهبری یا تجارت، فقط تلاش بیشتر کافی نیست. شما همچنین باید باهوش‌تر باشید تا بتوانید نتایج بهتری بگیرید.

چهارمین مدل ذهنی که که باید آن را توسعه داد این است که: با جدیت از قوانین پیروی می‌کنیم. تاجران باهوش و رهبران می‌دانند که شکستن قوانین موجود چیزی است که آنها را متمایز می‌کنند! وقتی می‌گوییم قواعد را بشکن ربطی به قوانین اخلاقی ندارد! این به معنای ایجاد نگرش برای زیر سوال بردن فرآیندها، سیستم‌ها، تکنیک‌های موجود است که در خدمت سازمان بوده است اما در آینده مرتبط نیستند. به عنوان یک رهبر، یا یک مدیر شخص مایل باشد که قوانین موجود را به چالش بکشد و در صورت لزوم قوانین جدیدی را توسعه دهد.

نحوه استفاده از مدل ذهنی با داستان

عبارت «زیرا این روشی است که همیشه انجام داده‌ایم» را خیلی زیاد شنیده‌اید در هنگام تجزیه‌وتحلیل فرآیندهای تجاری یک پرچم قرمز است. این یکی از مدلهای ذهنی است که همیشه با آن مواجه می‌شویم. بیائید با داستان نحوه استفاده از این مدل ذهنی را بهتر متوجه شویم.

به عنوان بخشی از یک آزمایش، محققان پنج میمون را در یک قفس بزرگ قرار دادند. نردبانی در وسط قفس ایستاده بود و موزی از قفس آویزان بود و درست بالای نردبان شناور بود. زمانی که یکی از میمون‌ها سعی کرد که بالا و بالاتر برود، محققان تمام میمون‌ها را با آب سرد اسپری کردند. این امر باعث دلسردی میمون‌ها شد، اما یکی از آن‌ها پس از چند دقیقه سعی کرد از آن بالا برود.

دوباره محققان همه آنها را اسپری کردند تا از رسیدن آنها به موز جلوگیری کنند. پس از چند دقیقه تلاش، محققان متوجه شدند که هر بار که میمونی از آن بالا می‌رود، چهار میمون دیگر به صورت فیزیکی آن را پایین می‌کشند تا از اسپری شدن جلوگیری کنند. در نهایت، هر پنج میمون صعود را متوقف کردند. سپس محققان اسپری آب سرد را روی میمون‌ها متوقف کردند و یکی را با میمون جدیدی جایگزین کردند که قبلاً هرگز اسپری نشده بود. به‌طور طبیعی میمون جدید سعی کرد از نردبان بالا برود، اما بقیه آن را پایین کشیدند.

میمون جدید در نهایت صعود را متوقف کردند و شروع به پیوستن به این هنجار جدید برای پایین کشیدن میمون‌های دیگر کردند، اگر چه نمی‌دانستن چرا این کار را می‌کنند. محققان به تدریج همه میمون‌های قدیمی را با میمون‌های جدید جایگزین کردند تا اینکه با پنج میمون باقی ماندند که هر کدام میمون‌های جدید را که می‌خواستند از نردبان بالا بروند آنها را پایین کشیدند. هر چند دیگر با آب سرد اسپری نشده بودند.

به نظر شما چرا؟ زیرا این راهی است که ما همیشه این کار را انجام داده‌ایم.

با من همراه باشید تا داستان بعدی را بگویم.

نحوه استفاده از مدل ذهنی با داستان

به عنوان یک رهبر، و یا مدیر موفق، از ایده نافرمانی گزینشی (انتخابی) استفاده کنید تا همیشه کار درست را انجام دهید. داستان این مدل ذهنی هم جالب است.

در طول جنگ جهانی دوم، رهبران نظامی با یک چالش روبرو بودند. آنها می‌خواستند زره‌های بیشتری را به هواپیمای آمریکایی اضافه کنند تا شانس سرنگونی توسط جنگده‌های دشمن به حداقل برسانند. چالش این بود که زره سنگین است. مقدار زیاد آن باعث می‌شود هواپیماها کندتر حرکت کنند و سوخت بیشتری مصرف می‌کنند. بنابراین برای بهینه‌سازی مکان آن، ارتش به داده‌های سوراخ‌های گلوله در هواپیمای برگشتی نگاه کرد.

برخی به این نتیجه رسیدند که باید زره را روی نقاط قرمز متمرکز کنند زیرا در آنجا هواپیما‌ها بیشترین ضربه را می‌خورند. اما آبراهام والد، یک ریاضیدان باهوش از گروه تحقیقات آماری، به‌طور دیگری به مسئله نگاه کرد. او استدلال کرد که زره باید در قسمت‌هایی قرار گیرد که سوراخ‌های گمشده در هواپیما بودند که از آنجایی که برفراز قلمرو دشمن سرنگون شدند، برای تجزیه‌وتحلیل برنگشتند.

این یک نمونه‌ای درخشان از این است که چرا یادگیری از شکست‌ها گاهی ارزشمندتر از یادگیری از موفقیت است. درس گرفتن از شکست‌ها ( هواپیمای از دست رفته) در این مورد مفیدتر از موفقیت‌ها (هواپیماهای برگشت) بود.

داستان بعدی مربوط به 500 سال قبل از میلاد می‌باشد. اول به این نکته توجه کنید که همیشه این سوال را مطرح کنید که چرا فرآیندهای تجاری مرتبط به روش خاصی در سازمان شما انجام می‌شود. نکته دوم این است: از نردبان نترسید.

داستان از این قرار است که، در 500 سال قبل از میلاد پادشاه وو با مشکلی روبرو شد. او ارتش کوچکی داشت و دشمن می‌توانست به ایالت او حمله کند. بنابراین او از سون تزو یکی از معروف‌ترین استراتژیست‌های نظامی در آن زمان کمک خواست. وقتی که سون تزو وضعیت را ارزیابی کرد، به پادشاه هلو اطمینان داد که می‌تواند ارتش مهاجم قدرتمند و بزرگتر را شکست دهد.

پادشاه هلو به ادعای سون تزو مبنی بر اینکه می‌تواند هر کسی را به یک سرباز تبدیل کند، بدبین بود، بنابراین او با این وظیفه که می‌تواند زنان قصر را به نیروی جنگی تبدیل کند به چالش کشید. سون تزو این چالش را پذیرفت و زنان را در تمام مانورهای مناسب آموزش داد. او همچنین دو زن ارشد را برای خدمت به عنوان رهبر دسته خود انتخاب کرد و آنها را به اجرای نظم و انضباط در واحدهای خود راهنمایی کرد.

وقتی سون تزو دستور شروع تمرینات را داد، زنان فقط می‌خندیدند و می‌خندیدند. سون تزو با بیان اینکه ممکن است دستوراتش واضح نبوده باشد واکنش نشان داد، بنابراین او دوباره دستورات را به زبان ساده توضیح داد دوباره زنان قهقهه زدند. سون تزو اظهار داشت: اگر کلمات فرمان واضح و مشخص نیستند، اگر دستورات به طور کامل درک نشده باشند، ژنرال مقصر است، اما اگر دستورات واضح است و من هم صریح بوده‌ام و سربازان با این وجود سرپیچی می‌کنند، تقصیر افسران آنهاست.

هنگامی که جمله خود را تمام کرد، سون تزو غلاف شمشیر خود را بیرون آورد و سر هر دو رهبر دسته را برید. برای سون تزو، جنگ در مورد مرگ‌ و زندگی بود، او بلافاصله دو زن جدید را به عنوان دسته منصوب کرد و دستورات مشابهی به آنها داد. آنها بدون هیچ تردیدی به دستورات عمل کردند.

مطالب مرتبط

مدیران موفق برای داشتن مدلهای ذهنی نیاز دارند در حل مسئله مهارت کسب کنند. پیشنهاد می‌کنم که خواندن این مطلب را از دست ندهید.

داشتن تفکر انتقادی به شما کمک می‌کند تا مدل ذهنی بهتری را انتخاب کنید. برای اینکه در مورد تفکر انتقادی بیشتر بدانید فرصت را غنیمت بشمارید و این مطلب را با دقت بخوانید.

برای داشتن یک مدل ذهنی نیاز به یک مدیریت زمان است. برای اینکه بیشتر در مورد موانع مدیریت زمان بدانیم این مطلب می‌تواند به شما کمک کند تا مهارت بیشتری را کسب کنید.

با تشکر از شما برای خواندن این مطلب. لطفاً نظر خود را برای من بنویسید.

مدل ذهنی چیست؟ و درک واقعیت براساس مدل ذهنی

مدل ذهنی

مدل ذهنی چیست؟ مدل ذهنی چه تاثیری در یادگیری دارد؟ چند نوع مدل های ذهنی داریم؟

مدل‌های ذهنی بازنمایی شناختی واقعیت بیرونی هستند. مفهوم یک مدل ذهنی در اصل توسط روانشناسی کنت کریک در سال 1943 مطرح شد که پیشنهاد کرد که افراد در ذهن خود مدلی در مقیاس کوچک از نحوه عملکرد جهان دارند. این مدل برای پیش‌بینی رویدادها، استدلال و شکل دادن به توضیحات استفاده می‌شوند.

مدل ذهنی به افراد کمک می‌کنند تا دنیا را درک کنند، محیط خود را تقسیر کنند. وقتی شما کلیدواژه مدل ذهنی را سرچ می‌کنید حتماً مثل من کنجکاو هستید که بدانید مدل ذهنی چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟ پس با من همراه شوید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنیم.

فهرست مطلب:

مفهوم مدل ذهنی چیست

مفهوم مدل ذهنی چیست؟ در کتاب مدل‌های ذهنی بی‌نظیر، اثر شین پریش و ریانون بوبین در مورد مدل ذهنی می‌گویند: مدل‌های بهتر منجر به تفکر بهتر می‌شوند. هر اندازه که مدل‌های ما واقعیت را دقیق‌تر توضیح بدهند، به همان اندازه تفکرمان را نیز ارتقا می‌دهند. نام این بازی درک واقعیت است.

مفهوم مدل ذهنی چیست

احتمالاً خود شما چنین وضعی را تجربه کرده‌اید. یک مهندس معمولاً به طور عادی و پیش‌فرض، با ذهنیت سیستمی فکر می‌کند. یک روان‌شناس با ذهنیت انگیزشی فکر می‌کند. یک تاجر شاید با ذهنیت هزینه و ریسک-امتیاز فرصت‌ها فکر کند. هر کدام از این اشخاص به روش خود، بخشی از موقعیت را می‌بیند، آن بخشی از جهان که خودش درک می‌کند. اما هیچ‌یک موقعیت را به طور کامل نمی‌بیند، مگراینکه با تفکری چند-شاخه‌ای فکر کنند.

به طور خلاصه، هر کدام نقاط ضعفی دارند، نقاط ضعف بزرگ. و آن‌ها از این نقاط ضعف آگاهی ندارند. ضرب‌المثل قدیمی هست که لپ مطلب را به خوبی نشان می‌دهد: برای مردی که فقط یک چکش دارد، همه چیز هم‌چون میخ به نظر می‌رسد.

همه مشکل‌ها میخ نیستند. دنیا پر از پیچیدگی‌ها و ارتباطات درهم‌تنیده است که تنها با درک مدل‌های مختلف قابل توضیح است.

نگاهی به مدل ذهنی از پشت دریچه‌ای محدود

شین پریش می‌گوید، ما زندگی را به تلاش برای شرح همه‌چیز از پشت دریچه‌ای محدود سپری می‌کنیم. اغلب مواقع این مدل ذهنی از رشته تخصصی خودمان، مثل اقتصاد، مهندسی، فیزیک، ریاضیات، زیست‌شناسی، یا هر چیز دیگری، به دست می‌آید. هر یک از این شاخه‌ها کمی از حقیقت را در خود جای داده‌اند، ولی هیچ‌کدام شامل حقیقت کامل نمی‌شوند.

نگاهی متفاوت به این مسأله چنین است: جنگلی را در نظر بگیرید؛ وقتی یک گیاه‌شناس به جنگل نگاه می‌کند، روی اکوسیستم تمرکز دارد، یک فعال محیط‌زیست تأثیر تغییرات آب‌وهوایی را می‌بیند، یک مهندس جنگل‌داری چگونگی رشد درخت، و یک تاجر ارزش زمین آن را در نظر دارد.

هیچ‌کدام اشتباه نیست، ولی هیچ‌یک هم قادر به شرح مقیاس کلی جنگل نیست. به اشتراک گذاشتن معلومات، یا یادگیری پایه‌ای رشته‌های دیگر، به درک چندجانبه‌ای می‌انجامد که تصمیم‌گیری اولیه بهتری را برای مدیریت جنگل ممکن می‌سازد.

درک واقعیت در مدل ذهنی

همچنان از کتاب مدل‌های ذهنی بی‌نظیر برای شما می‌نویسم. شین پریش می‌گوید، ادراک نه تنها به ما در تصمیم‌گیری درباره اقداماتمان، بلکه در حذف یا پرهیز از اقداماتی کمک می‌کند که منجر به شکستی بزرگ می‌شوند که در نبود ادراک از آن آگاهی نداشتیم.

نه تنها مشکل پیش‌رو را با دقت بیشتری می‌فهمیم، بلکه می‌توانیم عواقب دسته دوم، سوم و بالاتر را نیز ببینیم. این ادراک به ما کمک می‌کند تا خطاهای قابل پرهیز را برطرف کنیم. گاهی گرفتن تصمیم‌های خوب در پرهیز از تصمیم‌های بد خلاصه می‌شود.

درک واقعیت در مدل ذهنی

مدل‌های ناقص در صورت به‌کارگیری، صرف‌نظر از نیت، سبب خسارت می‌شوند. در اعمال مدل‌های ذهنی، زمانی به مشکل برمی‌خوریم که یا مدلمان از واقعیت اشتباه است، که در دنیای واقعی دوام نمی‌آورد، یا مدلمان درست است ولی ما در موقعیتی از آن استفاده کرده‌ایم که ربطی به آن ندارد.

مدل‌هایی که برگرفته از واقعیت نیستند موجب اشتباهات بزرگی می‌شوند. خب حالا نیاز است برویم به سمت یک مثال تا واقعیت را بهتر درک کنیم.

مثال مدل ذهنی

برای اینکه مثالی از مدل ذهنی بزنیم تا بتوانیم درک بیشتری را از مدل ذهنی بدست آوریم باید به سمت کتاب هنر شفاف اندیشیدن برویم تا ببینیم رولف دوبلی از چه مثال‌های استفاده کرده است. به نظر شما چرا رولف دوبلی تو کتاب هنر شفاف اندیشیدن گفته: نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود، باید این گوش‌های شما را تیز کند؟ خطای «قبل از اینکه اوضاع بهتر شود بدتر می‌شود»

کفگیر یک مدیرعامل به ته دیگ خورده است. فروش محصولات به حداقل رسیده، فروشندگان بی‌انگیزه‌اند، فعالیت‌های بازاریابی بدون هیچ مشخصی راکد شده. در اوج استیصال، او یک مشاوره استخدام می‌کند. این مرد در ازای پنج هزار دلار در روز اوضاع شرکت را بررسی می‌کند و سپس یافته‌های خود را ارئه می‌دهد؛

«بخش فروش شما هیچ برنامه‌ای ندارد و جایگاه شرکت شما به‌درستی مشخص نیست. وضعیت کمی پیچیده است. من می‌توانم آن را برای‌تان درست کنم، اما نه یک‌شبه. اقدامات باید با حساسیت انجام شود و به احتمال فراوان پیش از اینکه فروش پیشرفت کند افت می‌کند.»

مدیر آن مشاور را استخدام می‌کند. یک سال بعد، فروش باز هم افت می‌کند و همین ماجرا سال بعد هم اتفاق می‌افتد. مشاور تأکید می‌کند پیشرفت شرکت بسیار مطابق پیش‌بینی‌های اوست. وقتی افت فروش برای سال سوم ادامه پیدا می‌کند، مدیر مشاور را اخراج می‌کند.

خطای قبل از این‌که اوضاع بهتر شود، بدتر می‌شود در واقع یک عامل انحرافی و یک شاخه از خطای تأیید است. اگر مشکل وخیم‌تر شود، مشتری باز هم راضی است و متخصص می‌تواند آن را به مهارت خود نسبت بدهد. در هر صورت او برنده است.

اگر کسی بگوید قبل از اینکه اوضاع بهتر شود، بدتر می‌شود، باید گوش‌هایت تیز شود. اما حواست باشد شرایطی نیز وجود دارد که ابتدا نزول می‌کنند و سپس بهتر می‌شوند. مثلاً تغییر زمینه‌ی شغلی در ابتدا نیاز به زمان دارد و معمولاً منجر به کاهش حقوق میشود. سازماندهی مجدد یک تجارت نیز زمان‌بر است. اما در تمام این موارد به سرعت می‌توان متوجه شد این اقدامات مؤثرند یا خیر.

اهداف ما مشخص و قابل بررسی‌اند. بیش از اینکه دنبال بهشت باشی، به اهدافت نگاه کن.

انواع مدل ذهنی

طبق گفته شین پریش در کتاب مدل های ذهنی بی‌نظیر، ما نمی‌توانیم تمام جزئیات دنیا را در ذهن خود نگه داریم، بنابراین برای ساده کردن مسائل پیچیده و تبدیل آن‌ها به بخش‌های قابل درک و سازمان‌دهی‌شان، از مدل ها استفاده می‌کنیم. سپس، چه آگاهانه و چه ناخودآگاه، هر روز از این مدل ها برای فکر کردن، تصمیم‌گیری و درک جهانمان بهره می‌بریم.

آقای شین پریش، نه مدل از کاربردی‌ترین مدل ها را بیان کرده‌اند و من برای شما این 9 مدل های ذهنی را ارائه می‌دهم.

نقشه همان قلمرو نیست

اولین مدل ذهنی که آقای شین پریش ارائه داده‌اند «نقشه همان قلمرو نیست» می‌باشد. نقشه واقعیت خود واقعیت نیست. حتی بهترین نقشه‌ها هم دارای عیب و نقصی هستند. زیرا بخش مختصری از آن چیزی هستند که نمایش می‌دهند. اگر قرار بود نقشه‌ای قلمرو را با کمال درستی و صداقت نمایش دهد، دیگر مختصر و مفید نبود و از این رو دیگر به درد ما نمی‌خورد.

ناقص بودن نقشه‌ها و مدل‌ها

توجیهی برای غفلت از آن نیست.

نقشه‌ها به همان اندازه کاربرد دارند که بیانگر و

قابل پیش‌بینی‌اند.

یک نقشه همچنین ممکن است تصویر لحظه‌ای از یک مقطع زمانی باشد که آنچه را دیگر وجود ندارد به نمایش بگذارد. به‌خاطر سپردن این امر حین فکر کردن به مشکلات و گرفتن تصمیم‌های بهتر حائز اهمیت است.

ما هر روز از نقشه‌ها استفاده می‌کنیم. نقشه‌ها در مسیریابی از شهری به شهر دیگر به ما کمک می‌کند. همچنین در کاهش پیچیدگی و رسیدن به سادگی به ما یاری می‌رسانند.

صورت‌های مالی یک شرکت را در نظر بگیرید، که جهت خلاصه کردن پیچیدگی هزاران تراکنش در چیزی ساده‌تر به کار گرفته می‌شوند، یا یک آئین‌نامه روند اداری، دستورالعمل والدین برای فرزند دو ساله، یا ارزیابی عملکرد اجرایی شما. همه این‌ها مدل‌ها یا نقشه‌هایی هستند که به منظور هدایت قلمرویی پیچیده را تسهیل می‌کنند.

حلقه صلاحیت

دومین مدل ذهنی ارائه شده در کتاب مدل های ذهنی بی‌نظیر «حلقه صلاحیت» است. اگر به آنچه درک می‌کنید آگاهی داشته باشید، پی می‌برید که آسب‌پذیری‌تان در کجاست و کجا جای پیشرفت دارید. شناخت و درک حلقه صلاحیت خود قدرت تصمیم‌گیری و نتایج آن را بهبود می‌بخشد.

سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است، حلقه صلاحیت چیست؟

پیرمردی را تصور کنید که تمام زندگی خود را در یک شهرستان کوچک سپری کرده است. او یک فرد همیشگی در آنجا محسوب می‌شود. مثل یک محکوم به حبس ابد. در طول این سال‌ها، هیچ جزئیاتی از اتفاقات این شهرستان از نظر او دور نمانده است. او اصل‌ونسب همه اهالی شهرستان، اخلاق و رفتارشان، شغل‌هایشان، درآمدشان و موقعیت اجتماعی آن‌ها را می‌شناسد.

او این اطلاعات را جزء‌به‌جزء طی مدتی طولانی از مشاهده و شراکت در امور شهرستان جمع‌آوری کرده است. حالا غریبه‌ای را تصور کنید که از شهر بزرگ وارد یک شهرستان می‌شود. پس از گذشت تنها چند روز، غریبه‌ اطمینان دارد که همه‌چیز را درباره شهرستان می‌داند. او با شهردار، پیشخدمت رستوران و مغازه‌دار آشنا شده و به آسانی از عهده کارهایشان برمی‌آید.

غریبه در ذهن خود، مطمئن است که تقریباً هر آن چیزی را می‌داند که یک همیشگی ممکن است بداند. براساس چیزهایی که تا‌به‌حال یاد گرفته می‌تواند گمانه‌زنی کند و می‌بیند که برای انجام کارهایش به اندازه کافی آگاهی دارد. البته این حس اعتماد‌به‌نفسی کاذب است که باعث می‌شود خطرات زیادی را بپذیرد. بدون اینکه تاریخچه شهرستان را از نزدیک بشناسد، چگونه می‌تواند مطمئن شود که زمین درستی را برای ساخت‌وساز انتخاب کرده است؟ و در نهایت، در مقایسه با آقای همیشگی واقعاً چه اطلاعاتی دارد؟

تا زمانی که آقای همیشگی درون حلقه صلاحیت خودش عمل می‌کند، همیشه درک بهتری از واقعیت خواهد داشت تا از آن برای تصمیم‌گیری استفاده کند. داشتن چنین اطلاعات عمیق و دقیقی او را در مقابل چالش‌ها انعطاف‌پذیر می‌کند، چون به احتمال قوی برای هر مشکلی بیشتر از یک راه‌حل خواهد داشت و این عمق بازدهی‌اش را افزایش می‌دهد می‌تواند انتخاب‌های بد را سریع حذف کند، چون تمام اطلاعات لازم را دردست دارد.

ما نمی‌توانیم وضعیت را به نفع خود تغییر دهیم مگر آنکه از راهنماهای بومی کمک بگیریم.

تفکر برپایه اصول اولیه

سومین مدل ذهنی ارائه شده «تفکر برپایه اصول اولیه» می‌باشد. اگر بخواهیم در موقعیتی اصول اولیه را شناسایی کنیم، برای خلاصی از اندیشه‌های خشک و متعصب و باورهای مشترک، می‌توانیم از دو تکنیک استفاده کنیم: پرسشگری سقراطی و چراهای پنج‌گانه.

پرسش‌گری سقراطی برای تعیین اصول اولیه از طریق تحلیل دقیق مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرایند منظم پرسش‌وپاسخ که برای تعیین حقایق، پرده‌برداری از فرضیات زیربنایی، و جداسازی دانش از جهل به کار گرفته می‌شود.

پرسشگری سقراطی به‌طور جامع از فرایند زیر پیروی می‌کند:

 • پاکسازی تفکر و توضیح منشأ ایده‌هایتان. ( چرا چنین فکری می‌کنم؟ دقیقاً چه فکری می‌کنم؟)
 • به چالش کشیدن فرضیات. ( از کجا می‌دانم این درست است؟ اگر برخلاف این فکر کنم چه؟)
 • جست‌وجو برای شواهد. ( چه مدرکی مبنی‌بر تأیید آن دارم؟ چه منابعی وجود دارد؟)
 • در نظر گرفتن دیدگاه‌های جایگزین. (دیگران در این‌باره چه فکری دارند؟ از کجا بدانم فکرم درست است؟)
 • بررسی عواقب و پیامدها.( اگر در اشتباه باشم چه؟ اگر این طور باشد عواقبش چیست؟)
 • مورد پرسش قرار دادن سؤال اولیه.( چرا چنین فکر کردم؟ آیا درست فکر می‌کردم؟ از فرایند استدلال می‌توانم به چه نتایجی برسم؟)

چراهای پنج‌گانه روشی است که ریشه در رفتار کودکان دارد. کودکان به‌طور غریزی با اصول اولیه فکر می‌کنند. آن‌ها درست مثل ما، می‌خواهند بفهمند در جهان چه خبر است. برای این کار، آن‌ها به‌طور حسی با بازی‌ای که بعضی والدین از آن وحشت پیدا کرده‌اند، ولی کاربرد فوق‌العاده‌ای در شناسایی اصول اولیه دارد، معما را حل می‌کنند. بازی این‌گونه است: پرسش مکرر چرا؟

آزمایش فکری

چهارمین مدل ذهنی ارائه شده در کتاب مدل های بی‌نظیر «آزمایش فکری» می‌باشد. آزمایشات فکری را می‌توان به عنوان ابزارهای تخیل که برای کندوکاو در طبیعت چیزها به کار گرفته می‌شود. تعریف کرد. بسیاری از رشته‌ها، مانند فلسفه و فیزیک، از آزمایشات فکری برای بررسی آنچه قابل دانستن است، بهره می‌گیرند.

با این کار، آن‌ها مسیرهای جدیدی برای تحقیق و جست‌وجو باز می‌کنند. آزمایشات فکری به این دلیل قدرتمند که کمک می‌کنند از اشتباهات خود درس بگیریم و از اشتباهات آتی پرهیز کنیم.

تفکر درجه دوم

رسیدیم به پنجمین مدل ذهنی که «تفکر درجه دوم» می‌باشد. تفکر درجه دوم یعنی جلوتر و جامع‌گرایانه فکر کردن. این نوع تفکر ما را وادار می‌کند که نه تنها کارهایمان و عواقب مستقیم آن‌ها را در نظر بگیریم، بلکه از تأثیرات بعدی آن‌ کارها نیز غافل نشویم. بی‌توجهی به تأثیرات مترتب درجه دوم و سوم ممکن است فاجعه به بارآورد.

تفکر احتمال‌گرایانه

و ششمین مدل ذهنی که شین پریش ارائه داده‌اند «تفکر احتمال‌گرایانه» است. اساساً تلاش برای تخمین احتمال به دست آمدن هر حاصل شخصی، با استفاده از ابزارهایی از ریاضیات و منطق، تفکر احتمال‌گرایانه نام دارد. این نوع تفکر یکی از بهترین ابزارهایی است که برای ارتقای دقت در تصمیم‌هایمان در دست داریم.

در جهانی که هر لحظه‌اش با مجموعه‌ای بی‌نهایت پیچیده از عوامل مختلف تعریف می‌شود، تفکر احتمال‌گرایانه در شناسایی محتمل‌ترین نتایج به ما کمک می‌کند. با دانستن این نتایج تصمیم‌هایمان دقیق‌تر و مؤثرتر خواهد بود.

احتمال همه‌جا هست و تا رگ‌وریشه ما و جهان رسوخ کرده است. ماشین احتمال‌گرای ذهن ما – همان میان‌برهای کاوشی ذهن که روان‌شناسانی مانند دانیل کانمان و آموس تورسکی آن‌ها را مطرح کردند – توسط گونه‌های انسانی در دوران تکامل یافت، قبل از دوران کامپیوترها، کارخانه‌ها، ترافیک، مدیران میانی و بازار بورس.

این خصیصه از زمانی که زندگی انسان برپایه اصل بقا استوار بود، در خدمت ما بوده و کماکان در جایگاه کمک بسیاری به ما می‌کند.

وارونگی

هفتیمین مدل ذهنی «وارونگی» می‌باشد. وارونگی ابزاری قدرتمند برای ارتقای قدرت تفکر است، زیرا به شما در شناسایی و حذف موانع موفقیت کمک می‌کند. ریشه کلمه وارونگی «invert» است، که به معنی واژگون نمودن یا سروته کردن است. معنی این واژه، به عنوان یکی از ابزار تفکر، نزدیک شدن به یک موقعیت از انتهای مخالف نقطه طبیعی شروع است.

اکثر ما به مسائل تنها از یک سو فکر می‌کنیم: روبه‌جلو. وارونگی به ما این امکان را می‌دهد که مشکل را برگردانیم و عقب‌گرد فکر کنیم. شروع کردن از اول گاهی خوب است، اما شاید شروع کردن از انتها کارآمدتر باشد.

تیغ اوکام

تیغ اوکام از هشتمین مدل ذهنی که توسط شین پریش معرفی شده است می‌باشد. احتمال درست بودن توضیحات ساده‌تر بیشتر از توضیحات پیچیده است. عصاره اصلی نظریه تیغ اوکام، قائده کلاسیک در منطق و حل مسأله، در این جمله نهفته است.

به‌جای اتلاف وقت برای اثبات خلف سناریوهای پیچیده، با پایه نهادن تصمیم‌های خود بر مبنای توضیحی که کمترین اجزای متحرک را داشته باشد، می‌توانید با اعتمادبه‌نفس بیشتری تصمیم‌گیری کنید.

تیغ هانلون

و آخرین مدل ذهنی که می‌بایست در مورد آن بیشتر بدانیم «تیغ هانلون» است. تیغ هانلون، با منشایی غیرقابل تشخیص، عنوان می‌کند که ما نباید به کینه‌ورزی افتخار کنیم، که حماقت بهترین توضیح آن است. در یک دنیای پیچیده، استفاده از این مدل به ما کمک می‌کند تا از بدگمانی و همه دشمن‌پنداری و از ایدئولوژی و مکتب‌گرایی دوری کنیم. ما با این تصور نه‌چندان کلی که نتیجه بد حاصل تقصیر یک عمل‌کننده بد است، به‌جای اینکه فرصت‌ها را بیابیم، به‌دنبال گزینه‌های موجود می‌رویم.

این مدل ذهنی به ما یادآوری می‌کند که آدمی جایزالخطاست. و از ما می‌خواهد که بپرسم آیا توضیح قانع‌کننده دیگری برای وقایعی که رخ داده وجود دارد یا خیر. چنین توضیحی که به احتمال وی درست خواهد بود، توضیحی که کم‌ترین حد از قصد و منظور را دارد.

تصور بدترین منظور روی تمام زندگی‌مان سایه می‌اندازد. رانندگی پرخاشگرانه را در نظر بگیرید، مشکلی رو به افزایش در دنیایی که سطح صبر و تحمل در آن پایین آمده و وقت اندک است. وقتی کسی سر راه شما می‌ایستد، تصور اینکه کار او از روی سوء‌نیت بوده به معنی این تصور خواهد بود که آن شخص خطر بزرگی را پذیرفته است.

برای اینکه کسی با منظور جلوی شما بایستد، اول باید شما را دیده باشد، سرعت خودروی شما را اندازه گرفته باشد، حدس بزند عازم کجا هستند و دقیقاً در لحظه درست جلوی شما پیچیده تا مجبور شوید بزنید روی ترمز، ولی در عین‌حال باعث تصادف هم نشود. این کار تلاش زیادی می‌طلبد.

توضیح ساده‌تر و بنابراین محتمل‌تر این است که او شما را ندیده است. اشتباه کرده است. هیچ قصدوغرضی نداشته است. پس چرا حالت اول را تصور کنید؟

تیغ هانلون نشان می‌دهد که تعداد تبهکاران واقعی کمتر از تصور شما است. مردم همه انسان هستند و مانند شما، همه انسان‌ها جایزالخطا بوده و به دام تنبلی، تفکر منفی و انگیزه‌های شرورانه می‌افتند. زمانی که این حقیقت را شناخته و متناسب با آن عمل کنیم، زندگی‌مان آسان‌تر، بهتر، و مؤثرتر خواهد بود.

یادگیری براساس مدل ذهنی

طبق نظر کارلسون (1991)، برای یادگیری براساس مدل ذهنی آموزش می‌توان به گونه‌ای طراحی شود که یادگیرنده را در فرآیند تحقق مشارکت دهد که در آن حقایق از منابع داده‌ها، شباهات‌ها و تفاوت‌ها در میان حقایق ذکر شده، و مفاهیم توسعه‌یافته جمع‌آوری شوند. ما می‌توانیم از مدل ذهنی برای یادگیری معنادار استفاده کنیم.

هرب سایمون Herb simon می‌گوید:

فرد برخی از اطلاعات را تا حدی می‌فهمد که بتواند از آن در انجام وظایفی که مربوط به آن‌ها هستند استفاده کنند.

parsiu.ir

یادگیری معنادار چیست؟ یادگیری معنادار، یادیگری با درک است. هنگامی که دانش‌آموزان به سطحی از یادگیری معنادار دست یابند، می‌توانند با اطلاعاتی که به دست می‌آورند، کارها را انجام دهند. آنها می‌توانند از دانش خود برای انجام کارهای مناسب استفاده کنند. حال چه ارتباطی بین این نوع یادگیری با مدل ذهنی دارد؟

مسیر یادگیری معنادار، یادگیری با درک، با کسب اطلاعات جدید و هر دانش قدیمی مرتبط، یادگیرنده مدل ذهنی می‌سازد. اگر قرار است مدل های ساخته شده درست و مناسب باشند. ضروری است که دانش‌آموزان فرصتی برای آزمایش مدل های خود داشته باشند.

هنگامی که مدل ساخته شده شکست می‌خورد، زمانی که پاسخ‌ها یا پیش‌بینی‌های نادرستی ایجاد می‌کند، مدل باید اصلاح شود. این چرخه ساخت، آزمایش و اصلاح مدل‌های ذهنی تا زمانی که کسب دانش ادامه دارد، ادامه می‌یابد.

مقالات مرتبط

برای اینکه از مدل ذهنی برای مهارت ارتباطی استفاده کنیم نیاز است اطلاعات بیشتری در مورد مهارت ارتباطی داشته باشیم، بنابراین خواندن این مطلب را پیشنهاد می‌دهم.

داشتن یک مدیریت استرس عالی به شما کمک می‌کند تا یک مدل ذهنی خوبی داشته باشید، پیشنهاد می‌کنم وقت بگذارید و این مطلب را بخوانید.

برای اینکه یک مدل ذهنی داشته باشید نیاز به این دارید که در زمینه مدیریت زمان تبحر داشته باشید. خواندن این مطلب را از دست ندهید.

لطفاً در صورت تمایل نظراتتان را به اشتراک بگذارید. با تشکر

مدیریت استرس در محیط کار و چگونگی غلبه بر آن

مدیریت استرس در محیط کار

مدیریت استرس در محیط کار چیست؟ چه عواملی باعث ایجاد استرس در کار می‌شوند؟ برای استرس شغل چه می‌توان کرد؟

این سؤالات ممکن است سؤال شما نیز باشد و در جستجوی جواب آنها هستید تا بلکه بتوانید مقداری از استرس روزانه خود را کم کنید. مدیریت استرس مهم‌ترین موضوع دنیای رقابتی امروزی است که در آن هر فرد، در جامعه امروزی تحت فشار و استرس قرار می‌گیرد.

استرس واکنشی است که افراد در برابر فشار بیش از حد یا انواع دیگر تقاضاها بر آنها وارد می‌شود. زمانی هم به می‌آید که نگران هستید که نمی‌توانید با آن کنار بیائید. فشارهای زندگی کاری در صورتی که بیش از حد طولانی مدت باشد می‌تواند منجر به استرس شود.

نمونه‌هایی از استرس طولانی مدت یا مزمن عبارتند از: ترس، ناامیدی و عصبانیت که ممکن است در اثر یک رابطه ناراضی با رئیس خود یا ممکن است با یک مشتری ایجاد شود و یا ناراضی بودن از یک شغل نامناسب.

اگر شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که استرس در محیط کار را تجربه کرده‌اید خواندن این مطلب برای شما مفید است.

فهرست برای خواندن این مطلب:

مدیریت استرس در محیط کار

استرس در محیط کار و مدیریت آن یکی از مهم‌ترین موضوعات است که در آن هر فرد در جامعه امروزی، تحت فشار و استرس قرار دارد. استرس یک پاسخ طبیعی به خواسته‌های کار است. این می‌تواند در فواصل کوتاه مفید باشد و به شما کمک کند هوشیار بمانید و بهترین عملکرد خود را داشته باشید. بااین‌حال، استرس شغلی طولانی‌ مدت یا بیش‌ازحد می‌تواند به سلامت روان شما آسیب برساند.

مدیریت استرس در محیط کار

استرس می‌تواند به ایجاد اضطراب و یا افسردگی کمک کند و ممکن است باعث بدتر شدن شرایط موجود شود. استرس علاوه بر تاثیر بر روابط زندگی خارج از محل کار، خطر آسیب، خستگی و فرسودگی را افزایش می‌دهد.

در تعریفی از استرس می‌توان گفت، واکنش طبیعی بدن به جنگ و گریز فشارهای ناشی از یک موقعیت یا رویداد زندگی است. استرس پاسخی به یک تهدید در یک موقعیت است، در حالی که اضطراب واکنش به استرس است. خب سؤال اینجاست که جنگ و گریز در استرس به چه معنایی است؟

اصطلاح جنگ و گریز در استرس

اصلاحی که در مدیریت استرس در محیط کار با آن روبرو هستیم به نام جنگ و گریز می‌باشد. می‌خواهیم بدانیم این اصطلاح چیست و چه کسی آن را ابداع کرد. والتر کانن، استاد فیزیولوژیست دانشگاه هاروارد، در دهه 1930 برای توصیف پاسخ دفاعی غریزی ما در برابر تهدید و خطر اصطلاح جنگ و گریز را ابداع کرد. وی معتقد بود که این دفاع، به معنی اطمینان از زنده ماندن است.

هنگامی که با یک تهدید یا خطر مواجه می‌شویم، به دلیل هورمون‌های استرس، مانند آدرنالین یا کورتیزول در جریان خون، ما را به حرکت وادار می‌کند که باعث می‌شود که حواس ما بیش از حد تحریک شود، مردمک چشم ما را گشاد می‌کند و عضلات ما برای مبارزه و جنگ دچار تنش می‌شود.

کبد برای تامین انرژی بدن، میزان قند ذخیره شده در جریان خون را آزاد می‌کند، در حالی که ریه‌ها عملکرد سریع‌تری دارند، ضربان قلب افزایش می‌یابد و برای صرفه‌جویی در مصرف اکسیژن، نفس تنگ می‌شود.

ضربان قلب بیشتر و سریع‌تر می‌شود، فشار خون بالا می‌رود و سیستم ایمنی بدن برای ایجاد یک واکنش التهابی تحریک می‌شود تا در برابر زخم‌ها و عفونت احتمالی از تضعیف سیستم ایمنی بدن شما محافظت می‌کند. این پاسخ فیزیولوژیکی هنگامی مفید است که تحت تعقیب ببر دندان‌شمشیری یا کلاهبردار قرار می‌گیرید و در مدت‌زمان کوتاه در بیشتر موارد، یک نوع ناراحتی جسمی، روحی و روانی ایجاد می‌کند یا نوع دیگری که برای اقدام مناسب، انگیزه شما را تحریک می‌کند.

رویداد خوب و بد در پاسخ به استرس

برای مدیریت استرس در محیط کار اگر سطح قند خون شما پایین بیاید، برای شروع، مجموعه‌ای از تغییرات فیزیولوژیکی، پاسخ به استرس را ایجاد می‌کند که باعث بروز احساس گرسنگی، زودرنجی یا خستگی خواهد شد. خب دقیقاً مشخص شد که ما به مدیریت خستگی و استرس در محیط کار نیاز داریم.

سپس این ناراحتی یا احساس منفی به شما انگیزه خوردن می‌دهد تا گرسنگی یا احساس بد برطرف شود به‌طوری که دوباره می‌توانید به حالت تعادل یا راحتی برگردید؛ بنابراین غذا خوردن به مهارت استرس منجر می‌شود تا دیگر نیازی به پاسخ استرس نباشد.

پاسخ به استرس، خود را خاموش خواهد کرد و به سیستم ایمنی شما امکان می‌دهد که حالت تعادل خود را ادامه دهد. این رویداد خبر خوبی در خصوص استرس و پاسخ به استرس است.

خبر بد این است که مغز شما نمی‌تواند تفاوت را میان انواع استرس تشخیص دهد. مغز نمی‌تواند بین تلاش برای زندگی و دیر آمدن به محل کار تفاوت قائل شود، زیرا هر دو مورد، تهدیدی برای امرارمعاش شما در گوشه‌های پنهان مغز شما محسوب می‌شود. به همین دلیل، در بیشتر موارد، پاسخ به استرس شروع می‌شود و در بیشتر مواقع، خاموش نمی‌شود، زیرا استرس هرگز مانند یک نگرانی مقاوم تحت مراقبت قرار نمی‌گیرد.

بیشتر بخوانید: مدیریت استرس و اضطراب

استرس در محیط کار و مدیریت آن

اگر شما حتی شغل رویایی خود را داشته باشید به مدیریت استرس در محل کار خود نیاز دارید. در نتیجه این را هم بدانید که حتی در شغل رویایی هم منتظر لحظات پر استرس باشید. برای برخی افراد، استرس محرکی است که انجام بعضی کارها را حتمی می‌سازد.

به‌هرحال استرس محیط کاری می‌تواند به راحتی زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است بطور مداوم یک پروژه خاص نگران باشید، از رفتار نادرست یک همکار یا سرپرست احساس ناخوشایندی داشته باشید یا آگاهانه به امید کسب یک ترفیع، بیش از حد توانتان کاری را بپذیرید.

چنانچه شغل‌تان را در راس همه امور قرار دهید، روابط شخصی‌تان تحت تاثیر قرار گرفته و با فشارهای کاری ادغام می‌شود. پس اگر شما شغل رویایی خود را استارت زدید و یا یک کارآفرین هستید قطعاً دوست دارید بازده و عملکرد کارکنان شما بیشتر شود. آیا شما به شرایط محیط سالم فکر کرده‌اید که چقدر می‌تواند کارایی کارکنان شما را افزایش دهد؟ پیشنهاد می‌کنم تاثیر عوامل محیطی بر سلامت کارکنان را با دقت بخوانید و اگر محیط کار شما در چنین شرایطی قرار دارد در بهبود آن اقدامات لازم را انجام دهید، تا محیطی کم استرس را برای کارکنان خود فراهم کنید.

تاثیر عوامل محیطی بر سلامت کارکنان

محیط کاری از مهمترین محیط‌هایی است که فرد بیشترین وقت خود را در آن می‌گذراند و یکی از مهم‌ترین عوامل در مدیریت استرس در محیط کاری می‌باشد. بر این اساس روشن است عوامل موجود در محیط کاری عملکرد فرد را در شغل او تحت تاثیر قرار می‌دهند. پس می‌خواهم به نکات مهمی از کتاب رابطه استرس شغلی و سلامت روان به نویسندگی خانم زهرا شمس‌علیزاده اشاره کنم.

روشنایی و نور محیط کار

مشاغل مختلف در محیط‌های مختلفی انجام می‌گیرند. برخی از مشاغل در محیط‌های باز و برخی در محیط‌های بسته انجام می‌شوند. در محیط‌های بسته میزان روشنایی کافی و مناسب بسیار حائز اهمیت است. بطوری که هم نور کم و هم نور زیاد می‌توانند تأثیرات منفی روی فرد داشته باشد.

برخی از این تأثیرات جسمی است مثل تأثیر روی دستگاه بینایی و برخی دیگر تأثیرات روانی هستند. کار در محیط‌های بسته کم‌نور و همچنین پرنور اغلب با خستگی و تحریک‌پذیری فرد همراه هستند. افرادی که در چنین محیط‌هایی کار می‌کنند بازده مناسبی ندارند و اغلب ویژگی‌های منفی روانی از خود نشان می‌دهند.

عامل سر و صدایی محیط کار در سلامت کارکنان

دستگاه شنوایی انسان به دامنه محدودی از اصوات حساس است، بطوری که اصوات و سر و صداهایی که در طیف بالای این دامنه قرار می‌گیرند برای فرد آزار دهنده هستند. چنین صداهایی علاوه بر ایجاد مشکلات شنوایی در فرد تغییرات جسمی و روانی دیگری نیز بوجود می‌آورند.

از لحاظ جسمی فشردگی عروق خونی ، تغییرات ضربان قلب ، گشاد شدن مردمک چشم ، بالا رفتن فشار خون ، کشیدگی عضلات و … را می‌توان مشاهده کرد. چنین شرایطی معمولا با علائم اضطراب همراه هستند. پرخاشگری ، بی‌اعتمادی و تحریک پذیری در افرادی که در محیطهای پر سر و صدا کار می‌کنند مشاهده می‌شود بنابراین برای مدیریت استرس در محیط کاری به عوامل سروصدایی بیشتر توجه کنید تا کارایی کارکنان شما بالا برود.

نقش درجه حرارت و رطوبت محیط کار در سلامت کارکنان

آیا انتظار دارید در محیط های نامناسب محیط کاری مدیریت استرس داشته باشید؟ کار در محیط‌هایی با حرارت نامناسب ، بسیار سرد یا بسیار گرم همراه با مشکلات شناخته شده‌ای برای افراد است بطوری که مشکلات جسمی از جمله درد مفاصل ، پایین آمدن سطح مقاومت بدن ، سرماخوردگی و … را می‌توان نام برد. ناراحتی‌های مربوط به دستگاه تنفسی نیز در کارکنان چنین محیط‌هایی بیشتر دیده می‌شود.
نقش سایر عوامل در محیط کاری بر سلامت کارکنان

عوامل متعددی برای مدیریت استرس در محیط کار وجود دارند که بر سلامت افراد مؤثر هستند. از جمله رنگها، با تأثیری که بر روحیه و شرایط روانی فرد می‌گذارند. به عنوان یک عامل محرک یا کسالت‌آور عمل می‌کنند. رنگ محیط کار علاوه بر تناسب آن با نوع کار باید با شرایط روانی افراد نیز سازگاری خوبی داشته باشد.

تأثیر آلودگی داخلی محیط کار و بهداشت محیط کار نیز که کاملاً روشن و واضح است. تراکم کار ، ساعات کار و زمان کار عوامل مهم دیگری هستند. تراکم زیاد کاری ، انجام کار در ساعات نامناسب که با خستگی و ضعف جسمی و روانی برای فرد همراه هستند، با تداوم در طول زمان سلامت جسمی و روانی فرد را تهدید خواهند کرد.

عوامل مربوط به مسائل ارتباطی از عوامل مهم دیگری هستند که بر روی فرد اعم از سلامت یا عملکرد او در محیط کار تأثیر می‌گذارند. نوع ارتباطات موجود در محیط کار ، نفوذ و اعمال قدرت مدیر ، شیوه ارتباطی و شخصیت و اهداف او نقش مهمی در بهداشت روانی فرد و میزان خشنودی او از محیط کار دارند.

خب تا اینجا فقط با یک عامل استرس‌زا در محیط کاری آشنا شدیم اما عوامل دیگری هم وجود دارند می‌خواهیم بدانیم آقای پروفسور کری کوپر و دکتر هوارد کان نویسنده کتاب مدیریت استرس چه عواملی را در این مورد بیان فرموده‌اند. پس با من همراه باشید با پنج منبع اصلی استرس در کار.

پنج منبع اصلی استرس در کار وجود دارد:

برای مدیریت استرس در محیط کار باید منابع اصلی استرس را بدانید تا بتوانید میزان استرس را کم کنید.

 • عوامل استرس‌زایی که با شغل شما همراهند، مانند شرایط کار شما، فناوری که باید با آن کار کنید، خود کار – گاهی کار زیاد، گاهی کار کم – یا ساعات کار طولانی.
 • نقش فرد – می‌تواند شامل تعارض یا ابهام نقش باشد – و مسئولیتی که در قبال دیگران دارید.
 • پیشرفت شغلی‌تان. شاید احساس می‌کنید نقش فعلی‌تان چالش‌انگیز نیست، یا خود را به خاطر حجم زیاد کار لایق ارتقا می‌دانید. شاید نگران امنیت شغلی‌تان در ارتباط با ادغام‌هایی که بر سازمان تاثیر می‌گذارد باشید، یا رابطه‌ای که با دیگران – رئیس‌تان، همکاران، مشتریان و مراجعان دارید.
 • محیط و فرهنگ سازمانی – کار کردن برای سازمان، با سیاست‌های اداری، روابط، مشارکت در فرآیند تصمیم‌گیری، هر گونه محدودیتی در رفتار( نحوه پوشش، غیرمجاز بودن سیگار و غیره)، ارزیابی عملکرد و …
 • توازن بین زندگی و کارتان. این دسته از عوامل استرس‌زای بالقوه شامل وقایع خارج از کار است که بر کارتان تأثیر می‌گذارد. شامل وقایع زندگی ( تغییر محل سکونت، ازدواج، مرگ یا بیماری در خانواده و غیره) و خانواده‌های دو شغله( که هر دو والد شاغلند) می‌شود.
پنج منبع اصلی استرس در کار

50 عامل اصلی استرس در محل کار

برای مدیریت استرس در محیط کار باید بدانید که چه عامل‌هایی استرس‌زا در محل کار هستند و آن‌ها را شناسایی کنید تا بتوانید مدیریت بهتری داشته باشید.

 • کار بیش‌ازحد
 • کار بسیار کم
 • سرعت کار
 • شیفت کاری
 • زمان کاری سخت‌گیرانه
 • نیازهای عاطفی کار
 • مهلت اتمام کار
 • نبود کنترل بر کار
 • حمایت بین فردی ضعیف
 • روابط کاری ضعیف
 • نبود تجربه
 • نبود آموزش
 • انطباق با ارتقا
 • ناامنی شغلی
 • نبود فرصت‌های شغلی
 • حقوق کم
 • قلدری و اذیت و آزار
 • فرهنگ سرزنش درون سازمان
 • مدیریت ضعیف
 • تعداد زیاد مدیران
 • نبود اطلاعات در مورد اتفاقات درون سازمان
 • محیط کار نامناسب – محیط خیلی گرم یا سرد، سروصدای زیاد، روشنایی کم، صندلی نامناسب و غیره
 • بلند کردن‌ها و حرکت‌های مداوم
 • تجهیزات ناکارآمد
 • تعارض
 • تغییرات مداوم
 • ابهام نقش
 • تعارض نقش
 • تاثیر شخصی بر کار
 • تاثیر کار بر زندگی
 • بررسی عملکرد نامناسب
 • بی‌پولی
 • اضافه‌کاری( به خصوص در آخر هفته)
 • زمان کم یا هیچ برای استراحت و بهبود
 • پیشرفتن با تکنولوؤی جدید
 • حضور در جلسات
 • تبعیض و طرفداری پنهانی
 • ناتوانی در محول کردن کار
 • تنوع زیاد یا کم در کار
 • تعهد سازمانی
 • اخراج دیگران
 • فرهنگ سازمانی
 • نداشتن قدرت و نفوذ
 • انجام کاری که شایستگی‌های بیشتر یا کمتر آن را دارید

برای استرس شغل چه می‌توان کرد؟

خوشبختانه راه‌های زیای برای کنترل استرس شغلی وجود دارد تا بتوانید استرس را در محیط کاری خود مدیریت کنید. یکی از بهترین روش‌ها، ورزش و تغذیه مناسب می‌باشد، بنابراین به روش‌های دیگری بر موضوعات خاص چون مدیریت زمان، آموزش مدام مهارت‌های اجتماعی مناسب نیز توجه می‌کنند.

برای مدیریت استرس در محیط کار از نفس عمیق کشیدن غافل نشوید، از بیشترین مقدار تنفس و استراحت در یک روز کاری بهره ببرید، حتی ده دقیقه استراحت، به دیدگاه ذهنی شما طراوت می‌بخشد. قدری پیاده‌روی کنید، با همکارتان پیرامون مسائلی غیر از شغل صحبت کنید. چشمایتان را به آرامی ببندید و چند نفس عمیق بکشید.

استانداردهای قابل قبولی برای خود و دیگران در نظر بگیرید، انتظار کمال مطلوب را نداشته باشید. با کارفرما در مورد وضعیت شغلی خود صحبت کنید. مسئولیت‌ها و معیارهای کاری شما، دقیقاً بازتاب آن چیزی است که انجام می‌دهید.

کار گروهی انجام دهید. کار گروهی به منظور ایجاد تغییرات لازم نه تنها بری سلامتی جسمی و روانی شما مفید است بلکه روی هم رفته خلاقیت سازمان را بالا می‌برد.

کمال‌گرایی در کار را فراموش کنید. ممکن است هر چیزی را نتوانید به خوبی انجام دهید شما می‌توانید همیشه تلاش خود را انجام دهید و بخاطر آن تلاش به خودتان پاداش دهید.

به موسیقی گوش دهید. یک موسیقی نشاط‌آور به شما کمک می‌کند تا روز خود را در تعامل با افراد خانواده و محیط کار با آمادگی بهتری شروع کنید. شما حتی می‌توانید در برگشت از محل کارتان به موسیقی نشاط‌آور گوش کنید تا بهتر بتوانید مدیریت خستگی و استرس در محیط کار را داشته باشید و این استرس را کنترل کنید و با نشاط بیشتری وارد خانه شوید.

چند وظیفه‌ای را فراموش کنید. فرض کنید در هنگام کار تلفن در گوشتان و مشغول صحبت کردن هستید و هم‌زمان هم محاسبات انجام می‌دهید و این کار دقت و سرعت شما را کاهش می‌دهد و باعث استرس شما می‌شود.

از تصویرسازی برای کمک به مقابله با استرس استفاده کنید. سعی کنید به جنبه‌های مثبت فکر کنید تا بتوانید با انرژی بهتر ادامه دهید. با خودتان (مثبت) صحبت کنید و استرس خود را تسکین دهید. اگر بتوانید روش تفکرتان را تغییر دهید، قادر خواهید بود هر استرسی که از طریق کارتان وارد می‌شود را مدیریت کنید.

بیشتر بخوانید: مدیریت زمان چیست

همچنین ممکن است خواندن این مطالب را هم دوست داشته باشید.

در محیط کاری می‌شود از خلاقیت استفاده کرد تا کمی از استرس شما را کم کند. پیشنهاد می‌کنم این مطلب را بخوانید تا بتوانید خلاقیت‌تان را افزایش دهید.

به نظر شما چرا حل مسئله اهمیت دارد؟ برای مدیریت استرس در محیط کار نیاز به دانستن حل مسئه می‌باشید، تا بتوانید استرس خود را مدیریت کنید، بنابراین خواندن این مطلب برای شما مفید می‌باشد.

داشتن یک مهارت ارتباطی خوب برای مدیریت استرس مخصوصاً در محل کارتان مفید می‌باشد. این مطلب ارزش وقت گذاشتن را دارد تا بتوانید مهارت ارتباطی را بدست آورید.

منابع مهم برای مطالعات بیشتر:

شمس‌علیزاده، زهرا. رابطه استرس شغلی و سلامت روان.تهران: جامعه‌شناسان، 1398.

کوپر، کری. 50 کاری که می توانید امروز برای مدیریت استرس در کار انجام دهید. تهران: شرکت سنجش سازوکار آرامیس،1398.

سلهاب، اوا. مدیریت استرس، قم: یوشیتا، 1400.

شما برای کاهش استرس در محیط کار از چه روشی استفاده می‌کنید؟ لطفاً از تجربه خودتان برای من بنویسید.

مدیریت استرس و اضطراب

مدیریت استرس

مدیریت استرس چست؟ راه های مدیریت استرس چیست؟ چرا ما استرس داریم؟ چه عواملی باعث ایجاد استرس می‌شود؟

شما حق انتخاب دارید، می‌توانید اجازه دهید تا استرس شما را کنترل کند یا از آن برای قوی شدن و شاد شدن استفاده کنید. استرس لزوماً بد نیست. برای کمک به زندگی، سازگاری و زنده‌ماندن به استرس نیاز دارید. استرس به ما انگیزه می‌دهد تا کوه‌پیمایی کنیم یا دست به ابتکار بزنیم و به دنبال روش‌هایی برای رسیدن به آرامش یا سریع‌تر رسیدن به مقصد باشیم.

بیا با هم دنبال یک راهکار باشیم تا بهتر بر استرس خود غلبه کنیم. پس بزن بریم.

فهرست برای خواندن این مطلب:

استرس چیست

برای اینکه استرس را مدیریت کنیم باید اول بدانیم استرس چیست؟ به مجموعه‌ای از واکنش‌های فیزیولوژیکی، عاطفی، رفتاری و شناختی اطلاق می‌شود که در پاسخ به خواسته‌های محیطی رخ می‌دهد.

همانطور که ما با دنیای اطراف خود در تعامل هستیم، باید تهدیدات، چالش‌ها و خواسته‌های محیطی را به طور مداوم ارزیابی کنیم و سعی کنیم با هر موضوعی که پیش می‌آید کنار بیاییم.

گاهی اوقات خواسته‌های محیطی قایل رسیدگی است، مانند زمانی که باید دکمه‌ای را روی یک کلید فشار دهید تا قفل ماشین خود را باز کنید. بااین‌حال، در زمان‌های دیگر، خواسته‌های محیط می‌تواند دلهره‌آور یا غیرقابل کنترل به نظر برسد، مانند زمانی که باید در سه امتحان در یک روز شرکت کنید و منجر به احساس تنش فیزیکی، الگوهای افکار منفی و تجربیات عاطفی ناخوشایند می‌شود.

توجه داشته باشید که همه عوامل استرس‌زا منفی نیستند. ازدواج، بچه‌دار شدن و شروع شدن یک شغل جدید اغلب تجربیات مثبتی هستند که می‌توانند مقدار قابل توجهی استرس ایجاد کنند، زیرا از ما می‌خواهند زندگی را تغییر دهیم و با شرایط جدید سازگار شویم.

چرا شما استرس دارید

تا الان به این فکر افتاده‌اید که چرا ما استرس داریم؟ منشا این استرس کجاست؟ چه عواملی باعث ایجاد استرس می‌شوند؟ برای اینکه به دنبال راه‌هایی باشید تا استرس و اضطرب خود را کنترل کنید آیا درکی نسبت به خود و زندگی‌تان دارید؟ عامل مهم برای حفظ پاسخ به استرس تحت کنترل قوه ادراک است.

اگر مغز شما از شرایط مخصوص قابل کنترل آگاه شود، مدت زمان پاسخ به استرس را طولانی می‌کند تا اقدامات لازم را ایجاد کند، وقتی درک می‌کنید که استرس قابل مدیریت است، در این صورت می‌توانید پاسخ به استرس و واکنش خود را کنترل کنید.

در واقع ادراک رمز مهم انعطاف‌پذیری است. هر چه بیشتر در خصوص مقابله با مشکلات، توانایی و منابع، خود را باور کنید، بیشتر احتمال دارد که درک کنید استرس قابل کنترل است این موضوع به نگرانی کمتر، اعتمادبه‌نفس بیشتر، احساس خود ارزشی بالاتر، انتظارات مثبت، پاسخ به استرس کنترل شده و شخصی قوی‌تر منجر می‌شود.

درک چیست

درک، این است که قبل از اینکه استرس، کنترل شما را به دست بگیرد، باید از استرس خود مطلع شوید و از آن مراقبت کنید. برای مثال، ممکن است از این موضع آگاهی نداشته باشید که کم خوابی ناشی از فشار آوردن به خود که برای موفقیت در کار تجربه می‌کنید، التهاب و استرس بیشتری در بدن شما ایجاد می‌کند.

شاید شما هم مثل من فکر کنید و با خود بگویید، مگر می‌شود در این شرایط ناعادلانه یا برخورد با شخصی که با شما به صورت ناعادلانه رفتار می‌کند استرس نداشت؟ حق با شماست که این شرایط استرس‌زا است ولی نباید شرایط را سخت بگیریم تا بهتر بتوانیم با مشکلات دست‌وپنجه نرم کنیم، یا اینکه از مشکلات نردبان رشد و ترقی بسازید، این را هم بدانید هر چه احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید درک و آگاهی شما نسبت به شرایط بهتر می‌شود تا تعادل و سعادت خود را حفظ کنید. همیشه این را در نظر داشته باشید که هیچ‌کس و هیچ‌چیز دقیقاً مطابق انتظار شما نخواهد بود.

بیائید شما را با تمرینی که در کتاب مدیریت استرس به نویسندگی اوا سلهاب است، همراه کنم تا کمی خود را محک بزنید.

تمرین اوا سلهاب در کتاب مدیریت استرس

برای مدیریت استرس، وقت بگذارید و در مورد پاسخ‌های خود به هر سؤال فکر کنید و تا آنجا که می‌تونید با خودتان صادق باشید. تصور کنید کمبود خواب دارید و درگیر نیازهای روزمره هستید و درحالی که سر خود را ماساژ می‌دهید با مرد نگهبان تلفنی صحبت می‌کنید، زیرا سردرد شدیدی دارید، کودکان شما با یکدیگر دعوا می‌کنند، همسر شما به خانه می‌آید و می‌پرسد شام چی دارید.

چگونه واکنش نشان می‌دهید؟ چرا این‌گونه واکنش نشان دادید؟ بعد از واکنش نسبت به خودتان چه احساسی دارید؟ نیازها و خواسته‌های واقعی شما چیست؟ تصور می‌کنم که در این سناریو، ممکن است از کوره دربروید و سپس نسبت به خودتان احساس بدی داشته باشید؛ مانند بیشتر مردم، ممکن است متوجه شده باشید که آنچه واقعاً می‌خواستید، عشق، حمایت، درک و قدردانی بود.

ممکن است فکر کنید پس چی شد؟ اگر کسی در زندگی نیازهای شما را برآورده نکند، دانستن آن چه فایده‌ای دارد؟ مهم است ک نیازهای خود را درک کنید تا روش‌هایی را برای مراقبت از خود پیدا کنید. وقتی عشق و احساس ارزش را در خودتان فراهم می‌کنید، دیگر بیرون از خودتان به دنبال آن نیستید.

عوامل استرس زا

چرا استرس میگیریم؟ برای اینکه بتوانید مدیریت استرس داشته باشید و اینکه بدانید چرا استرس میگیریم باید عوامل استرس‌ زا را شناسایی کنید تا بتوانید راه های مقابله با آن را پیدا کنید. عوامل محیطی، اجتماعی، فیزیولوژیکی و افکار بر استرس تاثیر می‌گذارند.

محیطی:

یکی از عوامل استرس زا برای مدیریت استرس عوامل محیطی می‌باشد. عوامل استرس‌ زای محیطی شامل: آب‌وهوا، صدا، ازدحام، آلودگی، ترافیک، مسکن ناایمن و نامرغوب و جرم‌وجنایت است.

استرس‌زای اجتماعی:

در مدیریت استرس، ما می‌توانیم استرس های متعددی را تجربه کنیم که ناشی از خواسته‌ها و نقش‌های اجتماعی متفاوتی است که داریم. برخی از عوامل استرس‌زای اجتماعی عبارتند از: مشکلات مالی، مصاحبه‌های شغلی، سخنرانی‌ها، از دست دادن عزیزان، طلاق و غیره.

در مدیریت استرس باید به عوامل فیزیولوژیکی توجه داشت. عوامل فیزیولوژیکی: موقعیت‌ها و شرایطی که بر بدن ما تأثیر می‌گذارند می‌توانند به عنوان استرس‌های فیزیولوژیکی تجربه شوند. عوامل استرس زای فیزیولوژیکی مانند: بیماری، پیری، زایمان، یائسگی، تصادفات، ورزش نکردن، تغذیه نامناسب و اختلالات خواب.

افکار: مغز ما موقعیت‌ها را به عنوان استرس‌زا، سخت؛ دردناک یا خوشایند تفسر و درک می‌کند و برخی از این موقعیت‌ها باعث ایجاد استرس در زندگی ما می‌شود. هیچ از افکارتان غافل نشوید. کنترل فکر یکی از راهکار هایی برای کاهش استرس می‌باشد. سعی کنید به افکار منفی کمتر توجه کنید و افکار مثبت را جایگزین کنید.

برخی از علائم استرس

آیا به راحتی از اتفاقات کوچک ناراحت می‌شوید؟ آیا از خودتان ناراضی هستید؟ احساس بی‌ارزشی می‌کنید؟ آیا احساس انزوا یا گوشه‌گیری از همسالان خود می‌کنید؟ دقیقاً چه چیزی باعث استرس شما می‌شود. اگر به‌دنبال راه های مدیریت استرس خود هستید حتماً علائم استرس را بدانید تا بهتر بتوانید استرس خود را بشناسید وآن را مدیریت کنید. این را هم در نظر بگیرید استرس لزوماً بد نیست. برای کمک به زندگی، سازگاری و زنده ماندن به استرس نیاز دارید.

برخی از علائم استرس در احساسات، رفتاری، اندیشه‌ها و فیزیکی:

احساسات

اضطراب

ترس

بدخلقی

خجالت

تحریک‌پذیری

رفتاری

لکنت زبان یا سایر مشکلات رفتاری

افزایش مصرف سیگار و مواد مخدر

افزایش و کاهش اشتها

ضربه زدن به دوستان

اندیشه‌ها

انتقاد از خود

مشکل در تمرکز و تصمیم‌گیری

فراموشی یا بی‌نظمی ذهنی

ترس از شکست

افکار تکراری

فیزیکی

عضلات سفت

دست‌های سرد و عرق کرده

مشکلات کمر و گردن

اختلالات خواب

ناراحتی معده

تنفس سریع و قلب تپنده

دهان خشک

لرزیدن و غیره

کدام رویداد در زندگی شما ممکن است استرس‌زا باشد. لیستی از رویدادهایی که منجر به استرس در شما می‌شود به شرح زیر است:

مدرسه/شغل جدید

رابطه عاشقانه جدید

تغییر در سلامت خانواده

آسیب یا بیماری شخصی

تغییر در شرایط زندگی

کلاس‌های از دست رفته زیاد/ روزهای بیماری

تغییر در خواب

ازدواج/ از دست دادن شغل

نمرات کمتر از حد انتظار

قطع رابطه

مشکلات مالی

استفاده از مواد مخدر

تغییر در زندگی اجتماعی

دوره مهم ناموفق/ مهلت‌های از دست رفته

تغییر در عادت غذایی

کار کردن بیش از یک شغل

مشاجره با یکی از اعضای خانواده

بارداری

تربیت فرزندان

فهرست استرس های مثبت

فهرست برخی از منابع برای استرس های مثبت به شرح زیر است:

 • شروع کار جدید
 • دریافت ترفیع
 • مراسم ازدواج یا تولد
 • داشتن فرزند
 • خریدن خانه یا ماشین
 • برنده شدن جوایز یا در یک قرعه‌کشی
 • شرکت در کلاس‌های آموزشی
 • یادگیری یک سرگرمی جدید

مزایا و هزینه‌های استرس

به دنبال روشی برای مدیریت و کنترل استرس و اضطراب هستید، تا به آسانی استرس خود را مدیریت کنید، پس قبل از آن مزایا و هزینه استرس را بدانید. استرس یک واکنش طبیعی و سازگار است که یک عملکرد محافظتی دارد. در سطح متوسط، استرس به ما کمک می‌کند تا در مورد تهدیدات بالقوه در محیط آگاه شویم و ما را قادر می‌سازد تا توجه خود را برروی حل‌وفصل تهدید متمرکز کنیم.

اگرچه برخی از استرس‌ها مفید هستند، استرس طولانی مدت یا شدید می‌تواند با انواع پیامدهای منفی، جسمی و روانی همراه باشد. به عنوان مثال، در حالی که مقادیر متوسط استرس به تمرکز و توجه ما کمک می‌کند،عوارض استرس بیش از حد منجر به کاهش توجه، تمرکز، تصمیم‌گیری و حافظه کوتاه مدت می‌شود.

استرس زیاد همچنین می‌تواند منجر به انواع اختلالات عاطفی از جمله تحریک‌پذیری، افسردگی اختلالات اضطرابی می‌شود، و همچنین با نگرانی‌های جدی سلامت جسمانی از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، فشارخون بالا، سرکوب سیستم‌ایمنی، اختلالات عملکرد جنسی، اختلالات گوارشی و سردردهای مزمن مرتبط است.

چگونگی مدیریت استرس و اضطراب

در حال حاضر چگونه با استرس خود کنار می‌آئید؟ جزء آن افرادی هستید که با استرس خود به گونه‌ای کنار می‌آید که مشکل را تشدید می‌کند.آیا به دنبال راه های مدیریت هستید؟ بنابراین، اگر یک دفترچه یادداشت داشته باشید و عوامل استرس‌زای خود را بنویسید و چه واکنشی نسبت به عوامل استرس‌زا دارید، و آن وقت بهتر می‌توانید استرس را مدیریت کنید.

در مدیریت استرس، برای اینکه بتوانید در کنترل استرس و اضطراب خود موفق باشید به عادت، نگرش و بهانه‌های خود دقت کنید. آیا استرس خود را به گردن افراد دیگر یا رویدادهای بیرونی می‌اندازید یا آن را کاملاً عادی و غیر استثنایی می‌بینید؟

برای اینکه در مدیریت استرس خود موفق باشید، همیشه دقت کنید تا زمانی که مسئولیت نقشی را که در ایجاد و حفظ آن ایفا می‌کنید مسئولیت جدیدی را قبول نکنید، سطح استرس شما خارج از کنترل شما خواهد بود.

سعی کنید از روشهای ناسالم برای مقابله با استرس جلوگیری کنید. این تکنیک‌های مقابله با استرس ممکن است به طور موقت استرس را کاهش دهد، اما در درازمدت باعث آسیب بیشتر می‌شود. بعضی از افراد هستند برای اینکه یک مدیریت استرس سریع داشته باشند به مواد مخدر و سیگار روی می‌آورند در صورتی که استرس به صورت لحظه‌ای برطرف می‌شود ولی عواقب آن همیشه همراه شما خواهد بود.

روش‌های ناسالم برای مقابله با استرس:

بهتر است برای مدیریت استرس به سمت روش‌های ناسالم نروید. برای آگاهی بیشتر به چند مورد از این روش‌ها اشاره می‌کنم.

 • سیگار کشیدن
 • کناره‌گیری از دوستان، خانواده و فعالیت‌ها
 • زیاده‌روی در خوردن غذاهای ناسالم
 • عقب انداختن کارها
 • زیاد خوابیدن
 • استفاده از قرص یا دارو برای آرامش

شاید به خودتان بگویید از چه روشهایی برای کنترل استرس استفاده کرد؟ آیا راه های سالم‌تری برای مدیریت استرس است؟

راهکار سالم‌تر برای کنترل استرس اضطراب:

 • ورزش کردن
 • مشارکت اجتماعی
 • خودداری از استرس غیرضروری
 • تغییر وضعیت
 • تطبیق با عامل استرس‌زا
 • پذیرش چیزهایی که نمی‌توان تغییر داد

ورزش کردن

برای مدیریت استرس ورزش کردن یکی از راه های کنترل استرس می‌باشد. فعالیت بدنی نقش کلیدی در کاهش و پیشگیری از اثرات استرس دارد، اما اگر شرایط ورزش در باشگاه را ندارید، می‌توانید اپلیکیشن‌هایی را دانلود کنید و حرکات ورزشی را یاد بگیرید و انجام دهید. البته روش دیگری را هم می‌توانید انجام دهید اگر به محل کار می‌روید خودروی خود را کمی دورتر پارک کنید تا بتوانید کمی پیاده‌روی انجام دهید، یا حتی برای رفتن به فروشگاه پیاده‌روی کنید.

شما می‌توانید با حرکات ورزشی منظم استرس خود را مدیریت کنید. ورزش‌هایی مانند: پیاده‌روی، دویدن، شنا، دوچرخه‌سواری انتخاب خوبی هستند. شما باید انتخاب کنید از چه نوع فعالیتی بیشترین لذت را می‌برید و آن را ادامه می‌دهید.

مشارکت اجتماعی

یکی از راهکار کنترل استرس که برای مدیرت استرس لازم است این است که، مشارکت اجتماعی داشته باشید و روابط خود را ایجاد کنید. داشتن روابط می‌تواند شما را در مدیریت استرس کمک کند. مثل اینکه با یک دوست قدیمی خود تماس می‌گیرید، یا در کلاس درس یا باشگاه با افراد جدیدی آشنا می‌شوید، یا حتی تماس با خانواده یکی از عواملی هستند که می‌توانند شما را در مدیریت استرس کمک کنند.

جلوگیری از استرس غیر ضروری

در مدیریت استرس یکی از راه های کنترل آن این است که از استرس غیرضروری خودداری کنید، در حالی که استرس یک پاسخ خودکار از سیستم عصبی شما است، برخی از عوامل استرس‌زا در زمان‌های قابل پیش‌بینی ایجاد می‌شوند. برای مثال، رفت‌وآمد به محل‌کار، ملاقات با رئیس، مهمانی‌های خانوادگی. در هنگام مدیریت چنین عوامل استرس‌زا قابل‌پیش‌بینی، می‌توانید موقعیت را تغییر دهید، وقتی تصمیم می‌گیرید در هر موقعیت استرس‌زا به چهار گزینه مفید فکر کنید: تغییر، تطبیق یا پذیرش.

یاد بگیرید در بعضی از موقعیت‌هایی که قرار می‌گیرید نه بگویید. محدودیت‌های خود را بشناسید و به آنها پایبند باشید.

از افرادی که شما را تحت فشار قرار می‌دهند دوری کنید. اگر شخصی به طور مداوم در زندگی شما استرس ایجاد می‌کنند آن را محدود کنید یا به رابطه پایان دهید. فرض کنید یکی از اعضای خانواده شما عامل استرس‌زا هستند آیا می‌شود از خانواده دوری کرد؟

باید بین تغییر، تطبیق و یا پذیرش انتخاب کنید با کدام یک می‌توانید بر استرس خود غلبه کنید. گاهی وقت‌ها تغییر خود و آگاهی و درکی که از مسائل پیدا می‌کنید، می‌توانید استرس را مدیریت کنید. همیشه به موقعیت و افرادی که با آنها ارتباط دارید را در نظر بگیرید تا بتوانید تصمیم درست بگیرید.

همیشه محیط خود را کنترل کنید. اگر شنیدن اخبار شما را مضطرب می‌کند اخبار گوش ندهید، اگر ترافیک شما را عصبی می‌کند مسیر طولانی‌تر اما کم‌ترافیک را انتخاب کنید. همیشه راهی برای مدیریت استرس است تا بتوانید کنترل کنید.

وضعیت را تغییر دهید

تغییر وضعیت یکی از روش های مدیریت استرس می‌باشد. اگر نمی‌توانید از موقعیت‌های استرس‌زا اجتناب کنید، سعی کنید آن را تغییر دهید. احساسات خود را به‌جای مخفی کردن آنها را بیان کنید. اگر شما چیزی یا شخصی شما را آزار می‌دهد، قاطعانه‌تر رفتار کنید و نگرانی‌های خود را به شیوه‌ای محترمانه بیان کنید.

فرض کنید امتحان دارید و مشغول مطالعه هستید و هم‌اتاقی پرحرف شما تازه از خانه به خوابگاه برگشته است، خب اگر شما شریط را تغییر ندهید و احساسات خود را بیان نکنید این هم‌کلاسی شما شروع به صحبت کردن می‌کند و شما وقتتان را از دست می‌دهید و استرس می‌گیرید پس اگر احساسات خود را بیان نکنید، عصبانیت ایجاد می‌شود و استرس افزایش می‌یابد. پس از قبل بگویید فقط پنج دقیقه فرصت حرف زدن دارد.

زمان خود را مدیریت کنید. مدیریت ضعیف زمان می‌تواند استرس زیادی را ایجاد کند اما اگر برنامه‌ریزی کنید آرام و متمرکز می‌شوید.

تطبیق با عوامل استرس‌زا

از روشهای کنترل استرس و اضطراب برای مدیریت استرس این است که با عوامل استرس‌زا خود را تطبیق دهید. در مدیریت استرس طرز فکر شما می‌تواند تاثیر عمیقی بر سطح استرس شما داشته باشد. هر بار در مورد خود یا موقعیتی که در آن قرار گرفته‌اید منفی فکر می‌کنید بدن شما به گونه‌ای واکنش نشان می‌دهد که در یک موقعیت پرتنش قرار گرفته است. با تغییر انتظارات و نگرش خود نسبت به موقعیتهای استرس‌زا، احساس کنترل خود را به دست آورید.

سعی کنید که موقعیت‌های استرس‌زا را از جنبه‌های مثبت‌تری ببینید به جای اینکه از مشکلات دوری کنید به آن به عنوان فرصتی برای اندیشیدن و نتیجه‌گیری مجدد نگاه کنید.

به موقعیت‌های استرس‌زا نگاه کنید از خود بپرسید که در درازمدت چقدر مهم خواهد بود. آیا تا یک ماه دیگر مهم است؟ یک سال؟ آیا واقعاً ارزش این را دارد که بیش از این ناراحت شوید؟ اگر پاسخ منفی است، وقت و انرژی خود را در جای دیگر متمرکز کنید. راستی این را هم اضافه کنم که از کمال‌گرایی منفی هم دوری کنید، چون منبع اصلی استرس است. سعی کنید استانداردهای معقولی برای خود و دیگران تعیین کنید.

پذیرش چیزهایی را که نمی‌توانید تغییر دهید

در مدیریت استرس یکی از راهکار کنترل استرس این است که همیشه به خاطر بسپارید که چیزهایی را که نمی‌توانید تغییر دهید بپذیرید. بیماری از منابع استرس که اجتناب‌ناپذیر هستند. شما نمی‌توانید از عوامل استرس زا مانند مرگ یکی از عزیزان، یک بیماری جدی یا یک رکود اقتصادی جلوگیری کنید یا آنها را تغییر دهید. در چنین مواردی بهترین راه برای مقابله با استرس این است که همه چیز را همانطور که هستند بپذیرید.

پذیرش ممکن است دشوار باشد، اما در درازمدت آسان‌تر از مقابله با موقعیتی است که نمی‌توانید تغییر دهید. سعی نکنید چیزهای غیرقابل کنترل را کنترل کنید. بسیاری از عوامل در زندگی خارج از کنترل ما هستند.

به دنبال جنبه مثبت باشید. هنگام مواجه با چالش‌های بزرگ، سعی کنید به آنها به عنوان فرصت‌هایی برای رشد شخصی نگاه کنید. اگر انتخاب ضعیف شما باعث ایجا یک موقعیت استرس‌زا شده است، در مورد آنها فکر کنید و از اشتباهات خود درس بگیرید.

بخشش را یاد بگیرید و این واقعیت را بپذیرید که ما در جهانی زندگی می‌کنیم که مردم اشتباه می‌کنند. خشم و کینه را کنار بگذارید و با بخشش خود را از انرژی منفی خلاص کنید.

اختصاص دادن زمان معین برای تفریح و آرامش

سعی کنید برای مدیریت کردن استرس از قدم زدن در طبیعت غافل نشوید، زمانی را در طبیعت بگذرانید، یا اینکه با یک دوست تماس بگیرید، شمع روشن کنید یا دوش بگیرید. شما باید ببینید انجام چه کاری به شما آرامش می‌دهد. مانند: دوچرخه‌سواری، گوش دادن به موسیقی یا رسیدگی به گل‌ها و سعی کنید حس شوخ‌طبعی را در خود حفظ کنید. عمل خندیدن به بدن شما کمک می‌کند تا در مبارزه با استرس کمک کند.

انتخاب سبک زندگی سالم

مدیریت استرس را با رژیم غذایی سالم شروع کنید، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. از مصرف الکل-سیگار و موادمخدر خودداری کنید چون تسکین این مواد موقتی است و دوباره به همان شرایط برمی‌گردد. سعی کنید خواب کافی داشته باشید، احساس خستگی استرس شما را افزایش می‌دهد زیرا باعث می‌شود تا شما غیرمنطقی فکر کنید.

خواندن این مطالب را به شما پیشنهاد می‌کنم

تا الان به این فکر نکرده‌اید که اگر مدیریت زمان داشته باشید مدیریت استرس هم خواهید داشت. پیشنهاد می‌کنم خواندن این مطلب را از دست ندهید.

این را در نظر داشته باشید که تفکر انتقادی شما را در مدیریت استرس کمک می‌کند. وقت بگذارید و برای کسب آگاهی بیشتر این مطلب را بخوانید.

آیا مشتاق هستید تا یک حل مسئله خوب داشته باشید و بعد از آن یک مدیریت استرس عالی را تجربه کنید؟ پس یک لحظه درنگ نکنید و این مطلب را بخوانید.

لطفاً برایم بنویسید که شما با کدام نوع از عوامل استرس‌زا در حال حاضر مواجه هستید.

منابع برای مطالعه بیشتر:

سلهاب، اوا. مدیریت استرس؛ مترجم زهرا حسنی

صدیق، میکاه. راهکارهای مدیریت استرس و درد؛ مترجم دکتر آیدا مهرداد، محمد حسین تحریری زنگنه

https://success.oregonstate.edu/sites/success.oregonstate.edu/files/LearningCorner/Tools/stress_management_strategies.pdf

https://www.uakron.edu/armyrotc/MS1/14.pdf

https://mpra.ub.uni-muenchen.de/50698/1/MPRA_paper_50698.pdf

https://www.envisionunlimited.org/sites/default/files/2020-04/Stress%20Management.pdf

مدیریت زمان چیست

مدیریت زمان چیست

مدیریت زمان چیست؟ موانع مدیریت زمان چیست؟ و چه تکنیک هایی برای مدیریت زمان در نظر بگیریم؟ از زمان خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، هر فردی این ظرفیت را دارد که آینده خود را بسازد. این به شما بستگی دارد که زندگی شما چگونه خواهد بود.

امیدوارم از آن دسته از افراد نباشید که بگویند که من آرزو دارم زمان را به عقب برگردانم. دوست دارم دوباره خودم را در چهار‌راه معین زندگی‌ام پیدا کنم و دوباره تابلوهای راه را با دقت بخوانم و به سمت دیگری بروم. هر یک از ما رویای بازگشت به گذشته و ایجاد برخی تغییرات، تصمیم‌گیری متفاوت را ممکن است داشته باشیم. یک چیز مسلم است که هنوز می‌توانیم روی آینده خود کار کنیم به لطف مدیریت مؤثر زمان، می‌توانیم زندگی کامل‌تری در تمام جنبه‌های آن داشته باشیم.

بیائید یک بار هم شده در مدیریت زمان مهارت کسب کنیم تا پشیمانی به همراه نداشته باشد، برای پیدا کردن این مهارت با من همراه باشید.

فهرست برای خواندن این مطلب:

زمین بازی مساوی است

چرا در مدیریت زمان می‌گوییم که زمین بازی مساوی است؟ کسی نمی‌تواند در زمان اعتراضی داشته باشد و بگوید به من زمان کمی دادن، این زمین بازی مساوی است.

مدیریت زمان

همه انسان‌ها همان 24 ساعت در روز را دارند. این را هم بدانید که ثروتمندترین اشخاص نمی‌توانند حتی یک دقیقه بیشتر وقت در روز بخرند!

شما فقط می‌توانید خود و فعالیت‌هایتان را به طور مؤثرتری مدیریت کنید. رقبای شما در روز بیشتر از شما زمان ندارند.

مدیریت زمان یک مهارت تجاری است، و همه مهارت‌های تجاری قابل یادگیری هستند. مدیریت زمان مانند دوچرخه‌سواری، تایپ کردن با صفحه کلید یا انجام یک ورزش است. از مجموعه‌ای از روش‌ها، استراتژی‌ها و تکنیک‌ها تشکیل شده است. این مجموعه مهارتی است که می‌توانید با قاطعیت و تکرار آن را بیاموزید، تمرین کنید و به آن مسلط شوید.

باید به خود بگویید: زندگی من ارزشمند و مهم است و برای تک‌تک دقیقه‌ها و ساعت‌های آن ارزش قائل هستم. قرار است از آن ساعت‌ها به درستی استفاده کنم تا در زمانی که در اختیار دارم به بهترین شکل ممکن استفاده کنم.

مهارت مدیریت زمان چیست

من هر وقت زمان را از دست می‌دهم ارزش زمان را بیشتر درک می‌کنم. اگر می‌خواهی برنامه‌ریزی برای کارهای خودت رو شروع کنی اول چشمای خودت را ببند و خودت را در آن موقعیت تصور کن. من نمی‌دانم الان تو ذهنت چه چیزی را تصور می‌کنی! می‌خواهی یک شرکت داشته باشی! نفر اول کنکور تو ذهنت هست!

در کل از زندگی چه می‌خواهید! پس چرا برای رسیدن به آن موقعیت برنامه‌ریزی نمی‌کنید؟ نباید زمان را از دست داد. تصمیم بگیرید و مدیریت زمان داشته باشید، شما فقط نیاز به یک اشتیاق، قاطعیت، اراده و انضباط دارید، شک نکن درب موفقیت به روی شما باز خواهد شد. اندکی زمان بگذار و با من همراه باشید با قسمتی از کتاب مدیریت زمان اثر برایان تریسی، تا شروع خوبی را آغاز کنید.

هنگامی که تصمیم گرفتید تبدیل به یک فرد بسیار سازنده شوید، اولین مورد این است که گفتگوی درونی خود را تغییر دهید. نودوپنج درصد از احساسات و اقدامات نهایی شما با روشی که بیشتر اوقات با خودتان صحبت می‌کنید تعیین می‌شود.

با خودتان بگویید که «من انسان بسیار منظمی هستم و می‌توانم کارم را به بهترین شکل ممکن انجام دهم». مهم این است که جملات مثبت را در هر حالی تکرار کنید. حتی وقتی کار زیادی برای انجام دادن دارید، به تکرار جملات مثبت ادامه دهید. در اوج خستگی با خود بگویید: «من منظم هستم و بهره‌وری بالایی دارم» یا «من انرژی زیادی برای انجام درست کارها دارم».

گفتگوی درونی را در مورد گفتگوهای بیرونی خود هم رعایت کنید. وقتی دیگران در مورد اینکه چطور زمان خود را مدیریت می‌کنید و کارهایتان را انجام می‌دهید، سؤال می‌کنند به این سؤال پاسخ مثبت دهید و بگویید: «من یک شخص حرفه‌ای در مدیریت زمان هستم و این کار را به عالی‌ترین شکل ممکن انجام می‌دهم». با این کار شما در ضمیر ناخودآگاه خود تاثیر می‌گذارید. ضمیر ناخودآگاه هم می‌پذیرد که همواره باید دستورتان را اجرا کند تا انگیزه لازم برای مدیریت واقعی زمان را به شما بدهد.

خودتان را آنگونه که می‌خواهید تجسم کنید

در ادامه کتاب مدیریت زمان، برایان تریسی می‌گوید: خودتان را آنگونه که می‌خواهید تجسم کنید. تجسم کردن، یکی از موارد بسیار مهمی است که باعث می‌شود شما آن چیزی را که تجسم می‌کنید، دست یابید. تجسم کنید که همواره کارهای خود را به درستی انجام می‌دهید، برنامه‌ریزی دقیقی دارید و همه به خاطر نظم کاری، شما را الگوی خود قرار می‌دهند. هر دیدی که نسبت به خود داشته باشید، در رفتار و شخصیت‌تان خود را نشان می‌دهد.

تنها زمانی می‌توانید روی کارهای خود مدیریت زمان داشته باشید که بتوانید ارزش‌هایتان را مشخص کنید. مدیریت زمان، زمانی امکان‌پذیر است که شما روی رویدادهایی کنترل داشته باشید که بیشترین اهمیت را برایتان دارند. این اصل ثابت است که شما کاری دوست نداشته باشید یا اهمیت آن کار در ذهن‌تان بسیار کم باشد، انگیزه لازم برای کنترل و مدیریت آن را نخواهید داشت. بنابراین می‌توانید در مورد کارهایی که در حال انجام آن هستید از خودتان سؤالاتی بپرسید.

از خود بپرسید که اصلاً چرا فلان کار را انجام می‌دهید؟ دلیل و انگیزه اصلی خود را از انجام کار مورد نظر بیان کنید. هر کاری که انجام می‌دهید باید برایتان معنای خاصی را تداعی کند و با شخصیت و روحیات درونی شما هماهنگ باشد.

پس هر زمانی که خواستید کاری را آغاز کنید، یک چرا در ابتدای کار برایتان ارزشمند است یا نه؟ اگر ارزشمند است، مطمئن باشید از انجام آن احساس خوبی خواهید داشت و زمان خود را هم به خوبی مدیریت خواهید کرد.

تکنیک های مدیریت زمان

در اینجا به تکنیک های مدیریت زمان که وجود دارد، اشاره می‌کنم در نتیجه می‌توانید از آنها برای بهبود مهارت های مدیریت زمان خود استفاده کنید.

 • اهداف اولویت‌بندی شده را تعیین کنید.
 • روزهای خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید.
 • از قانون 80/20 پیروی کنید.

یعنی 80 درصد نتایج شما از 20 درصد اقدامات شما ناشی می‌شود. آیا بر روی 20 درصد فعالیت‌هایی که 80 درصد نتایج مورد نظر شما را تولید می‌کنند تمرکز می‌کنید؟

 • نه گفتن را یاد بگیرید.

مهم است که بدانید چه زمانی و چگونه قاطع باشید، و اگر دوستان و یا حتی خانواده درخواستی از شما داشتند اجازه دهید که بدانند اگر با دستیابی به اهدافتان در تضاد باشد، نمی‌توانید در حال حاضر به درخواست آنها رسیدگی کنید.

 • ساعت بهره‌وری خود را پیدا کنید.

اگر صبح‌ها بیشترین بازدهی را دارید، خیلی زود بیدار شوید، یا اگر ترجیح می‌دهید در شب کار کنید تا دیر وقت بیدار بمانید. افراد در ساعت خاصی به بهره‌وری می‌رسند. پربازده‌ترین ساعت خود را بیابید بر روی آن پایبند باشید.

 • به طور منظم استراحت کنید.

مغزمان نیاز به استراحت دارد. کارهای بدون وقفه بیشتر از اینکه فایده داشته باشد، ممکن است ضرر نیز داشته باشد. بعد از یک استراحت دوباره روی کار تمرکز کنید.

 • تمرکز و جلوگیری از حواس‌پرتی، دریافت ایمیل و استفاده از شبکه اجتماعی را محدود کنید.

یکی از اصلی‌ترین عامل حواس‌پرتی استفاده از موبایل و شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. پس موقع تمرکز کردن گوشی خود را کنار بگذارید.

 • هدف گذاری کنید. هدف داشتن نشان می‌دهد که شما به کدام سمت می‌روید.

موانع مدیریت زمان چیست

قبل از اینکه موانع مدریت زمان را بشناسیم این سؤالات را از خود بپرسید:

 • چه زمانی بیشترین بازدهی را دارم ( صبح، بعدازظهر، شب)
 • کجا می‌توانم کارهای غیر ضروری را حذف کنم تا زمان بیشتری داشته باشم.
 • آیا وقتم را تلف می‌کنم؟ ( تلویزیون، موبایل و غیره)
 • بهترین استفاده از زمان من در حال حاضر چیست؟

در مدیریت زمان برای همه نمی‌توان نسخه یکسانی داد. آیا می‌شود به همه گفت فقط صبح‌ها می‌توانید برنامه‌ریزی و شروع به کار کنید، و بهره‌وری شما در صبح بالا می‌رود؟ مسلماً نه. نمیشه به همه چنین چیزی گفت. به نظر شما به یک مادری که از نوزاد خود مراقبت می‌کند و طبق معمول شب‌ها هم بیدار است آیا می‌توان گفت که باید صبح‌ها فعالیت خود را شروع کند؟ شما باید ببینید چه زمانی را بیشترین تمرکز را دارید و می‌توانید کارهایتان را با برنامه پیش ببرید. ببینید در چه زمانی بیشترین بهره‌وری را دارید تا بیشترین بهره را از زمان ببرید.

موانع مدیریت زمان چیست

برخی از سارقان متداول زمان

می‌خواهم از موانع مدیریت زمان بگویم اما قبلش این را هم بیان می‌کنم که اشتباه برداشت نکنید. یکی از موانع مدیریت زمان موبایل می‌باشد. خب الان این سؤال برای شما پیش می‌آید که چرا اشتباه برداشت نکنم، موبایل واضح هست که یکی از موانع رایج مدیریت زمان می‌باشد.

برای چه کسی موبایل یک مانع در نظر گرفته می‌شود؟ اگر پشت کنکوری هستید قطعاً یکی از موانع موبایل است ولی اگر یک بازاریاب باشید آن وقت چطور؟ اگر فروشنده باشید و از شبکه اجتماعی مثل اینستا استفاده می‌کنید باز هم موبایل جزء موانع به حساب می‌آید؟ پس بر اساس موقعیت‌های کاری و زندگی این موانع ممکن است متفاوت باشد، برای یک نفر مانع است برای یک نفر فرصت به حساب می‌آید. این شما هستید که تشخیص می‌دهید کدام جزء موانع می‌باشد کدام جزء فرصت.

رسیدیم به اینترنت که یکی از موانع مدیریت زمان است. اینترنت ابزار خوبی برای تحقیقات، پروژه‌ها و یکی از سریع‌ترین ابزارهای ارتباطی است. اما اگر برای موارد غیر ضروری استفاده شود یکی از موانع در مدیریت زمان و به تاخیر انداختن کارها می‌باشد.

سارقان زمان:

 • تعلل
 • عدم برنامه‌ریزی
 • به تعویق انداختن کارها
 • افراد منفی‌نگر
 • جلسات غیرضروری
 • رسانه‌های اجتماعی، تلفن همراه، ایمیل، اینترنت
 • عدم توانایی نه گفتن
 • عدم سازماندهی و بی‌نظمی
 • نگرش بد

چگونه عادت به تعویق انداختن کارها را از خود دور کنیم؟

اگر دقیقاً بدانیم که چه می‌خواهیم و باید انجام دهیم، اما به جای انجام این کار، وقت خود را در گشت‌وگذار در اینترنت، خواندن روزنامه، بازی کردن، درگیر شدن در مشاغل بی‌فایده دیگر تلف می‌کنیم. بدیهی است که هر از گاهی استراحت کوتاه از کار مشکلی ندارد، اما اگر تعویق را ادامه دهیم، در یک چرخه معیوب و ناامیدی گرفتار می‌شویم. اهمال‌کاری نوعی نبرد با زمان است. به تعویق انداختن کارها باعث استرس، نگرانی و اضطراب در مورد اینکه آیا می‌توانیم کارها را به موقع و بادقت انجام دهیم می‌شود.

چند پیشنهاد برای جلوگیری از اهمال‌کاری:

 1. یک پروژه بزرگ را به عناصر کوچکتر و قابل مدیریت تقسیم کنید.
 2. سعی کنید هر روز سی دقیقه کار با کیفیت انجام دهید.
 3. ابتدا سخت‌ترین قسمت پروژه را انجام دهید.
 4. از شر هر گونه مزاحمت خلاص شوید. اگر حواس‌تان به رایانه یا گوشی پرت می‌شود، هدفون برای خود تهیه کنید و به موسیقی آرام‌بخش گوش دهید.
 5. موفقیت و پیروزی‌های کوچک را جشن بگیرید.
 6. از قانون پارکینسون در مدیریت زمان برای اهمال‌کاری استفاده کنید.
چگونه عادت به تعویق انداختن کارها را از خود دور کنیم
مدیریت زمان و برنامه‌ ریزی

چندین روش وجود دارد که می‌توانند به مدیریت مؤثر زمان کمک کند. در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنم.

قانون پارکینسون چیست: این قانون برای افرادی که جزء معطل‌کنندگان در کارها هستند، و آنهایی که تحت فشار به خوبی کار می‌کنند مناسب است. هر چه زمان بیشتری برای انجام کار داشته باشیم، کار زمان بیشتری می‌برد. ضرب‌الاجل‌های نزدیک‌تری را برای انجام وظایف خاص تعیین کنید. طبق قانون پارکینسون هر چه زمان کمتری برای انجام کار داشته باشید، کار زودتر انجام می‌شود. به جای سه ماه، مهلت نوشتن یک مقاله آن را در یک هفته تعیین کنیم. زمان را برای وظایف محدود کنید. فقط بیست دقیقه صبح به خود فرصت دهید تا به ایمیل‌ها پاسخ دهید.

ماتریس آیزنهاور: کسانی که از این ماتریس سود می‌برند آنهایی هستند که در پست‌های رهبری هستند و برای متفکران انتقادی نیز مناسب است. یک لیست وظایف تهیه کنید و آن را به چهار قسمت سازماندهی کنید، و آنها را بر اساس مهم در مقابل غیرمهم و فوری در مقابل غیر فوری مرتب کنید. کارهای فوری آنهایی هستند که احساس می‌کنید باید فوراً انجام دهید. وظایف مهم آنهایی هستند که به اهداف یا ارزش‌های بلند مدت شما کمک می‌کنند. خوب شما روی وظایف فوری و مهم کار کنید، بقیه وظایف را حذف کنید یا محول کنید.

استفان کوز (stephen coves): بر این مبنا استوار است که در عصر اینترنت و تلفن همراه که اطلاعات از هر سو جریان می‌یابد و اولویت‌بندی‌ها بی‌شمار است، دیگر مدیریت زمان نداریم، بلکه مدیریتی در زمان داریم. سپس از خود بپرسیم: در زمان کجا هستیم؟ واضح است که یک مدل جهانی وجود ندارد هر کس ریتم و ویژگی‌های خاص خود را دارد. برخی از مدیران تمایل دارند در استرس بهتر می‌توانند کار کنند و این قفل خلاقیت آنها را باز می‌کنند. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند از قبل برنامه‌ریزی کنند.

خواندن این مطالب را به شما پیشنهاد می‌کنم

افزایش خلاقیت/چگونه خلاقیت ایجاد کنیم و آن را افزایش دهیم

تفکر مهندسی چیست و چه تفاوتی با تفکر طراحی دارد

تفکر انتقادی و حل مسئله

حل مسئله چیست/ و چرا اهمیت دارد

مهارت ارتباطی چیست/برقراری ارتباط موثر در محیط کار

نوآوری/ نوآوری چیست

اضافه بار اطلاعات برای کسب و کار

لطفاً در صورت تمایل نظراتتان را به اشتراک بگذارید. با تشکر

منابع برای مطالعه بیشتر:

TIME MANAGEMENT; brian, tracy

UNDERSTANDING THE IMPORTANCE OF TIME MANAGEMENT TO ASSISTANT REGISTRAR’S IN THE REGISTRARS DEPARTMENT OF THE UNIVERSITY OF EDUCATION; ABBAN, KENNETH JULY 2011

Aneta Olejniczak, M.Sc EFFECTIVE TIME MANAGEMENT — SELECTED ISSUES;

https://www.thebalancecareers.com/time-management-techniques-2276138

http://www.blinn.edu/counseling-services/pdf/Time-Mgmt.pdf

افزایش خلاقیت/چگونه خلاقیت ایجاد کنیم و آن را افزایش دهیم

افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت چگونه است؟ چگونه خلاقیت را ایجاد کنیم تا بتوانیم آن را افزایش دهیم؟

داروی پنی‌سیلین، نظریه نسبیت، آیفون محصول ذهن خلاق است. خلاقیت زمانی اتفاق می‌افتد که شخص ایده خلاقانه‌ای داشته باشد، و خلاقیت توانایی تولید، ایجاد یا کشف ایده‌ها، راه‌حل‌ها و امکانات جدید است. چه چیزی به شما کمک می‌کند تا خلاق باشید تا بتوانید خلاقیتتان را افزایش دهید؟ آیا می‌توان خلاقیت را آموزش دید تا بعد بتوان به افزایش خلاقیت فکر کرد؟ برای پاسخ به این سؤالات با من همراه باشید.

فهرست برای خواندن ادامه مطلب:

خلاقیت چیست

قبل از اینکه در مورد افزایش خلاقیت بدانیم ابتدا تعریفی از خلاقیت را بیان می‌کنم. خلاقیت توانایی ایجاد ارتباط بین موضوعات ظاهراً بی‌ارتباط و نامرتبط است.خلاقیت باید آموزش داده شود، به چالش کشیده شود و به طور مداوم روی آن کار شود تا بتوانید مهارت‌های خود را توسعه دهید.

پس خلاقیت نوعی مهارت است و هر کس می‌تواند آن را فرا بگیرد. خلاقیت می‌تواند به صورت تصاعدی و افزایشی باشد که طی گام‌های کوتاه رو به جلو رخ دهد نظیر تحقیقات بلند مدت و دقیق که به اختراع واکسن فلج‌اطفال انجامید. همچنین می‌تواند برعکس با گام‌های بلند و جهشی صورت پذیرد که طی آن بسیاری از حلقه‌ها در زنجیره تکامل مفاهیم با یک تلاش یکباره پشت‌سرهم گذاشته می‌شود.

رید و پتوکز ( reid & petocz, 2004) اشاره می‌کنند که، خلاقیت در رشته‌های مختلف به روش‌های متفاوتی دیده می‌شود: در آموزش به آن نوآوری می‌گویند؛ در تجارت کارآفرینی؛ در ریاضیات گاهی با حل‌مسئله و در موسیقی اجرا یا آهنگسازی برابر می‌شود.

توصیف انسان خلاق از دیدگاه جان وی گاردنر

مبتکری به نام جان وی گاردنر انسان خلاق را این‌گونه توصیف می‌کند: کسی است که باید با ایده مرتب ور برود، به نوعی با آن بازی می‌کند، آن را اندازه‌گیری می‌کند، از ده‌ها زاویه آن را نگاه می‌کند. و برخلاف از ما اصرار ندارد که برای حل یک مشکل فقط یک راه امتحان کند، قادر است جهات خود را تغییر دهد و انرژی‌اش را منتقل کند. همچنین قادر است تسلیم ادراک اولیه خود از یک مشکل شده، و آن را مجدداً تعریف نماید.

توصیف ادم خلاق از دیدگاه جان وی گاردنر

بخاطر داشته باشید ابتدا کار را به نحوی مطالعه کنید، و با آن بازی کنید، از زوایای گوناگون نگاهش کنید، یک راه را امتحان کنید، بعد راه دیگر، بعد دیگری، و، و، و… و همیشه این را به یاد داشته باشید این یک بازی است نه یک جراحی مغز.

پیدا کردن نابغه خلاق پنهان خود

داستان جالبی وجود دارد که چگونه پابلو پیکاسو هنرمند مشهور اسپانیایی، توانایی تولید آثار قابل توجه‌ای را در عرض چند دقیقه ایجاد کرد. یک روزی پیکاسو در حال قدم زدن در بازار بود که زنی او را دید. او هنرمند را متوقف کرد، یک تکه کاغذ بیرون آورد و گفت: آقای پیکاسو من از طرفداران آثار هنری شما هستم. خواهش می‌کنم، می‌توانید یک نقاشی کوچک برای من بکشید؟

پیکاسو لبخند زد و به سرعت یک اثر هنری کوچک اما زیبا روی کاغذ کشید، سپس کاغذ را به او داد و گفت: این یک میلیون دلار خواهد بود.

زن گفت: اما آقای پیکاسو، تنها سی ثانیه طول کشید تا این شاهکار کوچک را بکشید.

پیکاسو گفت: خانم، سی سال طول کشید تا آن شاهکار را در سی ثانیه بکشم. بنابراین او برای تسلط بر هنر خود تلاش کرده است.

چگونه می‌توانید نبوغ خلاق خود را آشکار کنید

همه ما نوعی نابغه خلاق در درون خود داریم، تنها راه آزاد کردن آن کار روی آن است. هیچ علمی به اندازه اینکه خودتان را مجبور به خلق کردن مداوم کنید، قدرت خلاقانه‌تری را آشکار نمی‌کند. برای مارکوس زوساک (نویسنده) این به معنای نوشتن و بازنویسی 200 بار بود. برای شما، ممکن است به معنای خواندن یک آهنگ بارها بارها باشد تا زمانی که درست به نظر برسد، یا برنامه‌نویسی یک نرم‌افزار تا زمانی که تمام اشکالات بر طرف شود، یا مراقب مشتریانی باشید که به آن خدمات می‌دهید تا زمانی که آنها را بهتر از خودتان بشناسید.

شما می‌توانید هر شغلی را به یک اثر هنری تبدیل کنید، اگر انرژی مناسبی برای آن بگذارید. این را هم بدانید که نابغه‌های خلاق ایده‌های عالی را ارائه می‌دهند آن‌ها سخت در آن ایده کار می‌کنند.

عوامل موثر بر خلاقیت

آیا برای افزایش خلاقیت بهتر نیست بدانیم چه عواملی بر خلاقیت مؤثر است. حداقل دو روش متفاوت برای تفکر وجود دارد:

 • تفکر همگرا و واگرا

تفکر همگرا که بازتولید داده‌های موجود و انطباق پاسخ‌های قدیمی به موقعیت‌های جدید به شیوه‌ای کم‌وبیش منطقی تاکید دارد، و واگرا که با انعطاف و اصالت در تولید ایده‌های جدید مشخص می‌شود.

در نتیجه تفکر همگرا با باز تولید مفاهیم شناخته شده و پذیرش پاسخ‌های شناخته شده به موقعیت‌های جدید مشخص می‌شود. از سوی دیگر تفکر واگرا شامل انعطاف‌پذیری و اصالت است و اساساً با تولید تعداد زیادی ایده جدید سروکار دارد.

 • عوامل محیطی

کارشناسان خلاقیت بارها بر اهمیت کشف مشکلات و راه‌حل‌ها تأکید می‌کنند. ایده‌های اصلی را باید فعالانه جستجو کرد. جو و محیط هر دو دست‌به‌دست می‌دهند تا بر سطوح خلاقیت فرد تأثیر بگذارند. خلاقیت در موقعیت‌های مختلف ظاهر می‌شود، برخی محیط‌ها برای فرآیند خلاقیت مساعدتر هستند.

ارنست ویل معتقد است که یکی از مهم‌ترین راه‌های شکوفایی خلاقیت، ایجاد فضایی محرک، مستعد و به طور کلی خلاق است. ایشان ایجاد فضای خلاقانه و نوآورانه را مهم‌ترین عامل برای معرفی ایده‌های جدید می‌داند. محیط می‌تواند افراد را برای تفکر خلاق ترغیب کند. فضایی که بتواند کاربر را به حرکت و کشف فضا تشویق کند، و حس کنجکاوی او را برانگیزد، می‌تواند در ارتقا خلاقیت مؤثر باشد.

چگونه خلاقیت ایجاد کنیم

برای افزایش خلاقیت ابتدا باید خلاقیت را ایجاد کرد پس هر روز با یک کار خلاقانه کوچک تمرین کنید. طراحی کنید، نقاشی یا درگیر سایر سرگرمی‌های خلاقانه باشید، ولی تسلیم نشوید، و به مرور زمان متوجه خواهید شد که تفکر خلاق برای شما آسان‌تر می‌شود. ورزش را جزء روال روزانه خود قرار دهید، ورزش کردن می‌تواند به کاهش استرس، خواب بهتر و خلاقیت بیشتر کمک می‌کند.

سعی کنید سؤالات بیشتری بپرسید حتی اگه احمقانه به نظر برسد. این استراتژی به شما کمک خواهد کرد تا برای یادگیری اطلاعات بیشتری کسب می‌کنید، و یادگیری بیشتر منجر به ایده‌های بدیع‌تری می‌شود و پتانسیل خلاقیت بیشتری به شما می‌دهد.

 • از هر ایده‌ای استقبال کنید، بدون توجه به این که چقدر ایده خوبی است. هر چه باشد باعث جرقه خوردن ایده‌های دیگری در ذهن شما یا دیگری می‌شود.
 • از انتقاد سریع از ایده‌ها بپرهیزید. همیشه از فهم درست ایده دیگران مطمئن شوید.
 • از شوخی کردن و رفتار بچه‌گانه نترسید رفتاری مثل آرزو کردن، تخیل داشتن، ذهن بازی‌گوش داشتن و…
 • فراموش نکنید که دیگران مسائل و مشکلات را به شیوه‌ای متفاوت از شما درک می‌کنند. این را به عنوان یک مزیت در نظر بگیرید. این که می‌توانید به مسائل از زاویه دیگری نگاه کنید.
 • هیمشه یک اشتباه یا شکست را به عنوان فرصتی برای آموختن ببینید نه به عنوان خطا. اگر آن را فراموش کنید همواره امکان تکرار شدنش وجود خواهد داشت.

4راه بهبود تفکر خلاق

بهتر نیست برای افزایش خلاقیت به بهود تفکر خلاق فکر کنید، پس 4 راه برای بهبود فکر خلاق و مهارت‌های نوآوری وجود دارد.

2 راه بهبود تفکر خلاق:

 • سه اگر خود را بسازید؛

استیو جابز با ایده گوشی هوشمند شروع نکرده او فقط یک تلفن همراه موجود را گرفت و یک سؤال بسیار ساده پرسید: چگونه می‌توانم آن را بهبود دهم تا آن را بهتر کنم یا بهترین؟

تفکر خلاق را حول سه اگر بسازید:

 1. اگر آن را تغییر دهیم چه اتفاقی می‌افتد ( سیستم/ رابطه عاطفی و غیره)
 2. بنابراین اگر بخواهیم 10 سال دیگر از آن استفاده کنم، چه چیزی را در مورد این شی تغییر یا بهبود می‌دهم؟
 3. اگر یک میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای بهبود آن داشته باشم چه‌کار می‌کنم؟

این سؤالات می‌توانند به ابزارهای قدرتمندی تبدیل شوند که می‌توانند به شما کمک کنند متفاوت فکر کنید. برای مثال دوچرخه‌ای را تصور کنید، درباره‌اش فکر کنید و سؤالات سه اگر را بپرسید، تا بتوانید به یک ایده جدید برسید، شروع کنید به بحث و طوفان‌فکری تا ایده‌های خلاقانه جدید را ارائه دهید.

 • رویا دیدن را تمرین کنید

به طور منظم تخیل خود را تمرین دهید، قدرت مشاهده و رویاپردازی خود را، بزرگ یا کوچک، تمرین کنید. هر کاری که انجام می‌دهید، چه کار باشد چه اوقات فراغت تمرین کنید که برای هر چیزی که می‌بینید یا تصور می‌کنید وقت خود را با استفاده از فرمول ( سه اگر) بگذراید. این به شما کمک می‌کند تا عادت کنید در ذهن خود فضایی برای رویاپردازی ایجاد کنید – برای تفکر خلاق و نوآوری ضروری است.

2 راه بعدی بهبود تفکر خلاق

 • برای تفکر خلاق منسجم وقت بگذارید

هر کتابی در مورد خلاقیت بر اهمیت اختصاص دادن زمان مشخص برای تفکر خلاق و نوآوری تأکید می‌کند. به عنوان مثال، گوگل از تیم‌های خود می‌خواهد که حداقل 20 درصد از زمان خود را به تفکر خلاق یا پروژه‌های جدید اختصاص دهند.

 • یاد بگیرید که ایده‌های خود را مطرح کنید

شاید این را شنیده‌اید که: من اول این ایده را داشتم، یا من اخیراً چنین چیزی را پیشنهاد کردم و کسی به من گوش نداد. احتمالاً شما ایده فوق‌العاده‌ای داشته‌اید، اما به اندازه کافی واضح و هیجان‌انگیز، خود آن را بیان نکرده‌اید که توجه مردم را جلب کنید، یا به دیگران کمک کنید ماهیت نوآوری یا پروژه شما را درک کنند. یکی از مهم‌ترین مهارت‌های نوآوری، توانایی ارائه توضیحات بسیار کوتاه و واضح از یک ایده جدید است و ارائه یک ارائه کوتاه، و مانند هر مهارت دیگر، توانایی بیان به این روش تنها با تمرین زیاد بدست می‌آید.

موانع خلاقیت

موانعی بر خلاقیت وجود دارد که مهم‌ترین آنها عبارتنداز:

 • عدم اعتمادبه‌نفس
 • ترس از انتقاد و شکست
 • تمایل به ثبات
 • عدم تمرکز ذهنی

چگونه خلاقیتمان را افزایش دهیم

می‌خواهیم جواب این سؤال را بدانیم، چگونه خلاقیت را افزایش دهیم؟ چند راه وجود دارد که می‌توانیم خلاقیتمان را افزایش دهیم. 12 مورد را برای شما بازگو می‌کنم.

تخیل خود را برای کشف مشکلات آموزش دهید

خلاقیت مؤلفه‌های زیادی دارد و نیازمند مراحل زیادی است که اولین آن تخیل است. اگرچه این به معنای توانایی رؤیاپردازی روزانه نیست. تخیل یک مهارت بسیار کاربردی است که هر کسی می‌تواند با تمرینات منظم آن را توسعه دهد.

کار سخت مهم است

در بیشتر موقعیت‌ها، خلاقیت از کار سخت ناشی می‌شود، در حین کار روی پروژه خود نظم و انضباط خود را حفظ کنید.

همیشه از خود بپرسید آیا ایده شما نوآورانه است

همه ایده‌ها پروژه خلاقانه نیستند، بنابراین مهم است از خود بپرسید که آیا ایده شما از زاویه جدید یا با هر زاویه جدیدی به مشکل نزدیک می‌شوید. استیو جابز گوشی هوشمند اختراع نکرد، اما با اختراع هزاران نوآوری کوچک افزایشی این مفهوم را کاملاً متحول کرد.

به کار خودت فکر کن

پس از پایان پروژه یا ارائه زمانی را اختصاص دهید تا به تنهایی یا با تیم خود بنشینید و مفیدترین مهارت‌های خلاقانه‌ای را که آموخته‌اید شناسایی کنید. با ارزیابی کل فرآیند، برای رؤیارویی با چالش بعدی خود با روشی خلاقانه بهتر آماده خواهید شد.

افزایش خلاقیت

سعی کنید اطراف شما را افراد خلاق احاطه کند

با داشتن دوستان مثبت و خلاق، می‌توانید از دیگرانی که برای ایده‌هایشان ارزش قائل هستید، بازخورد دریافت کنید. شما به راحتی می‌توانید با رد کردن ایده‌های یکدیگر، ایده‌های جدید دریافت کنید. اگر شخصاً افرادی برای این کار ندارید، با افرادی باشید که به صورت آنلاین با آن‌ها ارتباط بگیرید.

برای الهام گرفتن به دنبال منابع بیرونی باشید

کتاب بخوانید، فیلم تماشا کنید تا ایده‌هایی را دریافت کنید، که خلاقیت را در شما الهام می‌بخشد. موسیقی پخش کنید که شما را در وضعیت ذهنی مناسب قرار دهد تا خلاقیت خود را در جریان نگه دارید.

یک برنامه منظم برای زمان خلاقیت خود تنظیم کنید

تشخیص دهید چه زمانی در روز بیشترین انرژی را دارید و برنامه خود را در آن زمان تنظیم کنید. در طول زمان خلاقیت، کار دیگری انجام ندهید، زمان خلاقیت فقط برای خلق کردن است. منتظر ظاهر شدن الهام به صورت جادویی نباشید فقط انجامش بده!

برای ماه شوت کنید؛ اهداف بالایی را تعیین کنید

اهداف عالی برای دستیابی برای خود تعیین کنید. حتی اگر به ماه نرسیدید، به سطح بسیار بالاتری از آنچه در ابتدا هدفتان بوده است، دست خواهید یافت.

چگونه خلاقیتمان را افزایش دهیم

چرت بزنید

احساس خستگی می‌کنید، چند دقیقه چرت بزنید، و استراحت کنید.

چگونه خلاقیت را افزایش دهیم

همیشه یک دفترچه یادداشت همراه خود داشته باشید

هر وقت ایده‌ای به ذهنتان رسید، آن را در دفترچه یادداشت خود را بنویسید یا بکشید. فراموش کردن ایده‌ها آسان است، با نوشتن آن، دیگر هرگز ایده را فراموش نخواهید کرد.

کاری را انجام دهید که شما را برای انجام آن هیجان‌زده می‌کند

روی پروژه‌هایی کار کنید که شخصاً شما را هیجان‌زده می‌کند. اشتیاق در کارتان ظاهر می‌شود و این اشتیاق باعث می‌شود تا شما به کارتان ادامه می‌دهید.

خودتان را خیلی جدی نگیرید

با پروژه‌های خود به عنوان آزمایش‌های سرگرم کننده رفتار کنید. رها کن و فقط با جریان برو. زیاد به پروژه‌های خود وابسته نشوید؛ اگر چیزی درست نمی‌شود، خوب است آن را تغییر دهید، یا از بین ببرید.

خواندن این مطالب ممکن است برای شما جالب باشد

تفکر انتقادی و حل مسئله

تفکر مهندسی چیست و چه تفاوتی با تفکر طراحی دارد

حل مسئله چیست/ و چرا اهمیت دارد

نوآوری/ نوآوری چیست

با تشکر از شما برای خواندن این مطلب، لطفاً نظراتتان را برایم بنویسید.

منابع برای مطالعه بیشتر:

https://jamesclear.com/wp-content/uploads/2014/10/creativity-v1.pdf

https://eric.ed.gov/?id=EJ1055657

https://jamesclear.com/wp-content/uploads/2014/10/creativity-v1.pdf

https://www.researchgate.net/publication/325537015_How_to_Improve_Your_Creativity

https://sciarena.com/storage/models/article/dCXGRdp2yk2CkCZ3XH9hA7cSfTeM3FqvSgDkJVyz7NCUyfcQ4fUlGs9hG1GT/investigating-physical-environment-factors-affecting-creativity-in-the-process-of-formation-of-an-.pdf